Winners at the Tullamore Show

FINAL RESULTS FOR TULLAMORE SHOW & AIB NATIONAL LIVESTOCK SHOW

Results are displayed as:
Category-Class Name-Class Number-Prize-Competitor Name -Address

Jersey

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer Calf 1 1st Patrick Gaynor Hillside Mullaghlands Mullagh Co. Cavan

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer Calf 1 2nd Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer Calf 1 3rd Robert Shannon Hillview Droumgarriffe Ballinascarthy, Clonakilty Cork

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer Calf 1 4th Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Jersey AIB National Livestock Show Jersey Young Handler of the Year 2013 2 1st Stephen Shannon Hillview Droumgarriffe Ballinascarthy, Clonakilty Cork

Jersey AIB National Livestock Show Jersey Young Handler of the Year 2013 2 2nd John Furlong Ballydaly Tullamore Offaly

Jersey AIB National Livestock Show Jersey Young Handler of the Year 2013 2 3rd Ruairi Pennick Ballydaly Tullamore Offaly

Jersey AIB National Livestock Show Jersey Young Handler of the Year 2013 2 4th Eoghan Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey Registered Pedigree Jersey Maiden or In-calf Heifer 3 1st Patrick Gaynor Hillside Mullaghlands Mullagh Co. Cavan

Jersey Registered Pedigree Jersey Maiden or In-calf Heifer 3 2nd Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Jersey Registered Pedigree Jersey Maiden or In-calf Heifer 3 3rd Michael Booth Ballyduff Stradbally Laois

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer In-milk 4 1st Patrick Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer In-milk 4 2nd Eamonn McLoughney Ballythomas Ardcroney Nenagh Tipperary

Jersey Registered Pedigree Jersey Heifer In-milk 4 3rd Marian Collins Dromin mcturlough turlough farm newcastlewest Limerick

Jersey Registered Pedigree Jersey Cow In-milk 5 1st Patrick Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey Registered Pedigree Jersey Cow In-milk 5 2nd Michael Booth Ballyduff Stradbally Laois

Jersey Registered Pedigree Jersey Cow In-milk 5 3rd Seamus Shannon Clonocey Belturbet Cavan

Jersey AIB National Livestock Show Registered Pedigree Jersey Champion 6 1st Patrick Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey AIB National Livestock Show Registered Pedigree Jersey Champion 6 2nd Michael Booth Ballyduff Stradbally Laois

Jersey Best Udder from Classes 4 & 5 7 1st Patrick Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey Best Pair of Registered Jersey Cows or Heifers 8 1st Patrick Ahern Oughtiherra Rylane Cork

Jersey Best Pair of Registered Jersey Cows or Heifers 8 2nd Marian Collins Dromin mcturlough turlough farm newcastlewest Limerick

Jersey Best Pair of Registered Jersey Cows or Heifers 8 3rd Robert Shannon Hillview Droumgarriffe Ballinascarthy, Clonakilty Cork

 

Shorthorn

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 1st John Fox Ballinacregg Oranmore Galway

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 2nd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 3rd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 4th Michael & Ann-Maree Manley Monasteroris Edenderry Offaly

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 5th Kenny Smyth Smyths Farm St Margarets Village Co Dublin Co Dublin

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2013 9 6th John Fox Ballinacregg Oranmore Galway

Shorthorn AIB National Livestock Show Dairy Shorthorn  Young Handler of the Year 2013 10 1st Ciara Fox Ballinacregg Oranmore Galway

Shorthorn AIB National Livestock Show Dairy Shorthorn  Young Handler of the Year 2013 10 2nd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn AIB National Livestock Show Dairy Shorthorn  Young Handler of the Year 2013 10 3rd Sam Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn AIB National Livestock Show Dairy Shorthorn  Young Handler of the Year 2013 10 4th Ben Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2012 11 1st James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2012 11 2nd Michael & Ann-Maree Manley Monasteroris Edenderry Offaly

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2012 11 3rd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2012 11 4th Kenny Smyth Smyths Farm St Margarets Village Co Dublin Co Dublin

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer Born in 2012 11 5th Michael & Ann-Maree Manley Monasteroris Edenderry Offaly

Shorthorn AIB National Livestock Show Young Handler of the Year 2013 12 1st James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn AIB National Livestock Show Young Handler of the Year 2013 12 2nd Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn AIB National Livestock Show Young Handler of the Year 2013 12 3rd Karen Fox Ballinacregg Oranmore Galway

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-calf 13 1st Michael & Ann-Maree Manley Monasteroris Edenderry Offaly

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-calf 13 2nd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-calf 13 3rd Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-calf 13 4th James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-milk 14 1st Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-milk 14 2nd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-milk 14 3rd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Heifer In-milk 14 4th Roger McCarthy Churchquarter Cappagh Dungarvan Waterford

Shorthorn Pedigree Registered Shorthorn Junior Cow Calved Twice or Three Times 15 1st Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Pedigree Registered Shorthorn Junior Cow Calved Twice or Three Times 15 2nd James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Pedigree Registered Shorthorn Junior Cow Calved Twice or Three Times 15 3rd Roger McCarthy Churchquarter Cappagh Dungarvan Waterford

Shorthorn Pedigree Registered Shorthorn Junior Cow Calved Twice or Three Times 15 4th Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Pedigree Registered Shorthorn Junior Cow Calved Twice or Three Times 15 5th James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn Registered Pedigree Dairy Shorthorn Cow in Milk 16 1st Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Dairy Shorthorn Cow in Milk 16 2nd Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Dairy Shorthorn Cow in Milk 16 3rd Roger McCarthy Churchquarter Cappagh Dungarvan Waterford

Shorthorn Registered Pedigree Dairy Shorthorn Cow in Milk 16 4th Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Dairy Shorthorn Cow in Milk 16 5th James Lambe Formill Shantonagh Castleblayney Monaghan

Shorthorn AIB National Livestock Show Dairy Shorthorn Champion 17 1st Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn – Group of Three 18 1st Glenn Carter Oldcastle Clonakenny Roscrea Tipperary

 

Holstein Friesian

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 1st Paschal & Irene Walsh Ardbash House Edenderry Offaly

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 2nd Martin Duggan Ross Rathdowney Portlaois Co laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 3rd PJ & John Kelly Rahanine Rochfortbridge Westmeath

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 4th Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 5th Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 19 6th Michael Booth

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holsten- Friesian Heifer Born on / between 01.07.2012 & 31.12.2012 20 1st Michael Booth

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holsten- Friesian Heifer Born on / between 01.07.2012 & 31.12.2012 20 2nd PJ & John Kelly Rahanine Rochfortbridge Westmeath

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holsten- Friesian Heifer Born on / between 01.07.2012 & 31.12.2012 20 3rd Denis Donohoe Oldcourt Ballylinan Athy Laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 & 30.06.2012 21 1st Aisling Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 & 30.06.2012 21 2nd Adrian Ennis Benalbit Ballinagore Westmeath

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 & 30.06.2012 21 3rd Tommy & Sean Kelly Gageboro Horseleap Moate Westmeath

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 & 30.06.2012 21 4th Peter Ging Ballyclider Portlaoise Laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Calved Heifer 22 1st Peter Ging Ballyclider Portlaoise Laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Calved Heifer 22 2nd Denis Donohoe Oldcourt Ballylinan Athy Laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Cow Calved Twice or more 23 1st PJ & John Kelly Rahanine Rochfortbridge Westmeath

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Cow Calved Twice or more 23 2nd Peter Ging Ballyclider Portlaoise Laois

Holstein Friesian Confined Registered Pedigree Holstein-Friesian Cow Calved Twice or more 23 3rd Denis Donohoe Oldcourt Ballylinan Athy Laois

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 1st Kevin Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 2nd Brian Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 3rd Rachel McNamara Barna Newtownshandrum Charleville Cork

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 4th Lauren O’Toole Evergreen lodge Fenagh Bagenalstown Carlow

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 5th Conor Lynch Handler

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 6th Garry Hurley Clonpaddin Arklow Co Wicklow

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 7th Emma McNamara Barna Newtownshandrum Charleville Cork

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 8th Hannah Murphy c/o Pat Murphy Corstown Kilmanagh Kilkenny

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 9th Liam & Sandra Murphy

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (Under 16) 24 10th Jim Mulhall Danville. Kilkenny Kilkenny

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 1st Kevin Behan Woodview House Bonaghmore Rathangan Kildare

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 2nd Ann-Maree Manley Monasteroris Edenderry Offaly

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 3rd Lauren Fitzmaurice Ballyduff Tralee Kerry

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 4th Emer Kennelly Ardfert Kerry

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 5th Emer Kelly Rahanine Rochfortbridge Westmeath

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 6th Noirin Kennelly Ardfert Kerry

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 7th Philip O’Brien c/o A Neville Ballydaly Tullamore Offaly

Holstein Friesian Confined AIB National Livestock Show Young Showmanship Challenge 2013 – (16- 26 years) 25 8th Martin Duggan Ross Rathdowney Portlaois Co laois

Pure Friesian Irish Pure Friesian In-milk Heifer 26 1st Michael Spillane Tullamaine Fethard Tipperary

Pure Friesian Irish Pure Friesian Junior Cow 27 1st Francis Fitzgerald ballyfolin kilfinny adare limerick

Pure Friesian AIB National Livestock Show Irish Pure Friesian Champion 29 1st Pat Cleary Hugginstown Kilkenny

Pure Friesian AIB National Livestock Show Irish Pure Friesian Champion 29 2nd Michael Spillane Tullamaine Fethard Tipperary

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 1st George Murphy Corstown kilmanagh Kilkenny Kilkenny

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 2nd George Murphy Corstown Kilmanagh Kilkenny Kilkenny

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 3rd Pat Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 4th Pat Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 5th Tom Lynch

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 6th John McNamara Ardskeagh House Ardskeagh Charleville Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born in 2013 30 7th Paschal & Irene Walsh Ardbash House Edenderry Offaly

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 1st Garry Hurley Clonpaddin Arklow Co Wicklow

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 2nd Seamus Shannon Clonocey Belturbet Cavan

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 3rd Paul Flanagan Nine Acres Strand Road Termonfeckin, Drogheda Louth

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 4th Cyril & John Dowling Kingswood farm Baldonnell Dublin

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 5th Michael & Elizabeth McNamara Barna Newtownshandrum Charleville Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 6th Pat Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born On / between 01.07.2012 and 31.12.2012 31 7th Richard Whelan Towlaght Clonard Enfield Co Meath

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 1st Liam Murphy Evergreen lodge Fenagh Bagenalstown Carlow

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 2nd Garry Hurley Clonpaddin Arklow Co Wicklow

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 3rd Patrick Gaynor Hillside Mullaghlands Mullagh Co. Cavan

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 4th Michael Booth Ballyduff Stradbally Laois

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 5th PJ & John Kelly Rahanine Rochfortbridge Westmeath

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer Born on / between 01.01.2012 and 30.06.2012 32 6th John Cooney Waterloo Bailieboro Cavan

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-calf 33 1st Patrick Coffey Highfield Lisnacunna Enniskeane Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-calf 33 2nd Patrick Coffey Highfield Lisnacunna Enniskeane Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-calf 33 3rd Michael & Elizabeth McNamara Barna Newtownshandrum Charleville Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-calf 33 4th John Cooney Waterloo Bailieboro Cavan

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-calf 33 5th Laura Eager Evergrange, Castlebaggot Road Newcastle Co.Dublin

Holstein Friesian Best Pair of Registered Pedigree Holstein-Friesian Heifers 35 1st John Cooney Waterloo Bailieboro Cavan

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-milk 36 1st Paul Flanagan Nine Acres Strand Road Termonfeckin, Drogheda Louth

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-milk 36 2nd Brian Hayes Castlepark Kinsale Cork

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-milk 36 3rd Richard Whelan Towlaght Clonard Enfield Co Meath

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-milk 36 4th Patrick Gaynor Hillside Mullaghlands Mullagh Co. Cavan

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Heifer In-milk 36 5th Brian Hayes Castlepark Kinsale Cork

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 1st Paul Flanagan Nine Acres Strand Road Termonfeckin, Drogheda Louth

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 2nd Tadhg & Cyril Bourke & Dowling Ballinakill Kilfinny Adare Co Limerick

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 3rd Jerry & Diarmuid Murphy Lissaniskey Innishannon Co. Cork

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 4th Brian Hayes Castlepark Kinsale Cork

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 5th Richard Whelan Towlaght Clonard Enfield Co Meath

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 6th Peter & Maria Byrne Curraghnaboola Bree Enniscorthy Wexford

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 7th Michael Booth Ballyduff Stradbally Laois

Holstein Friesian Super €2,500 National Holstein In-milk Heifer 37 8th Brian Hayes Castlepark Kinsale Cork

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Cow In-milk, Calved Twice 38 1st Dermot Mc Carthy Rathcannon Kilmallock Limerick

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Cow In-milk, Calved Twice 38 2nd Patrick & Derrick Frawley Raheen House Croagh Rathkeale Limerick

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Cow In-milk, Calved Twice 38 3rd Pat Smith Cahirmee House Doneraile Cork

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Cow In-milk, Calved Twice 38 4th Jerry & Diarmuid Murphy Lissaniskey Innishannon Co. Cork

Holstein Friesian Pedigree Holstein-Friesian Cow In-milk, Calved Twice 38 5th Peter & Maria Byrne Curraghnaboola Bree Enniscorthy Wexford

Holstein Friesian €2,500 AIB National Livestock Show Senior Cow In-milk 39 1st Patrick & Derrick Frawley Raheen House Croagh Rathkeale Limerick

Holstein Friesian €2,500 AIB National Livestock Show Senior Cow In-milk 39 2nd Garry Hurley Clonpaddin Arklow Co Wicklow

Holstein Friesian €2,500 AIB National Livestock Show Senior Cow In-milk 39 3rd Jerry & Diarmuid Murphy Lissaniskey Innishannon Co. Cork

Holstein Friesian €2,500 AIB National Livestock Show Senior Cow In-milk 39 4th Philip Jones Holstein View Killowen Gorey Wexford

Holstein Friesian €2,500 AIB National Livestock Show Senior Cow In-milk 39 5th Philip Jones Holstein View Killowen Gorey Wexford

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian National Breeding Cow Family Championship 40 1st Jerry & Diarmuid Murphy Lissaniskey Innishannon Co. Cork

Holstein Friesian Registered Pedigree Holstein-Friesian National Breeding Cow Family Championship 40 2nd Patrick Coffey Highfield Lisnacunna Enniskeane Cork

Holstein Friesian AIB National Livestock Show Senior Holstein-Friesian Champion 41 1st Patrick & Derrick Frawley Raheen House Croagh Rathkeale Limerick

Holstein Friesian AIB National Livestock Show Senior Holstein-Friesian Champion 41 2nd Garry Hurley Clonpaddin Arklow Co Wicklow

Holstein Friesian Best Udder 42 1st Patrick & Derrick Frawley Raheen House Croagh Rathkeale Limerick

 

Beef Shorthorn

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Young Handler of the year 2013 50 1st Conor Murphy c/o Kelly Ricketstown Rathvilly Carlow

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Young Handler of the Year 2013 51 1st Conor Murphy c/o Kelly Ricketstown Rathvilly Carlow

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Young Handler of the Year 2013 51 2nd Michael Flatley Glann Kilkelly Co. Mayo

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Young Handler of the Year 2013 51 3rd Chris Gainley Snugboro Castlebar Co Mayo

Beef Shorthorn Irish Society Registered Pedigree Shorthorn Beef Cow 52 1st Michael Flatley Glann Kilkelly Co. Mayo

Beef Shorthorn Irish Society Registered Pedigree Shorthorn Beef Cow 52 2nd Noel Dowd Loughglass Creggas Co Galway

Beef Shorthorn Irish Society Registered Pedigree Shorthorn Beef Cow 52 3rd PJ C & M Kelly Ricketstown Rathvilly Carlow

Beef Shorthorn Irish Society Registered Pedigree Shorthorn Beef Cow 52 4th Patrick Hehir Carrowkeel West Inagh Ennis Clare

Beef Shorthorn Registered Pedegree Shorthorn Beef Bull 53 1st Tommy Staunton Loughcurra North Kinvara Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2012 and 31.12.2012 54 1st Noel Dowd Loughglass Creggas Co Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2012 and 31.12.2012 54 2nd Anthony Dockery Carrow Elphin Roscommon

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2012 and 31.12.2012 54 3rd Peter Gormley Gortnadrass Lavagh Ballymote Sligo

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2012 and 31.12.2012 54 4th Amelda and Terry Middleton Ballinlig Moate Westmeath

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2011 and 31.12.2011 55 1st Tommy Staunton Loughcurra North Kinvara Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2011 and 31.12.2011 55 2nd Noel Dowd Loughglass Creggas Co Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2011 and 31.12.2011 55 3rd Anthony Dockery Carrow Elphin Roscommon

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Born between 01.01.2011 and 31.12.2011 55 4th Tommy Staunton Loughcurra North Kinvara Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Calf 56 1st Anthony Dockery Carrow Elphin Roscommon

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Calf 56 2nd Anthony Dockery Carrow Elphin Roscommon

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Calf 56 3rd Anthony & Marie McNamara Moynoe Scariff Clare

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Heifer Calf 56 4th Anthony & Marie McNamara Moynoe Scariff Clare

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Bull Calf 57 1st Amelda and Terry Middleton Ballinlig Moate Westmeath

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Bull Calf 57 2nd Chris Gainley Snugboro Castlebar Co Mayo

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Bull Calf 57 3rd Karen Fox Ballinacregg Carnmore Oranmore Co. Galway

Beef Shorthorn Registered Pedigree Shorthorn Beef Bull Calf 57 4th Noel Dowd Loughglass Creggas Co Galway

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Champion 58 1st Tommy Staunton Loughcurra North Kinvara Galway

Beef Shorthorn AIB National Livestock Show Beef Shorthorn Champion 58 2nd Tommy Staunton Loughcurra North Kinvara Galway

 

Simmental

Simmental Simmental Heifer Calf Born on/after 01.12.2012 70 1st Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental Simmental Heifer Calf Born on/after 01.12.2012 70 2nd Gerard Brickley Coolrain Portlaoise Laois

Simmental Simmental Heifer Calf Born on/after 01.12.2012 70 3rd Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental Simmental Heifer Calf Born on/after 01.12.2012 70 4th Liam Waldron Scregg Ballyhaunis Mayo

Simmental National Simmental Weanling Heifer 71 1st Tony O’Leary 28 Westcourt Heights Ballincollig Cork

Simmental National Simmental Weanling Heifer 71 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Simmental Yearling Heifer 72 1st Michael Oliver Tullinacurra Swinford Co Mayo

Simmental National Simmental Yearling Heifer 72 2nd Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Simmental Yearling Heifer 72 3rd Lyndsey Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Simmental Yearling Heifer 72 4th Michael Prendergast Cloondroon Claremorris Co. mayo

Simmental National Junior Simmental Heifer 73 1st Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Heifer 73 2nd Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Junior Simmental Heifer 73 3rd Neenan Bros Coolnafarna Ballyhaunis Co. Mayo

Simmental National Junior Simmental Heifer 73 4th Joe McGarry Caldragh Longford Longford

Simmental National Intermediate Simmental Heifer 74 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Intermediate Simmental Heifer 74 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Intermediate Simmental Heifer 74 3rd Michael Prendergast Cloondroon Claremorris Co. mayo

Simmental National Intermediate Simmental Heifer 74 4th John & Marian Harrington Brahalish Durrus Bantry Cork

Simmental National Senior Simmental Heifer 75 1st Lyndsey Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Senior Simmental Heifer 75 2nd John Tuohy Coose Whitegate Galway

Simmental National Senior Simmental Heifer 75 3rd Paddy & Elaine Hennelly Creggconnell Rosses Point Sligo Sligo

Simmental National Senior Simmental Heifer 75 4th Paddy & Elaine Hennelly Creggconnell Rosses Point Sligo Sligo

Simmental National Junior Simmental Cow/In-calf Heifer 76 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Junior Simmental Cow/In-calf Heifer 76 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Cow/In-calf Heifer 76 3rd Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Junior Simmental Cow/In-calf Heifer 76 4th John & Sean Anderson Branchfield Drumfin Via Boyle Sligo

Simmental National Senior Simmental Cow 77 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Senior Simmental Cow 77 2nd James Browne Corbally Glanworth Cork

Simmental National Senior Simmental Cow 77 3rd Paddy & Elaine Hennelly Creggconnell Rosses Point Sligo Sligo

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Female Champion 78 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Female Champion 78 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental Best Simmental Bull Calf 79 1st David Wall Curraheen Hazelhatch Road Newcastle Co Dublin

Simmental Best Simmental Bull Calf 79 2nd Gerard Brickley Coolrain Portlaoise Laois

Simmental Best Simmental Bull Calf 79 3rd Gerard Brickley Coolrain Portlaoise Laois

Simmental Best Simmental Bull Calf 79 4th James Browne Corbally Glanworth Cork

Simmental National Simmental Weanling Bull 80 1st Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Simmental Weanling Bull 80 2nd David Wall Curraheen Hazelhatch Road Newcastle Co Dublin

Simmental National Simmental Weanling Bull 80 3rd Tony O’Leary 28 Westcourt Heights Ballincollig Cork

Simmental National Simmental Weanling Bull 80 4th Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Simmental Yearling Bull 81 1st Christopher White Dermotstown Ring Commons Balbriggan Dublin

Simmental National Simmental Yearling Bull 81 2nd Tony O’Leary 28 Westcourt Heights Ballincollig Cork

Simmental National Simmental Yearling Bull 81 3rd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Simmental Yearling Bull 81 4th Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Bull Born on/between 01.09.2011 and 31.07.2012 82 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Junior Simmental Bull Born on/between 01.09.2011 and 31.07.2012 82 2nd Derek Costello Barnattin Killineer Drogheda Louth

Simmental National Junior Simmental Bull Born on/between 01.09.2011 and 31.07.2012 82 3rd Liam Connell Glynwood Baylin Athlone Westmeath

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Male Champion 84 1st Christopher White Dermotstown Ring Commons Balbriggan Dublin

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Male Champion 84 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Progeny Pair Born on/after 01.08.2012 85 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Junior Simmental Progeny Pair Born on/after 01.08.2012 85 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Progeny Pair Born on/after 01.08.2012 85 3rd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Junior Simmental Progeny Pair Born on/after 01.08.2012 85 4th Gerard Brickley Coolrain Portlaoise Laois

Simmental National Senior Simmental Progeny Pair 86 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental National Senior Simmental Progeny Pair 86 2nd Garrett Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental National Senior Simmental Progeny Pair 86 3rd Neenan Bros Coolnafarna Ballyhaunis Co. Mayo

Simmental National Senior Simmental Progeny Pair 86 4th Lyndsey Behan Cloneygowan Ballylin Portlaoise Laois

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Champion 87 1st Peter & Marion O’Connell Raceview Knopogue Mallow Cork

Simmental AIB National Livestock Show Simmental Champion 87 2nd Christopher White Dermotstown Ring Commons Balbriggan Dublin

 

Charolais

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (12-16 years old) 90 1st Conor Craig Coolarty Edgeworthstown Longford

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (12-16 years old) 90 2nd Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (12-16 years old) 90 3rd Jim Geoghegan Lisnagree, Streamstown Mullingar Westmeath

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (12-16 years old) 90 4th Aaron Dunne martinstown curragh kildare

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (12-16 years old) 90 5th Shane Dunne martinstown curragh kildare

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (16+ to 25 years old) 91 1st Niall Canning Creggconnell Rosses Point Sligo

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (16+ to 25 years old) 91 2nd Martin Ryan Jnr Copperfield House Cabra Thurles Tipperary

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (16+ to 25 years old) 91 3rd April Higgins Ballindine Claremorris Mayo

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (16+ to 25 years old) 91 4th Richard Poyntz Tully Coolarty Edgeworthstown Longford

Charolais Charolais Young Breeders Showing Class – (16+ to 25 years old) 91 5th Michael Kiernan Augharan Carrigallen Leitrim

Charolais Charolais Cow in-calf or with Calf at foot 92 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Cow in-calf or with Calf at foot 92 2nd Pauline O Connell Ballybrown House Ballybrown Clarina Limerick

Charolais Charolais Cow in-calf or with Calf at foot 92 3rd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Cow in-calf or with Calf at foot 92 4th Seamus Byrne Tomriland Roundwood Co wicklow

Charolais Junior Charolais Heifer 94 1st Brian Dolan Bixeklgrone Creagh Ballinasloe Co Galway

Charolais Junior Charolais Heifer 94 2nd Pauline O Connell Ballybrown House Ballybrown Clarina Limerick

Charolais Junior Charolais Heifer 94 3rd Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais Junior Charolais Heifer 94 4th Kenneth Clarke Ballyfinnan Ardnacrusha Clare

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 95 1st Edward Walsh Aghafad Carrickmacross Monaghan

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 95 2nd Jarlath Treacy Claretum Tuam Galway

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 95 3rd Benny Keating College Hill Templemore Co Tipperary

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 95 4th Jarlath Treacy Claretum Tuam Galway

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 96 1st Noel Farrell Kilcleagh Castledaly Moate Westmeath

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 96 3rd Bernadette Dunne martinstown curragh kildare

Charolais Charolais Heifer Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 96 4th Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais Charolais Heifer Born on/after 06.01.2013 97 1st Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

Charolais Charolais Heifer Born on/after 06.01.2013 97 2nd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Heifer Born on/after 06.01.2013 97 3rd Jarlath McHugh Cahir Kiltimagh Mayo

Charolais Charolais Heifer Born on/after 06.01.2013 97 4th Sean Tighe Lisbrin Ballycastle Mayo

Charolais National Charolais Heifer of the year 98 1st Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

Charolais National Charolais Heifer of the year 98 2nd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais National Charolais Heifer of the year 98 3rd Sean Moreton Sheafield Leitrim p.o. Co Leitrim

Charolais National Charolais Heifer of the year 98 4th Pauline O Connell Ballybrown House Ballybrown Clarina Limerick

Charolais National Charolais Heifer of the year 98 5th Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Female Champion 99 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Female Champion 99 2nd Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 101 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 101 2nd C Daly Tawnytallan Tullaghan Leitrim

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 101 3rd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 101 4th David Rattigan Main Street Elphin Roscommon

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 102 1st Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 102 2nd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 102 3rd J O Donnell Loughill Ardara Donegal

Charolais Charolais Bull Born on/between 01.11.2012 and 05.01.2013 102 4th Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Charolais Bull Born on/after 06.01.2013 103 1st Edward Walsh Aghafad Carrickmacross Monaghan

Charolais Charolais Bull Born on/after 06.01.2013 103 2nd Seamus Byrne Tomriland Roundwood Co wicklow

Charolais Charolais Bull Born on/after 06.01.2013 103 3rd Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais Charolais Bull Born on/after 06.01.2013 103 4th Brendan & Niall Canning Creggconnell Rosses Point Co Sligo

Charolais Pair of Animals 12 months of age and under on Show Day 104 1st Jim Geoghegan Lisnagree, Streamstown Mullingar Westmeath

Charolais Pair of Animals 12 months of age and under on Show Day 104 2nd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Pair of Animals 12 months of age and under on Show Day 104 3rd Jarlath Treacy Claretum Tuam Galway

Charolais Pair of Animals 12 months of age and under on Show Day 104 4th Bernadette Dunne martinstown curragh kildare

Charolais Pair of Animals Over 12 months of age on Show Day 105 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Pair of Animals Over 12 months of age on Show Day 105 2nd Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais Pair of Animals Over 12 months of age on Show Day 105 3rd Gerard McGovern Kilmore Five Mile Bourne Leirtim

Charolais Best Charolais Confined 106 1st Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

Charolais Best Charolais Confined 106 2nd Jim Geoghegan Lisnagree, Streamstown Mullingar Westmeath

Charolais Best Charolais Confined 106 3rd Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

Charolais Best Charolais Confined 106 4th John-Barry Moran Brocca Fardrum Athlone Co Westmeath

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Male Champion 110 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Male Champion 110 2nd Kevin Mulligan Rooskeynamona Mohill Leitrim

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Champion 111 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Champion 111 1st Martin Ryan Copperfield Hse, Cabra Thurles Co Tipperary

Charolais AIB National Livestock Show Charolais Champion 111 2nd Michael & Kathleen Hargroves Ballydavis Portlaoise Laois

 

Limousin

Limousin National Limousin Bull Born on/before 30.04.2011 117 1st Timothy Corridan Castlequarter House Fedamore Limerick

Limousin National Limousin Bull Born on/before 30.04.2011 117 2nd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National Limousin Bull Born on/before 30.04.2011 117 3rd Michael Malone Shalom Ballinrahin Ballickmoyler Laois

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2011 and 30.04.2012 118 1st Connell Brothers Newcastle Oldcastle Meath

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2011 and 30.04.2012 118 2nd A & P Kelly Pike Cross Moate Westmeath

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2011 and 30.04.2012 118 3rd Oliver & Martin Davis Castlebrock Ballinalee Longford

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2011 and 30.04.2012 118 4th James Wycherley Lislevane Bandon Co. Cork

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2011 and 30.04.2012 118 5th Donie Mckeon Enniscrone Sligo

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2012 and 31.08.2012 119 1st Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2012 and 31.08.2012 119 2nd Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2012 and 31.08.2012 119 3rd David Abbott Woodview house Drumcrow Killeshandra Co,cavan

Limousin National Limousin Bull Born between 01.05.2012 and 31.08.2012 119 4th Tom Finnerty Newtown Mountbellew Ballinasloe Galway

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.09.2012 and 31.10.2012 120 1st Anthony E Donnelly Ballyglass Scardaune Claremorris Mayo

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.09.2012 and 31.10.2012 120 2nd John Moloney Connolly’s Cross Ardnacrusha Clare

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.09.2012 and 31.10.2012 120 3rd Noel Fennessy Wood Road Castleconnell Limerick

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.09.2012 and 31.10.2012 120 4th Michael Rattigan Milltown Road Irishtown Claremorris Mayo

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.09.2012 and 31.10.2012 120 5th Pat Bruen carrowreagh Elphin Roscommon

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 121 1st Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 121 2nd William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 121 3rd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 121 4th Pat Bruen carrowreagh Elphin Roscommon

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 121 5th Timothy Corridan Castlequarter House Fedamore Limerick

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born in 2013 122 1st Michael Molloy Castletown Dunler Louth

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born in 2013 122 2nd Peter Kelly Castleboy Kilchreest Loughrea Galway

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born in 2013 122 3rd Gerard Walsh Derrygullinane Knockmore Ballina Mayo

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born in 2013 122 4th Liam Wiley Coolready Bodyke Clare

Limousin National All Ireland Limousin Bull Born in 2013 122 5th Brendan Hanley Keelogues Ardagh Edgeworthstown Co longford

Limousin Junior Limousin Male Champion 123 1st Michael Molloy Castletown Dunler Louth

Limousin Junior Limousin Male Champion 123 2nd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin Senior Limousin Male Champion 124 1st Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin Senior Limousin Male Champion 124 2nd Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Male Champion 125 1st Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Male Champion 125 2nd Michael Molloy Castletown Dunler Louth

Limousin National Limousin Senior Cow 126 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin National Limousin Senior Cow 126 2nd Donal Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin National Limousin Senior Cow 126 3rd Dan Tynan Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin National Limousin Junior Cow. 127 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin National Limousin Junior Cow. 127 2nd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National Limousin Uncalved Senior Heifer 128 1st Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National Limousin Uncalved Senior Heifer 128 2nd John Kenny Loughawn Dunkerrin Birr Offaly

Limousin National Limousin Heifer Born on/between 01.01.2011 and 30.06.2011 129 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.07.2011 and 31.03.2012 130 1st Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.07.2011 and 31.03.2012 130 2nd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.07.2011 and 31.03.2012 130 3rd Michael Molloy Castletown Dunler Louth

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.07.2011 and 31.03.2012 130 4th Donal Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.07.2011 and 31.03.2012 130 5th Timothy Corridan Castlequarter House Fedamore Limerick

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.04.2012 and 31.08.2012 131 1st Brendan O’Shea Templequain Errill Laois

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.04.2012 and 31.08.2012 131 2nd Timothy Corridan Castlequarter House Fedamore Limerick

Limousin National Limousin Heifer Born between 01.04.2012 and 31.08.2012 131 3rd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 1st Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 2nd Donal Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 3rd Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 4th Donal Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 5th A & P Kelly Pike Cross Moate Westmeath

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born on/between 01.09.2012 and 31.10.2012 132 6th Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 133 1st Dan O Mahony Ballinreesig Ballygarvan co cork

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 133 2nd Gary Morrissey Grangeford Bennekerry Co Carlow

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 133 3rd Gary Morrissey Grangeford Bennekerry Co Carlow

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 133 4th Noel Fennessy Wood Road Castleconnell Limerick

Limousin National All Ireland Limousin Heifer Born between 01.11.2012 and 31.12.2012 133 5th Noel Fennessy Wood Road Castleconnell Limerick

Limousin National Limousin Heifer Calf 134 1st Noel Fennessy Wood Road Castleconnell Limerick

Limousin National Limousin Heifer Calf 134 2nd Timothy Corridan Castlequarter House Fedamore Limerick

Limousin National Limousin Heifer Calf 134 3rd Daire O’Meara Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin National Limousin Heifer Calf 134 4th Sarah & Hugh Murray Shiloh Parkwood Moate Westmeath

Limousin National Limousin Heifer Calf 134 5th Michael Rattigan Milltown Road Irishtown Claremorris Mayo

Limousin The Irish Limousin National Championship 135 1st Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin Junior Limousin Female Champion 136 1st Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin Junior Limousin Female Champion 136 2nd Donal Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Limousin Senior Limousin Female Champion 137 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin Senior Limousin Female Champion 137 2nd William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Female Champion 138 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Female Champion 138 2nd Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

Limousin National All Ireland Pair of Limousin 139 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin National All Ireland Pair of Limousin 139 2nd Stanley Richardson Woodford Lodge Nowtowngore Leitrim

Limousin National All Ireland Pair of Limousin 139 3rd Raymond Crawford Clonrye Clones Monaghan

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Champion 140 1st William Smith Millbrook Oldcastle Meath

Limousin AIB National Livestock Show Limousin Champion 140 2nd Edward Tynan Beechill Farm Doon Mountrath Laois

 

Belgian Blue 

Belgian Blue Young Handler under 12 years on Show Day 147 1st Richard & Fidelma Stanley Knockbrown Bandon Cork

Belgian Blue Young Handler between 12 and 16 years on Show Day 148 1st Thomas Cody Cashel Piltown Kilkenny

Belgian Blue Belgian Blue Female Born before 31.05.2009 with/without her own calf at foot 149 1st Jarlath Duggan Ross Rathdowney Laois

Belgian Blue Belgian Blue Female Born before 31.05.2009 with/without her own calf at foot 149 2nd Brian Allen Coolbanagher Emo Portlaoise Laois

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.06.2009 and 31.08.2011 150 1st David Pearson Clough Ballacolla Laois Laois

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.06.2009 and 31.08.2011 150 2nd Sean Hyland Lisnolan Manulla Castlebar Matyo

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.06.2009 and 31.08.2011 150 3rd Lorcan and Colm Ronan Bekan Cross Bekan Claremorris Mayo

Belgian Blue Irish Belgian Blue Breeding Heifer 151 1st John Redmond Knockindrane Garryhill Bagenalstown Carlow

Belgian Blue Irish Belgian Blue Breeding Heifer 151 2nd Leanne & Megan Searson Sheehills Roscrea Tipperary

Belgian Blue Irish Belgian Blue Breeding Heifer 151 3rd Tom Foynes Clonaslee Co laois

Belgian Blue Irish Belgian Blue Breeding Heifer 151 4th Trevor Ashmore Rosemount Ballycarney Enniscorthy Wexford

Belgian Blue Irish Belgian Blue Breeding Heifer 151 5th Kevin Banville Carrigadaggin Newbawn Wexford

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 152 1st Derrick Forde Cahermorris Corandulla Galway

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 152 2nd Emma Lawless Timoney Knock Roscrea Tipperary

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 152 3rd Billy Dunne Templemore Road Errill Laois

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 152 4th Myles McDermott Castlemore Lodge Castlemore Tullow Co. Carlow

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 152 5th Trevor Ashmore Rosemount Ballycarney Enniscorthy Wexford

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/after 01.01.2013 153 1st Lorcan and Colm Ronan Bekan Cross Bekan Claremorris Mayo

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/after 01.01.2013 153 2nd Trevor Ashmore Rosemount Ballycarney Enniscorthy Wexford

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/after 01.01.2013 153 3rd Derrick Forde Cahermorris Corandulla Galway

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/after 01.01.2013 153 4th Tommy & Pauline Fitzgerald Heatherview Garryheather Clonaslee Laois

Belgian Blue Belgian Blue Female Born on/after 01.01.2013 153 5th Mark Flanagan Derrybeg Meelick Co.Clare Co.Clare

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Female Champion 154 1st David Pearson Clough Ballacolla Laois Laois

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Female Champion 154 2nd Lorcan and Colm Ronan Bekan Cross Bekan Claremorris Mayo

Belgian Blue Irish Belgian Blue Senior Bull 155 1st Kevin Banville Carrigadaggin Newbawn Wexford

Belgian Blue Irish Belgian Blue Senior Bull 155 2nd Trevor Ashmore Rosemount Ballycarney Enniscorthy Wexford

Belgian Blue Irish Belgian Blue Senior Bull 155 3rd Brian Allen Coolbanagher Emo Portlaoise Laois

Belgian Blue Irish Belgian Blue Senior Bull 155 5th Jarlath Duggan Ross Rathdowney Laois

Belgian Blue Belgian Blue Junior Bull 156 1st John Redmond Knockindrane Garryhill Bagenalstown Carlow

Belgian Blue Belgian Blue Junior Bull 156 2nd Derrick Forde Cahermorris Corandulla Galway

Belgian Blue Belgian Blue Junior Bull 156 3rd Jarlath Duggan Ross Rathdowney Laois

Belgian Blue Belgian Blue Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 157 1st Tommy & Pauline Fitzgerald Heatherview Garryheather Clonaslee Laois

Belgian Blue Belgian Blue Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 157 2nd Tim O Donovan Gurtnamuckla Dunmanway Cork

Belgian Blue Belgian Blue Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 157 3rd Tommy & Pauline Fitzgerald Heatherview Garryheather Clonaslee Laois

Belgian Blue Belgian Blue Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 157 4th Tom Gilligan Barrackland Manulla Castlebar Mayo

Belgian Blue Belgian Blue Bull Born on/between 01.09.2012 and 31.12.2012 157 5th Dudley Maher Ballinakill Roscrea Tipperary

Belgian Blue Belgian Blue Bull 158 1st Niall Jackson Valhalla Prumplestown Carlow

Belgian Blue Belgian Blue Bull 158 2nd Martin Delaney Kilnock Brickens Claremorris Mayo

Belgian Blue Belgian Blue Bull 158 3rd Jarlath Duggan Ross Rathdowney Laois

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Male Champion 159 1st John Redmond Knockindrane Garryhill Bagenalstown Carlow

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Male Champion 159 2nd Tommy & Pauline Fitzgerald Heatherview Garryheather Clonaslee Laois

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Champion 160 1st David Pearson Clough Ballacolla Laois Laois

Belgian Blue AIB National Livestock Show Belgian Blue Champion 160 2nd John Redmond Knockindrane Garryhill Bagenalstown Carlow

 

Angus Angus

Angus Angus Cow with Calf at foot 162 1st Denis Twomey Farran Causeway Kerry

Angus Angus Cow with Calf at foot 162 2nd Pat Murphy Puntabeg Charlestown Mayo

Angus Angus Cow with Calf at foot 162 3rd John & Kate Tait Westwood Rostellan Midleton Cork

Angus Angus Cow with Calf at foot 162 4th Michael & Oliver Flanagan Moydrum Castle Pedigree Herds Athlone Westmeath

Angus Angus Cow or Heifer 163 1st Eustace Burke Ballyginnane Carrigaline Co Cork

Angus Angus Heifer 164 1st Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Angus Angus Heifer 164 2nd Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus Angus Heifer 164 3rd Mary Faughnan Clooncarne Bornacoola Mohill Leitrim

Angus Angus Heifer 164 4th Tom Mulligan currycramp Dromod Leitrim

Angus Angus Heifer 164 5th John McEnroe Liss Bungalow Oldcastle Meath

Angus Angus Junior Heifer 165 1st Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Angus Angus Junior Heifer 165 2nd Denis Twomey Farran Causeway Kerry

Angus Angus Junior Heifer 165 3rd John & Kate Tait Westwood Rostellan Midleton Cork

Angus Angus Junior Heifer 165 4th Margaret Gleeson Lordspark Rathcabbin Roscrea Tipperary

Angus Angus Junior Heifer 165 5th Michael & Oliver Flanagan Moydrum Castle Pedigree Herds Athlone Westmeath

Angus Angus Heifer Calf 166 1st John Bogan Coolarty Edgeworthstown Longford

Angus Angus Heifer Calf 166 2nd John McEnroe Liss Bungalow Oldcastle Meath

Angus Angus Heifer Calf 166 3rd James Kingston Coolkirky Riverstick cork

Angus Angus Heifer Calf 166 4th Tom Mulligan currycramp Dromod Leitrim

Angus AIB National Livestock Show Angus Female Champion 167 1st Denis Twomey Farran Causeway Kerry

Angus AIB National Livestock Show Angus Female Champion 167 2nd Pat Murphy Puntabeg Charlestown Mayo

Angus Angus Senior Bull 168 1st Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus Angus Senior Bull 168 2nd James Kingston Coolkirky Riverstick cork

Angus Angus Intermediate Bull 169 1st John McEnroe Liss Bungalow Oldcastle Meath

Angus Angus Intermediate Bull 169 2nd Tom Mulligan currycramp Dromod Leitrim

Angus Angus Junior Bull 170 1st Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus Angus Junior Bull 170 2nd Denis Twomey Farran Causeway Kerry

Angus Angus Junior Bull 170 3rd Shane McKiernan Drumcrow Ballinagh Cavan

Angus Angus Junior Bull 170 4th M & J Tighe Piper Hill Batterstown Meath

Angus Angus Junior Bull 170 5th John & Kate Tait Westwood Rostellan Midleton Cork

Angus Angus Bull Calf 171 1st Shane Murphy Woodlands Glensouth Banteer Cork

Angus Angus Bull Calf 171 2nd John Bogan Coolarty Edgeworthstown Longford

Angus Angus Bull Calf 171 3rd Pat Murphy Puntabeg Charlestown Mayo

Angus AIB National Livestock Show Angus Male Champion 172 1st Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus AIB National Livestock Show Angus Male Champion 172 2nd Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus Angus Pair Of Animals 173 1st Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Angus Angus Pair Of Animals 173 2nd John & Kate Tait Westwood Rostellan Midleton Cork

Angus Angus Pair Of Animals 173 3rd John McEnroe Liss Bungalow Oldcastle Meath

Angus Angus Pair Of Animals 173 4th John Bogan Coolarty Edgeworthstown Longford

Angus AIB National Livestock Show Angus Champion 174 1st Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Angus AIB National Livestock Show Angus Champion 174 2nd Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

 

Hereford

Hereford Hereford Young Exhibitor Handling Class 187 1st Niall Roycroft West Green Dunmanway Cork

Hereford Hereford Young Exhibitor Handling Class 187 2nd Niall Jones Knockduff Bree Enniscorthy Wexford

Hereford Hereford Young Exhibitor Handling Class 187 4th Catherine Smyth Ardmulchan Navan Co. Meath

Hereford National Pedigree Hereford Cow In-calf or with her own natural calf at foot. 188 1st Sean McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Cow In-calf or with her own natural calf at foot. 188 2nd Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Hereford National Pedigree Hereford Cow In-calf or with her own natural calf at foot. 188 3rd F & J Appelbe Carrigroe Hse Clonakilty Cork

Hereford National Pedigree Hereford Cow In-calf or with her own natural calf at foot. 188 4th Mervyn Parr Tourtane Hse. Clogh Castlecomer Co.Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Cow In-calf or with her own natural calf at foot. 188 5th Sean Kilrane Drumboy Mohill Leitrim

Hereford National Pedigree Hereford Cow or Heifer 189 1st John Neenan Tullaha Broadford Charleville Cork

Hereford National Pedigree Hereford Cow or Heifer 189 2nd Tom Roycroft West Green Dunmanway Cork

Hereford National Pedigree Hereford Cow or Heifer 189 3rd Mervyn Parr Tourtane Hse. Clogh Castlecomer Co.Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Cow or Heifer 189 4th Mervyn Parr Tourtane Hse. Clogh Castlecomer Co.Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Cow or Heifer 189 5th Ivor & Jonathan Anderson Derrylane Killeshandra Co Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2011 and 31.12.2011 190 1st Padraig McGrath Cloonshanagh Elphin Roscommon

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2011 and 31.12.2011 190 2nd Philip Lynch Carrick Finea Mullingar Westmeath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2011 and 31.12.2011 190 3rd Mairead & Michael Curtis & Jones Knockduff Bree Enniscorthy Wexford

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2011 and 31.12.2011 190 4th Christine Drumm Lake View Crowenstown Delvin Co Westmeath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2011 and 31.12.2011 190 5th Tom Roycroft West Green Dunmanway Cork

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 191 1st Ivor & Jonathan Anderson Derrylane Killeshandra Co Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2012 and 31.08.2012 192 1st T A Fitzgerald Glebe House Mount Temple Moate Westmeath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2012 and 31.08.2012 192 2nd Val Ledwith Rathregan Batterstown Co Meath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2012 and 31.08.2012 192 3rd Aidan Mc Cabe Lisaderg Cootehill Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2012 and 31.08.2012 192 4th Aidan Mc Cabe Lisaderg Cootehill Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.07.2012 and 31.08.2012 192 5th J J Farrell Trillick A Temple Longford

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.09.2012 and 30.11.2012 193 1st Michael Molloy Glebe Belmont Offaly

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.09.2012 and 30.11.2012 193 2nd Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.09.2012 and 30.11.2012 193 3rd Eamon & John McKiernan Newtown Monasterboice Drogheda Co louth

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.09.2012 and 30.11.2012 193 4th Albert De Cogan Killamuckey Mogeely Road Castlemartyr Cork

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/between 01.09.2012 and 30.11.2012 193 5th John Neenan Tullaha Broadford Charleville Cork

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/after 01.12.2012 194 1st Sean McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/after 01.12.2012 194 2nd Seán McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/after 01.12.2012 194 3rd John Holloway Gageboro Horseleap Moate Westmeath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/after 01.12.2012 194 4th T A Fitzgerald Glebe House Mount Temple Moate Westmeath

Hereford National Pedigree Hereford Heifer Born on/after 01.12.2012 194 5th Tim Breen Knockeenadillane Kiskeam,Mallow cork

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 1st Michael Molloy Glebe Belmont Offaly

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 2nd T A Fitzgerald Glebe House Mount Temple Moate Westmeath

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 3rd Matthew Goulding Kilmore Ballyduff Tralee Kerry

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 4th Sean McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 5th Eamon & John McKiernan Newtown Monasterboice Drogheda Co louth

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 6th Seán McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Hereford Heifer of the Year 195 7th Val Ledwith Rathregan Batterstown Co Meath

Hereford AIB National Livestock Show Hereford Female Champion 196 1st Padraig McGrath Cloonshanagh Elphin Roscommon

Hereford AIB National Livestock Show Hereford Female Champion 196 2nd Michael Molloy Glebe Belmont Offaly

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 1st Thomas Brennan Balleen Freshford Co Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 2nd Sean McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 2nd Deverell Family Ballyaville Geashill Tullamore Offaly

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 3rd J & J Canty Pubblestown Kildalkey Meath

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 4th Val Ledwith Rathregan Batterstown Co Meath

Hereford National Pedigree Hereford Bull Born on/between 01.01.2012 and 30.06.2012 197 4th Thomas Brennan Balleen Freshford Co Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Bull 199 1st Eamon & John McKiernan Newtown Monasterboice Drogheda Co louth

Hereford National Pedigree Hereford Bull 199 2nd Padraig McGrath Cloonshanagh Elphin Roscommon

Hereford National Pedigree Hereford Bull 199 3rd Thomas Brennan Balleen Freshford Co Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Bull 199 4th Thomas Brennan Balleen Freshford Co Kilkenny

Hereford National Pedigree Hereford Bull 199 5th Tom Roycroft West Green Dunmanway Cork

Hereford National Hereford Bull Calf 200 1st Sean McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Hereford Bull Calf 200 2nd J J Farrell Trillick A Temple Longford

Hereford National Hereford Bull Calf 200 3rd Declan Donnelly Lissycasey Ennis Clare

Hereford National Hereford Bull Calf 200 4th John Holloway Gageboro Horseleap Moate Westmeath

Hereford National Hereford Bull Calf 200 5th Seán McKiernan Corlismore Cavan

Hereford National Hereford Bull of the Year 201 1st Eamon & John McKiernan Newtown Monasterboice Drogheda Co louth

Hereford National Senior Bull 202 1st Val Ledwith Rathregan Batterstown Co Meath

Hereford National Senior Bull 202 2nd George & Olive Stanley The Paddock Porterstown Lane Ratoath Meath

Hereford National Senior Bull 202 3rd Anne Flynn Cloonart Bornacolla Carrick-on-Shannon Leitrim

Hereford AIB National Livestock Show Hereford Male Champion 203 1st Val Ledwith Rathregan Batterstown Co Meath

Hereford AIB National Livestock Show Hereford Male Champion 203 2nd Eamon & John McKiernan Newtown Monasterboice Drogheda Co louth

Hereford Best Pedigree Hereford 205 1st Michael Molloy Glebe Belmont Offaly

Hereford Best Pedigree Hereford 205 2nd T A Fitzgerald Glebe House Mount Temple Moate Westmeath

Hereford Best Pedigree Hereford 205 3rd Christine Drumm Lake View Crowenstown Delvin Co Westmeath

Hereford Best Pedigree Hereford 205 4th Deverell Family Ballyaville Geashill Tullamore Offaly

Hereford Pair of Animals 206 1st Mervyn Parr Tourtane Hse. Clogh Castlecomer Co.Kilkenny

Hereford Pair of Animals 206 2nd Aidan Mc Cabe Lisaderg Cootehill Cavan

Hereford Pair of Animals 206 3rd Tom Roycroft West Green Dunmanway Cork

 

Salers Pedigree

Salers Pedigree Salers Senior Cow 207 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers Pedigree Salers Senior Cow 207 2nd Andrew Byrne Tullamainwe Callan Kilkenny

Salers Pedigree Salers Senior Cow 207 3rd Andrew Byrne Tullamainwe Callan Kilkenny

Salers Pedigree Salers Senior Heifer 209 1st Tommy Fitzpatrick Kilcoke Ballybrophy Portlaoise Laois

Salers Pedigree Salers Senior Heifer 209 2nd John Burke Manusmore Clarecastle Clare

Salers Pedigree Salers Senior Heifer 209 3rd Declan Bell Ballyvonnavaun Clarecastle Ennis Clare

Salers Pedigree Salers Senior Heifer 209 4th Andrew Byrne Tullamainwe Callan Kilkenny

Salers Pedigree Salers Junior Heifer 210 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers Pedigree Salers Junior Heifer 210 2nd John Burke Manusmore Clarecastle Clare

Salers Pedigree Salers Junior Heifer 210 3rd Andrew Byrne Tullamainwe Callan Kilkenny

Salers Pedigree Salers Junior Heifer 210 4th Thomas J Mulcahy Barossa Strand Limerick

Salers Pedigree Salers Male Calf 212 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers Pedigree Salers Male Calf 212 2nd Tommy Fitzpatrick Kilcoke Ballybrophy Portlaoise Laois

Salers Pedigree Salers Female Calf 213 1st John Burke Manusmore Clarecastle Clare

Salers Pedigree Salers Female Calf 213 2nd Tommy Fitzpatrick Kilcoke Ballybrophy Portlaoise Laois

Salers Pedigree Salers Female Calf 213 3rd Thomas J Mulcahy Barossa Strand Limerick

Salers Qualifier for All Ireland Salers National Calf Championship 214 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers Qualifier for All Ireland Salers National Calf Championship 214 2nd John Burke Manusmore Clarecastle Clare

Salers Qualifier for All Ireland Salers National Calf Championship 214 3rd Tommy Fitzpatrick Kilcoke Ballybrophy Portlaoise Laois

Salers Best Pair of Animals 215 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers AIB National Livestock Show Salers Champion 216 1st Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

Salers AIB National Livestock Show Salers Champion 216 2nd Bernard Hunt Lisbaleely Gurteen Sligo Co. Sligo

 

Aubrac Pedigree

Aubrac Pedigree Aubrac Bull Calf 219 1st John Walsh Rockhill Ballintra Donegal

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer Calf 220 1st Francis Butler Culvin Streete Rathowen Westmeath

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer Calf 220 2nd Francis Butler Culvin Streete Rathowen Westmeath

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer 221 1st Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer 221 2nd PJ McGrath Whitestown Startford on Slaney Co. Wicklow

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer 221 3rd Leo Dooley Craan Lodge Craan Clonegal Carlow

Aubrac Pedigree Aubrac Heifer 221 4th Leo Dooley Craan Lodge Craan Clonegal Carlow

Aubrac Pedigree Aubrac Cow 223 1st Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac Pedigree Aubrac Cow 223 2nd Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac Pedigree Aubrac Cow 223 3rd Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac Best Pair of Animals 225 1st Francis Butler Culvin Streete Rathowen Westmeath

Aubrac Best Pair of Animals 225 2nd Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac Best Pair of Animals 225 3rd Leo Dooley Craan Lodge Craan Clonegal Carlow

Aubrac AIB National Livstock Show Aubrac Champion 226 1st Francis Donohoe Johnstown Collinstown Mullingar Westmeath

Aubrac AIB National Livstock Show Aubrac Champion 226 2nd Francis Butler Culvin Streete Rathowen Westmeath

 

Blonde d’Aquitaine

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Male Calf 228 1st John-Barry Moran Brocca Fardrum Athlone Co Westmeath

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Male Calf 228 2nd John O Halloran Glenwood Mullinahone Tipperary

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Male Calf 228 3rd Jimmy Ryan Ballycraddock Kilmeaden Waterford

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Male Calf 228 4th Michael Creed Derryleigh Inchigeela Macroom Co. Cork

Blonde d’Aquitaine Pedigree Bonde d’Aquitaine Female 229 1st John & Stephen Lynch Ballinascraw Ballinalee Longford Longford

Blonde d’Aquitaine Pedigree Bonde d’Aquitaine Female 229 2nd Dessie Greene Hazelwood Murrintown Co. Wexford Leinster

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Female Calf 230 1st Kieran Gillick Lislea Virginia Cavan

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Female Calf 230 2nd John-Barry Moran Brocca Fardrum Athlone Co Westmeath

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Female Calf 230 3rd John O Halloran Glenwood Mullinahone Tipperary

Blonde d’Aquitaine Pedigree Blonde d’Aquitaine Female Calf 230 4th John-Barry Moran Brocca Fardrum Athlone Co Westmeath

Blonde d’Aquitaine AIB National Livestock Show Blonde d’Aquitaine Champion 231 1st John & Stephen Lynch Ballinascraw Ballinalee Longford Longford

Blonde d’Aquitaine AIB National Livestock Show Blonde d’Aquitaine Champion 231 2nd John-Barry Moran Brocca Fardrum Athlone Co Westmeath

 

Parthenaise Pedigree

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull/Heifer calf 232 1st Johnny Harney curraghaleen bealnamulla athlone roscommon

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull/Heifer calf 232 2nd Niall Stoddart Ballycrissane Ballinasloe Galway

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull/Heifer calf 232 3rd Patrick Doyle Kyle Bunclody Co Wexford

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull/Heifer calf 232 4th Niall Stoddart Ballycrissane Ballinasloe Galway

Parthenaise Pedigree Parthenaise Female calf 233 1st Patrick Doyle Kyle Bunclody Co Wexford

Parthenaise Pedigree Parthenaise Female calf 233 2nd Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Female calf 233 3rd Anthony Scally Newtown Tyrrellspass Westmeath

Parthenaise Pedigree Parthenaise Female calf 233 4th Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull calf 234 1st Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull calf 234 2nd Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull calf 234 3rd James Kelly Keel Faha Killarney Kerry

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull calf 234 4th Anthony Scally Newtown Tyrrellspass Westmeath

Parthenaise Pedigree Parthenaise Heifer 235 1st Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Heifer 235 2nd Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Pedigree Parthenaise Heifer 235 3rd Patrick Doyle Kyle Bunclody Co Wexford

Parthenaise Pedigree Parthenaise Heifer 235 4th William Carroll Clonlee Clareen Birr Co.Offaly

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull 236 1st Vincent Daly Ballynew Castlebar Mayo

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull 236 2nd Laurie Harney Lisnagranchy Ardrahan Galway

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull 236 3rd Vincent Daly Ballynew Castlebar Mayo

Parthenaise Pedigree Parthenaise Bull 236 4th Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Best Pair of Pedigree Parthenaise, Male or Female 237 1st Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Best Pair of Pedigree Parthenaise, Male or Female 237 2nd Liam Fitzgerald Moygue Liscarroll Mallow Cork

Parthenaise Best Pair of Pedigree Parthenaise, Male or Female 237 3rd Patrick Doyle Kyle Bunclody Co Wexford

Parthenaise Best Pair of Pedigree Parthenaise, Male or Female 237 4th Laurie Harney Lisnagranchy Ardrahan Galway

 

Beef Stockperson 

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 1st Michael Oliver Tullinacurra Swinford Co Mayo

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 2nd Jack O’Brien Ballyderowen Burnfoot Co Donegal

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 3rd Daniel Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 4th Rachel Moloney Roo West Ardnacrusha Clare

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 6th Scott Pearson Clough Ballacolla Laois Laois

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 7th James Kingston Coolkirky Riverstick cork

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 8th Una Duggan Ross Rathdoweny Laois

Beef Stockperson AIB National Livestock Show Young Pedigree Beef Stockperson of the Year 2013 239 9th Aine Duggan Ross Rathdoweny Laois

 

Commercial Cattle

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 1st Connell Brothers Newcastle Oldcastle Meath

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 2nd Clive & Roy Stevenson Aughliard Letterkenny Donegal

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 3rd Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 4th David & Lauren McMahon Lavally Strokestown Roscommon

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 5th William R Gubbins Cush House Kilfinane Co Limerick

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 6th Jimmy & Ann Conlon Ballyea Inagh Clare

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 7th Liam & Josephine Murtagh & Quinn Aughrim Ballinasloe Co Galway

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 8th Clive & Roy Stevenson Aughliard Letterkenny Donegal

Commercial Cattle Best Bullock with No Permanent Teeth 240 9th Pat & Mick Roseingrave Ballyline Crushra Clare

Commercial Cattle Best Bullock with not more than 2 Permanent Teeth 241 1st Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Cork

Commercial Cattle Best Bullock with not more than 2 Permanent Teeth 241 2nd Elved & Pearse Williams & McNamee Kiltoal Convoy Lifford Co Donegal

Commercial Cattle Best Bullock with not more than 2 Permanent Teeth 241 3rd Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Qualifier for the Connaught Gold Feeds A.T.P  Championship 242 1st David & Lauren McMahon Lavally Strokestown Roscommon

Commercial Cattle Best Bullock All Ages 243 1st David & Lauren McMahon Lavally Strokestown Roscommon

Commercial Cattle Best Bullock All Ages 243 2nd William R Gubbins Cush House Kilfinane Co Limerick

Commercial Cattle Best Bullock All Ages 243 3rd Pat & Mick Roseingrave Ballyline Crushra Clare

Commercial Cattle Best Bullock All Ages 243 4th Brian & Jack Dyer Cloontumper Bekon Claremorris Mayo

Commercial Cattle Commercial Replacement Breeding Heifer 245 1st Martin Killeen Carhunagry Mullagh Ennis Clare

Commercial Cattle Commercial Replacement Breeding Heifer 245 2nd Kieran Gillick Lislea Virginia Cavan

Commercial Cattle Commercial Replacement Breeding Heifer 245 3rd Michael Oliver Tullinacurra Swinford Co Mayo

Commercial Cattle Commercial Replacement Breeding Heifer 245 4th Deirdre & Noel Claffey Ballykilroe Ballinagore Co Westmeath

Commercial Cattle Commercial Replacement Breeding Heifer 245 5th Eoin O’Neill Coonacppagh Bagnelstown Longford

Commercial Cattle Best Butcher’s Heifer 246 1st Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Cork

Commercial Cattle Best Butcher’s Heifer 246 2nd James Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Laois

Commercial Cattle Best Butcher’s Heifer 246 3rd Eugene & Eoin Donohoe Ballagh Newtownforbes Longford

Commercial Cattle Best Butcher’s Heifer 246 4th Erwin Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Co Laois

Commercial Cattle Best Butcher’s Heifer 246 5th Seamie Delaney Creemully Castlecoote Roscommon

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 1st Shane Giltinane Ballymacave Croagh Limerick

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 2nd Pearse McNamee Kiltoal Convoy Lifford Donegal

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 3rd Marie J McCormack Tonlagee Tang Ballymahon Westmeath

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 4th Justin Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Co Meath

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 5th Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 6th Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 7th Brian & Jack Dyer Cloontumper Bekon Claremorris Mayo

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 8th Pat & Mick Roseingrave Ballyline Crushra Clare

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 9th Owen O’Neill Coonacuppogue Bagenalstown Carlow

Commercial Cattle Best Heifer with no Permanent Teeth 248 10th Maxwell Bros Ballinagore Castlerea Roscommon

Commercial Cattle Best Heifer with not more than 2 Permanent Teeth 249 1st Justin Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Co Meath

Commercial Cattle Best Heifer with not more than 2 Permanent Teeth 249 2nd Marie J McCormack Tonlagee Tang Ballymahon Westmeath

Commercial Cattle Best Heifer with not more than 2 Permanent Teeth 249 3rd John Clyne Rathcline Road Lanesboro Longford

Commercial Cattle Best Heifer with not more than 2 Permanent Teeth 249 4th Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Best Heifer with not more than 2 Permanent Teeth 249 5th Shane McCarvill Drumhilla Smithboro Monaghan Monaghan

Commercial Cattle Best Heifer All Ages 250 1st Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Cork

Commercial Cattle Best Heifer All Ages 250 2nd William R Gubbins Cush House Kilfinane Co Limerick

Commercial Cattle Best Heifer All Ages 250 3rd Erwin Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Laois

Commercial Cattle Best Heifer All Ages 250 4th John Clyne Rathcline Road Lanesboro Longford

Commercial Cattle Best Heifer All Ages 250 5th John Clyne Rathcline Road Lanesboro Longford

Commercial Cattle Best Limousin X Calf 251 1st Elizabeth Carey Croughmakeen Doon Limerick

Commercial Cattle Best Limousin X Calf 251 2nd Nicole, James & Paul McPadden Garr Rhode Offaly

Commercial Cattle Best Limousin X Calf 251 3rd Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Limousin X Calf 251 4th Jack Dyer Bekan Claremorris Mayo

Commercial Cattle Best Limousin X Calf 251 5th Derrick Forde Cahermorris Corandulla Galway

Commercial Cattle Best Belgian Blue X Calf (male) 252 1st Deirdre & Noel Claffey Ballykilroe Ballinagore Co Westmeath

Commercial Cattle Best Belgian Blue X Calf (male) 252 2nd Erwin Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Co Laois

Commercial Cattle Best Belgian Blue X Calf (male) 252 3rd Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Belgian Blue X Calf (male) 252 4th Tim O Donovan Gurtnamuckla Dunmanway Cork

Commercial Cattle Best Parthenaise  X Calf 253 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Commercial Cattle Best Parthenaise  X Calf 253 2nd Tim O Donovan Gurtnamuckla Dunmanway Cork

Commercial Cattle Best Parthenaise  X Calf 253 3rd Michael Fogarty Rockvale Tubber Clare

Commercial Cattle Best Parthenaise  X Calf 253 4th Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Parthenaise  X Calf 253 5th Jer Moynihan Lacka Ballydesmond Mallow Cork

Commercial Cattle Best Charolais X Calf 254 1st Cian McGloin Kinlough Leitrim

Commercial Cattle Best Charolais X Calf 254 2nd James and Noel Mc Sweeney kilenarovanagh Toames Macroom Cork

Commercial Cattle Best Charolais X Calf 254 3rd Saoirse Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Meath

Commercial Cattle Best Charolais X Calf 254 4th Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Charolais X Calf 254 5th Tim O Donovan Gurtnamuckla Dunmanway Cork

Commercial Cattle Best Belgian Blue X  Calf (female) 255 1st David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Belgian Blue X  Calf (female) 255 2nd Jack O’Brien Ballyderowen Burnfoot Donegal

Commercial Cattle Best Belgian Blue X  Calf (female) 255 3rd Pearse McNamee Kiltoal Convoy Lifford Donegal

Commercial Cattle Best Belgian Blue X  Calf (female) 255 4th David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Belgian Blue X  Calf (female) 255 5th Michael Fogarty Rockvale Tubber Clare

Commercial Cattle Blonde d’Aquitaine X Calf 256 1st James and Noel Mc Sweeney kilenarovanagh Toames Macroom Cork

Commercial Cattle Blonde d’Aquitaine X Calf 256 2nd Michael Creed Derryleigh Inchigeela Macroom Co. Cork

Commercial Cattle Blonde d’Aquitaine X Calf 256 3rd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Commercial Cattle Blonde d’Aquitaine X Calf 256 4th Michael Creed Derryleigh Inchigeela Macroom Co. Cork

Commercial Cattle Blonde d’Aquitaine X Calf 256 5th Helen Faughnan Lisdadnan Mohill Leitrim Leitrim

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (12 to 16 Years) 257 1st Luke Barnett Raphoe Raphoe Donegal

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (12 to 16 Years) 257 2nd Jack O’Brien Ballyderowen Burnfoot Co Donegal

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (12 to 16 Years) 257 3rd Shanon Kinahan Cush House Kilfinane Limerick

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (16 to 26 Years) 258 1st April Higgins Ballindine Claremorris Mayo

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (16 to 26 Years) 258 2nd Emma Higgins Ballindine Claremorris Mayo

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Young Stockperson of the Year 2013 (16 to 26 Years) 258 3rd Derek Maxwell Ballinagare castlerea Roscommon

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing up to 275kg 259 1st Jack Devitt Drimagh Ennistymon Co Clare

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing up to 275kg 259 2nd James and Noel Mc Sweeney kilenarovanagh Toames Macroom Cork

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing up to 275kg 259 3rd McCann Family The Pigeons Athlone Westmeath

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing up to 275kg 259 4th Erwin Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Co Laois

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing up to 275kg 259 5th Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing between 276kg-425 Kg 260 1st Carol Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Meath

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing between 276kg-425 Kg 260 2nd Owen O’Neill Coonacuppogue Bagenalstown Carlow

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing between 276kg-425 Kg 260 3rd Tim O Donovan Gurtnamuckla Dunmanway Cork

Commercial Cattle Best Male Calf Weighing between 276kg-425 Kg 260 4th Grace Wharton Dromoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing up to 250 kg 261 1st Elizabeth Carey Croughmakeen Doon Limerick

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing up to 250 kg 261 2nd Nicole, James & Paul McPadden Garr Rhode Offaly

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing up to 250 kg 261 3rd Joe McGarry Caldragh Longford Longford

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing up to 250 kg 261 4th Pearse McNamee Kiltoal Convoy Lifford Donegal

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing up to 250 kg 261 5th Derrick Forde Cahermorris Corandulla Galway

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing 251kg-385Kg 262 1st Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing 251kg-385Kg 262 2nd Jack O’Brien Ballyderowen Burnfoot Donegal

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing 251kg-385Kg 262 3rd Saoirse Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Meath

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing 251kg-385Kg 262 4th David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle Best Female Calf Weighing 251kg-385Kg 262 5th Michael Fogarty Rockvale Tubber Clare

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 1st Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 2nd Jack Dyer Bekan Claremorris Mayo

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 3rd Joe & Yvonne Hargroves Derrynaseera Coolrain Portlaoise Laois

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 4th Michael Fogarty Rockvale Tubber Clare

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 5th Joe McGarry Caldragh Longford Longford

Commercial Cattle Best Commercial Suckler Cow 263 6th Shane McCarvill Drumhilla Smithboro Monaghan Monaghan

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 1st Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 2nd David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 3rd Jack O’Brien Ballyderowen Burnfoot Donegal

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 4th Carol Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Meath

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 5th Cian McGloin Kinlough Leitrim

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 6th Bill McKenna Ballintogher Nenagh Co. Tipperary

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 7th Pearse McNamee Kiltoal Convoy Lifford Donegal

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 8th Jack Dyer Bekan Claremorris Mayo

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 9th David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle KEPAK Championship for the Beef Factory Animal of the Future 264 10th Owen O’Neill Coonacuppogue Bagenalstown Carlow

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 1st Pearse McNamee Kiltoal Convoy Lifford Donegal

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 2nd Robert & Mark McGivern Ballinbrittig Carrigtwohill Cork

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 3rd Michael & Richard Barron Grange The Rower Kilkenny

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 4th Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 5th Erwin Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Co Laois

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 6th Brian & Jack Dyer Cloontumper Bekon Claremorris Mayo

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 7th Seamus Delaney Castlecoote Roscommon

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 8th Liam Whyte Cappanaughton Kiltormer Ballinasloe Co Galway

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 9th Pat & Mick Roseingrave Ballyline Crushra Clare

Commercial Cattle Dawn Meats €2000 Factory Heifer Championship 265 10th Maxwell Bros Ballinagore Castlerea Roscommon

Commercial Cattle Moyvalley Meats Male or Female Commercial Beef Pairs Championship 500kg – 700kg 266 1st Clive & Roy Stevenson Aughliard Letterkenny Donegal

Commercial Cattle Moyvalley Meats Male or Female Commercial Beef Pairs Championship 500kg – 700kg 266 2nd Oliver & Jason Stanley Rahard Carnaross Kells Meath

Commercial Cattle Moyvalley Meats Male or Female Commercial Beef Pairs Championship 500kg – 700kg 266 3rd Brian & Jack Dyer Cloontumper Bekon Claremorris Mayo

Commercial Cattle Moyvalley Meats Male or Female Commercial Beef Pairs Championship 500kg – 700kg 266 4th James Stanley Rahandrick Ballacolla Portlaoise Laois

Commercial Cattle Moyvalley Meats Male or Female Commercial Beef Pairs Championship 500kg – 700kg 266 5th William R Gubbins Cush House Kilfinane Co Limerick

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Commercial Calf Championship 267 1st Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Commercial Calf Championship 267 2nd David Wharton Doormoyle Birr Offaly

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Commercial Cattle Senior Championship 268 1st Gareth McGuinness 1 Lagavoreen Manor Beamore Rd. Drogheda Co. Meath

Commercial Cattle AIB National Livestock Show Commercial Cattle Senior Championship 268 2nd Carol Carry-Lynch 48 Hermitage Glen Kells Meath

 

Texel Texel Ram

Texel Texel Ram 271 1st Flor Ryan Lawn, Downings North, Prosperous, Kildare.

Texel Texel Ram 271 2nd Patrick Leonard Glassdrummond Smithboro Monaghan

Texel Texel Shearling Ram 272 1st Robert Walker Kilcurley Manister Croom Limerick

Texel Texel Shearling Ram 272 3rd Anne Murphy Belcarrig, Gorey Wexford

Texel Texel Shearling Ram 272 4th Aidan & David Craig Ballyboggan Clonard Meath

Texel Texel Shearling Ram 272 5th Patrick Leonard Glassdrummond Smithboro Monaghan

Texel Texel Ram Lamb 273 1st Anne Murphy Belcarrig, Gorey Wexford

Texel Texel Ram Lamb 273 2nd Anne Murphy Belcarrig, Gorey Wexford

Texel Texel Ram Lamb 273 3rd Lorraine Brennan Lisgobbin Roscommon Roscommon

Texel Texel Ram Lamb 273 4th Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Ram Lamb 273 5th Robert Walker Kilcurley Manister Croom Limerick

Texel Texel Ewe 274 1st Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Ewe 274 2nd Patrick Leonard Glassdrummond Smithboro Monaghan

Texel Texel Ewe 274 3rd Lorraine Brennan Lisgobbin Roscommon Roscommon

Texel Texel Ewe 274 4th Paul McDonnell Ellinure Newbliss Monaghan

Texel Texel Ewe 274 5th Robert Walker Kilcurley Manister Croom Limerick

Texel Texel Shearling Ewe 275 1st Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Shearling Ewe 275 2nd Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Shearling Ewe 275 3rd Lorraine Brennan Lisgobbin Roscommon Roscommon

Texel Texel Shearling Ewe 275 4th Patrick Leonard Glassdrummond Smithboro Monaghan

Texel Texel Shearling Ewe 275 5th Anne Murphy Belcarrig, Gorey Wexford

Texel Texel Ewe Lamb 276 1st Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Ewe Lamb 276 2nd Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel Texel Ewe Lamb 276 3rd Michael Dwyer Ballymacfrane Donamon Roscommon Roscommon

Texel Texel Ewe Lamb 276 4th Jonathan higgins leekfield, skreen co. sligo sligo

Texel Texel Ewe Lamb 276 5th Brendan Hanley Keelogues Ardagh Edgeworthstown Co longford

Texel AIB National Livestock Show Texel Champion 277 1st Arthur O’Keeffe Annakisha Mallow Co. Cork

Texel AIB National Livestock Show Texel Champion 277 2nd Robert Walker Kilcurley Manister Croom Limerick

 

Vendeen

Vendeen Vendeen Ram Two Shear & Upwards 278 1st John & Stephen Lynch Ballinascraw Ballinalee Longford Longford

Vendeen Vendeen Ram Two Shear & Upwards 278 2nd Andrew Gilmore Cortubber Kingscourt Cavan

Vendeen Vendeen Shearling Ram 279 1st Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Shearling Ram 279 2nd Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Shearling Ram 279 3rd Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ram Lamb 280 1st Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Ram Lamb 280 2nd Ciaran Coughlan Noggus Ferbane Offaly

Vendeen Vendeen Ram Lamb 280 3rd Jack Sheerin Castletown Navan Meath

Vendeen Vendeen Ram Lamb 280 4th Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ewe 281 1st Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ewe 281 2nd Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ewe 281 3rd John & Stephen Lynch Ballinascraw Ballinalee Longford Longford

Vendeen Vendeen Ewe 281 4th Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Shearling Ewe 282 1st Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Shearling Ewe 282 2nd Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Shearling Ewe 282 3rd Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen Vendeen Shearling Ewe 282 4th Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ewe Lamb 283 1st Ciaran Coughlan Noggus Ferbane Offaly

Vendeen Vendeen Ewe Lamb 283 2nd Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen Vendeen Ewe Lamb 283 3rd Ciaran Coughlan Noggus Ferbane Offaly

Vendeen Vendeen Ewe Lamb 283 4th Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

Vendeen AIB National Livestock Show Vendeen Champion 284 1st Brendan Og Sheerin Castletown Kilpatrick Navan Meath

Vendeen AIB National Livestock Show Vendeen Champion 284 2nd Ciaran Coughlan Noggus Ferbane Offaly

Vendeen Group of 3 – 2 Females & 1 Ram 285 1st Ciaran Coughlan Noggus Ferbane Offaly

Vendeen Group of 3 – 2 Females & 1 Ram 285 2nd Conor & Cheryl O’Brien Springvale Kildorrery Cork

 

Suffolk

Suffolk Suffolk Ram Shearling & Upwards 286 1st Shane Cocoman Riverlions Daingean Offaly

Suffolk Suffolk Ram Lamb Bred by Exhibitor 287 1st Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

Suffolk Suffolk Ram Lamb Bred by Exhibitor 287 2nd Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

Suffolk Suffolk Ram Lamb Bred by Exhibitor 287 3rd Eamonn Duffy Ethelstown Kells Meath

Suffolk Suffolk Ram Lamb Bred by Exhibitor 287 4th Eamonn Duffy Ethelstown Kells Meath

Suffolk Suffolk Ewe Shearling & Upwards 288 1st Robert Walker Kilcurley Manister Croom Limerick

Suffolk Suffolk Ewe Shearling & Upwards 288 2nd Eamonn Duffy Ethelstown Kells Meath

Suffolk Suffolk Ewe Shearling & Upwards 288 3rd Eoin Loftus Brierfield MOylough Ballinasloe Co. Galway

Suffolk Suffolk Ewe Shearling & Upwards 288 4th Eoin Loftus Brierfield MOylough Ballinasloe Co. Galway

Suffolk Suffolk Ewe Lamb 289 1st Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

Suffolk Suffolk Ewe Lamb 289 2nd Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

Suffolk AIB National Livestock Show Suffolk Champion 290 1st Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

Suffolk AIB National Livestock Show Suffolk Champion 290 2nd Susan O’Keeffe Powerstown Mallow Co. Cork

 

Charollais

Charollais Charollais Ram 291 1st Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

Charollais Charollais Ram 291 2nd Andrew Gilmore Cortubber Kingscourt Cavan

Charollais Charollais Ram 291 3rd Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Charollais Charollais Ram Lamb 292 1st Bernard Casey ohill drumlish Longford

Charollais Charollais Ram Lamb 292 2nd Frank Gibbons Caggle Strokestown Roscommon

Charollais Charollais Ram Lamb 292 3rd Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

Charollais Charollais Ram Lamb 292 4th Andrew Gilmore Cortubber Kingscourt Cavan

Charollais Charollais Ewe 293 1st John Farrell Cloonakilla Strokestown Co. Roscommon

Charollais Charollais Ewe 293 2nd Andrew Gilmore Cortubber Kingscourt Cavan

Charollais Charollais Ewe 293 3rd Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

Charollais Charollais Ewe 293 4th Bernard Casey ohill drumlish Longford

Charollais Pair Charollais Pedigree 294 1st Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

Charollais Pair Charollais Pedigree 294 2nd Frank Gibbons Caggle Strokestown Roscommon

Charollais Pair Charollais Pedigree 294 3rd Bernard Casey ohill drumlish Longford

Charollais AIB National Livestock Show Charollais Champion 295 1st Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

Charollais AIB National Livestock Show Charollais Champion 295 2nd Liam Conway Esker Caltra Ballinasloe Galway

 

Rouge de l’Ouest

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram 296 1st Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram 296 2nd Oliver Keaskin Seeorum Bailieboro Cavan

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram Lamb 297 1st Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram Lamb 297 2nd Oliver Keaskin Seeorum Bailieboro Cavan

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram Lamb 297 3rd Brian Mathews Quarrymount House Killeigh Offaly

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ram Lamb 297 4th Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe 298 1st Hilary Workman Drumhirk House Monaghan Monaghan

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe 298 2nd Oliver Keaskin Seeorum Bailieboro Cavan

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe 298 3rd Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe 298 4th Shay Kennedy Churchtownhill Carrick-on-Suir Waterford

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe Lamb 299 1st Brian Mathews Quarrymount House Killeigh Offaly

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe Lamb 299 2nd Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe Lamb 299 3rd Brian Mathews Quarrymount House Killeigh Offaly

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe Lamb 299 4th Edwin Draper Heathview Ballinlough Roscrea Tipperary

Rouge de l’Ouest Rouge de l’Ouest Ewe Lamb 299 5th Hugh O Connor Knockkelly Fethard Tipperary

Rouge de l’Ouest Pair of Crossbred Ewe Lambs 301 1st Hilary Workman Drumhirk House Monaghan Monaghan

Rouge de l’Ouest Pair of Crossbred Ewe Lambs 301 2nd Brian Mathews Quarrymount House Killeigh Offaly

Rouge de l’Ouest Pair of Crossbred Ewe Lambs 301 3rd Shay Kennedy Churchtownhill Carrick-on-Suir Waterford

Rouge de l’Ouest Pair of Crossbred Ewe Lambs 301 4th Hugh O Connor Knockkelly Fethard Tipperary

 

Galway Ram 

Galway Galway Ram 302 1st Micheal Maher Belville Monivea Athenry Galway

Galway Galway Ram 302 2nd Sean Kilkelly Ballydavid Athenry Galway

Galway Galway Ram 302 3rd Paddy Glynn Coolea Ahascragh Ballinasloe Galway

Galway Galway Ram 302 4th Tom MUrphy Shralea Creagh Ballinasloe Galway

Galway Galway Ram Lamb 303 1st Martin Warde Windfield Road Menlough Ballinasloe Galway

Galway Galway Ram Lamb 303 2nd Sean Kilkelly Ballydavid Athenry Galway

Galway Galway Ram Lamb 303 3rd Micheal Maher Belville Monivea Athenry Galway

Galway Galway Ram Lamb 303 4th Martin Warde Windfield Road Menlough Ballinasloe Galway

Galway Galway Ewe 304 1st Martin Warde Windfield Road Menlough Ballinasloe Galway

Galway Galway Ewe 304 2nd Micheal Maher Belville Monivea Athenry Galway

Galway Galway Ewe 304 3rd Tom MUrphy Shralea Creagh Ballinasloe Galway

Galway Galway Ewe 304 4th Sean Kilkelly Ballydavid Athenry Galway

Galway Galway Ewe Lamb 305 1st Sean Kilkelly Ballydavid Athenry Galway

Galway Galway Ewe Lamb 305 2nd Micheal Maher Belville Monivea Athenry Galway

Galway Galway Ewe Lamb 305 3rd Paddy Glynn Coolea Ahascragh Ballinasloe Galway

Galway Galway Ewe Lamb 305 4th Tom MUrphy Shralea Creagh Ballinasloe Galway

Galway AIB National Livestock Show Galway Champion 306 1st Micheal Maher Belville Monivea Athenry Galway

Galway AIB National Livestock Show Galway Champion 306 2nd Martin Warde Windfield Road Menlough Ballinasloe Galway

 

Beltex

Beltex Beltex Shearling Ram & Upwards 307 1st Dermot Goss Hillview Lurhankeel Kilcurry Louth

Beltex Beltex Shearling Ram & Upwards 307 2nd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Beltex Shearling Ram & Upwards 307 3rd Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex Janssen (Vecoxan) Beltex Ram Lamb 308 1st Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex Janssen (Vecoxan) Beltex Ram Lamb 308 2nd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Janssen (Vecoxan) Beltex Ram Lamb 308 3rd Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex Janssen (Vecoxan) Beltex Ram Lamb 308 4th Dermot Goss Hillview Lurhankeel Kilcurry Louth

Beltex Beltex Shearling Ewe and Upwards 309 1st Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex Beltex Shearling Ewe and Upwards 309 2nd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Beltex Shearling Ewe and Upwards 309 3rd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Beltex Shearling Ewe and Upwards 309 4th Dermot Goss Hillview Lurhankeel Kilcurry Louth

Beltex Beltex Ewe Lamb 310 1st John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Beltex Ewe Lamb 310 2nd Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex Beltex Ewe Lamb 310 3rd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

Beltex Beltex Ewe Lamb 310 4th Brid Collison Barna Dunkerrin Birr Offaly

Beltex AIB National Livestock Show Beltex Champion 311 1st Sean & Paul McCartney Old Court Ballacolla Portlaoise Laois

Beltex AIB National Livestock Show Beltex Champion 311 2nd John-Sean Browne Gormagh Durrow Tullamore Offaly

 

Jacob Ram

Jacob Jacob Ram 312 1st Sam Gogan The Leck Donore Meath

Jacob Jacob Ram 312 2nd N & G Fletcher Stonecroft Cleamaine Roundwood Wicklow

Jacob Jacob Ram 312 3rd Joseph Hughes Tomacork Carnew Wicklow

Jacob Jacob Ram 312 4th David K Harney Kilcrin Ahascragh Ballinasloe Gawlay

Jacob Jacob Ram Lamb 313 1st Peter Gogan The leck Donore Meath

Jacob Jacob Ram Lamb 313 2nd Matthew Kehoe High Grove, Glen Richards, Courtown, Gorey Wexford

Jacob Jacob Ram Lamb 313 3rd Joseph Hughes Tomacork Carnew Wicklow

Jacob Jacob Ram Lamb 313 4th David K Harney Kilcrin Ahascragh Ballinasloe Gawlay

Jacob Jacob Ewe 314 1st Peter Gogan The leck Donore Meath

Jacob Jacob Ewe 314 2nd Joseph Hughes Tomacork Carnew Wicklow

Jacob Jacob Ewe 314 3rd Sam Gogan The Leck Donore Meath

Jacob Jacob Ewe 314 4th N & G Fletcher Stonecroft Cleamaine Roundwood Wicklow

Jacob Jacob Ewe Lamb 315 1st Matthew Kehoe High Grove, Glen Richards, Courtown, Gorey Wexford

Jacob Jacob Ewe Lamb 315 2nd N & G Fletcher Stonecroft Cleamaine Roundwood Wicklow

Jacob Jacob Ewe Lamb 315 3rd Joseph Hughes Tomacork Carnew Wicklow

Jacob Jacob Ewe Lamb 315 4th David K Harney Kilcrin Ahascragh Ballinasloe Gawlay

Jacob AIB National Livestock Show Champion 316 1st Sam Gogan The Leck Donore Meath

Jacob AIB National Livestock Show Champion 316 2nd N & G Fletcher Stonecroft Cleamaine Roundwood Wicklow

 

 Belclare Ram

Belclare Belclare Ram 317 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Ram 317 2nd Shane Cocoman Riverlions Daingean Offaly

Belclare Belclare Shearling Ram 318 1st Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Ram Lamb 319 1st Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Ram Lamb 319 2nd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Ram Lamb 319 3rd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Ewe 320 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Ewe 320 2nd Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Ewe 320 3rd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Shearling Ewe 321 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Shearling Ewe 321 2nd Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Shearling Ewe 321 3rd Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Shearling Ewe 321 4th Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Ewe Lamb 322 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare Belclare Ewe Lamb 322 2nd Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare Belclare Ewe Lamb 322 3rd Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

Belclare AIB National Livestock Show Belclare Champion 323 1st Declan & Joe Miley Ballyglass Knockroghery Roscommon

Belclare AIB National Livestock Show Belclare Champion 323 2nd Liam & Eoin Dunne. Gurteen. Tubber. Moate. Co Offaly.

 

Welsh Lleyn 

Welsh Lleyn Lleyn Ram 324 1st Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ram 324 2nd Raymond Kelly Kingsmountain Templeboy Sligo Sligo

Welsh Lleyn Lleyn Ram 324 3rd Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ram 324 4th Mal Harney Stonecross Newtown Eadestown, Naas Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ewe 325 1st Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ewe 325 2nd Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ewe 325 3rd Avalon Carli Boston Hill Rathangan Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ewe 325 4th Avalon Carli Boston Hill Rathangan Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ram Lamb 326 1st Avalon Carli Boston Hill Rathangan Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ram Lamb 326 2nd Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ram Lamb 326 3rd David Darker Old Paddocks Blessington Wicklow

Welsh Lleyn Lleyn Ram Lamb 326 4th Raymond Kelly Kingsmountain Templeboy Sligo Sligo

Welsh Lleyn Lleyn Ewe Lamb 327 1st Mal Harney Stonecross Newtown Eadestown, Naas Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ewe Lamb 327 2nd Avalon Carli Boston Hill Rathangan Kildare

Welsh Lleyn Lleyn Ewe Lamb 327 3rd Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

Welsh Lleyn Lleyn Ewe Lamb 327 4th Raymond Kelly Kingsmountain Templeboy Sligo Sligo

Welsh Lleyn AIB National Livestock Show Champion 328 1st Mal Harney Stonecross Newtown Eadestown, Naas Kildare

Welsh Lleyn AIB National Livestock Show Champion 328 2nd Alan McDonald Ormston House Killeigh Co Offaly

 

Zwartbles

Zwartbles Zwartbles Ram 329 1st J, M & A O’ Keeffe Ballysloe Gortnahoe Thurles Tipperary

Zwartbles Zwartbles Ram 329 2nd Gregory Grogan Clooneykearney castlerea Co.Roscommon

Zwartbles Zwartbles Ram 329 3rd Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Zwartbles Zwartbles Ram 329 4th Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Zwartbles Zwartbles Ewe 330 1st Noel & Teresa Lally 16 Church Street Tullamore Offaly

Zwartbles Zwartbles Ewe 330 2nd Noel & Teresa Lally 16 Church Street Tullamore Offaly

Zwartbles Zwartbles Ewe 330 3rd Jimmy Smyth Ballydaniel Camolin Enniscorthy Wexford

Zwartbles Zwartbles Ewe 330 4th Jimmy Smyth Ballydaniel Camolin Enniscorthy Wexford

Zwartbles Zwartbles Ram Lamb 331 1st Jimmy Smyth Ballydaniel Camolin Enniscorthy Wexford

Zwartbles Zwartbles Ram Lamb 331 2nd J, M & A O’ Keeffe Ballysloe Gortnahoe Thurles Tipperary

Zwartbles Zwartbles Ram Lamb 331 3rd Noel & Teresa Lally 16 Church Street Tullamore Offaly

Zwartbles Zwartbles Ram Lamb 331 4th Jimmy Smyth Ballydaniel Camolin Enniscorthy Wexford

Zwartbles Zwartbles Ewe Lamb 332 1st J, M & A O’ Keeffe Ballysloe Gortnahoe Thurles Tipperary

Zwartbles Zwartbles Ewe Lamb 332 2nd Jimmy Smyth Ballydaniel Camolin Enniscorthy Wexford

Zwartbles Zwartbles Ewe Lamb 332 3rd J, M & A O’ Keeffe Ballysloe Gortnahoe Thurles Tipperary

Zwartbles Zwartbles Ewe Lamb 332 4th Gregory Grogan Clooneykearney castlerea Co.Roscommon

Zwartbles AIB National Livestock Show Zwartbles Champion 333 1st Noel & Teresa Lally 16 Church Street Tullamore Offaly

Zwartbles AIB National Livestock Show Zwartbles Champion 333 2nd J, M & A O’ Keeffe Ballysloe Gortnahoe Thurles Tipperary

 

Border Leicester

Border Leicester Best Border Leicester Ram 334 1st Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ram 334 2nd Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

Border Leicester Best Border Leicester Ram 334 3rd Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ewe 335 1st Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ewe 335 2nd Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

Border Leicester Best Border Leicester Ewe 335 3rd Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

Border Leicester Best Border Leicester Ewe Lamb 336 1st Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

Border Leicester Best Border Leicester Ewe Lamb 336 2nd Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ewe Lamb 336 3rd Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ram Lamb 337 1st Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester Best Border Leicester Ram Lamb 337 2nd Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

Border Leicester Best Border Leicester Ram Lamb 337 3rd Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester AIB National Livestock Show Border 338 1st Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Border Leicester AIB National Livestock Show Border 338 2nd Denis O’Shea 47 The Spires Carrignafoy Cobh Cork

 

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 1st Sam Gogan The Leck Donore Meath

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 2nd Martin Warde Windfield Road Menlough Ballinasloe Galway

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 3rd Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 4th Peter Gogan The leck Donore Meath

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 5th Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 6th Tony Lavin Ardikellan Strokestown Roscommon

Stockperson Junior Stockperson for Sheep Section 339 7th Cathal Lavin Ardikellan Strokestown Roscommon

 

Commercial Pedigree Ram 

Commercial Pedigree Ram 340 1st Robert Porter Glonboy Oldcastle Meath

Commercial Pedigree Ram 340 2nd Aidan Fahy Carrownamona Ardrahan Galway

Commercial Pedigree Ram 340 3rd Liam Whyte Cappanaughton Kiltormer Ballinasloe Co Galway

Commercial Pedigree Ram 340 4th Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Commercial Pedigree Ram Lamb 341 1st Robert Porter Glonboy Oldcastle Meath

Commercial Pedigree Ram Lamb 341 2nd Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Commercial Pair Ewes (Non-pedigree) 342 1st Robert Porter Glonboy Oldcastle Meath

Commercial Pair Ewes (Non-pedigree) 342 2nd Aidan Fahy Carrownamona Ardrahan Galway

Commercial Pair Ewes (Non-pedigree) 342 3rd Laura Connell Ballymore Granard Longford

Commercial Pair Ewes (Non-pedigree) 342 4th Paul McDonnell Ellinure Newbliss Monaghan

Commercial Pair Shearling Ewes (Non-pedigree) 343 1st Paul McDonnell Ellinure Newbliss Monaghan

Commercial Pair Shearling Ewes (Non-pedigree) 343 2nd Paul McDonnell Ellinure Newbliss Monaghan

Commercial Pair Shearling Ewes (Non-pedigree) 343 3rd Laura Connell Ballymore Granard Longford

Commercial Pair Shearling Ewes (Non-pedigree) 343 4th Aidan Fahy Carrownamona Ardrahan Galway

Commercial Pair Ewe Lambs (Non-pedigree) 344 1st Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

Commercial Pair Ewe Lambs (Non-pedigree) 344 2nd Aidan Fahy Carrownamona Ardrahan Galway

Commercial Pair Ewe Lambs (Non-pedigree) 344 3rd Lavin Bros Ardikellan Strokestown Roscommon

Commercial Pair Ewe Lambs (Non-pedigree) 344 4th Laura Connell Ballymore Granard Longford

Commercial Pair of Butcher’s Lambs 345 1st Robert Porter Glonboy Oldcastle Meath

Commercial Pair of Butcher’s Lambs 345 2nd Robert Porter Glonboy Oldcastle Meath

Commercial Pair of Butcher’s Lambs 345 3rd Laura Connell Ballymore Granard Longford

Commercial Pair of Butcher’s Lambs 345 4th Lavin Bros Ardikellan Strokestown Roscommon

Commercial Pair Store Lambs 346 1st George Porter Glenboy Oldcastle Meath

Commercial Pair Store Lambs 346 2nd George Porter Glenboy Oldcastle Meath

Commercial Pair Store Lambs 346 3rd Bill Bennett Ardagullion Edgeworthstown Longford

Commercial Pair Store Lambs 346 4th Frank Gibbons Caggle Strokestown Roscommon

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 1st Dermot Goss Hillview Lurhankeel Kilcurry Louth

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 2nd George Porter Glenboy Oldcastle Meath

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 3rd Lavin Bros Ardikellan Strokestown Roscommon

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 4th Laura Connell Ballymore Granard Longford

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 5th Bill Bennett Ardagullion Edgeworthstown Longford

Commercial Pair of Factory Lambs Championship 347 6th George Porter Glenboy Oldcastle Meath

Commercial AIB National Livestock Show Commercial Champion 348 1st Paul McDonnell Ellinure Newbliss Monaghan

Commercial AIB National Livestock Show Commercial Champion 348 2nd Brian Jordan Rathangan Duncormick Wexford

 

Sheepdog Trials Sheepdog Trials 

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 1st Con McGarry Ballyglass Ballinagare Castlerea Roscommon

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 2nd Frank Cashin Ballymore Screen Enniscorthy Wexford

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 3rd Pat Byrne Carrickleas House Carlow Road Kilcullen Kildare

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 4th Frank Cashin Ballymore Screen Enniscorthy Wexford

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 5th Ned O’Keefe Ballintlea Mullinavat Kilkenny

Sheepdog Trials Sheepdog Trials Open Class Arena 362 6th Eamonn Egan Rockland Taughmaconnell Ballinasloe Galway

Sheepdog Trials Sheepdog trials Young Handler Arena 363 1st Caleb O’Keefe Ballintlea Mullinavat Kilkenny

Sheepdog Trials Sheepdog trials Young Handler Arena 363 2nd Claire Cashin Ballymore Screen Enniscorthy Wexford

Sheepdog Trials Sheepdog trials Young Handler Arena 363 3rd Claire Cashin Ballymore Screen Enniscorthy Wexford

 

Horse Showjumping

Horse Showjumping 90cm 365 1st Marie Helena Finegan Mullaghamore House Thouretown Carlastown Kells Meath

Non-thoroughbred Mare & Foal Non-thoroughbred Colt Foal 382 1st PJ Glynn Craobhin House Crannaghmore Athlone Westmeath

Non-thoroughbred Mare & Foal Non-thoroughbred Colt Foal 382 2nd Patrick Carty Ballinacliffy Pigeons Athlone Westmeath

Non-thoroughbred Mare & Foal Non-thoroughbred Colt Foal 382 3rd Derek Joyce Lackaghbeg Turloughmore Galway

Non-thoroughbred Mare & Foal Non-thoroughbred Filly Foal 383 1st Michael Dooner Creggan Glasson Athlone Westmeath

Non-thoroughbred Mare & Foal Non-thoroughbred Filly Foal 383 3rd Anthony Walsh Barbaha Carrigatoher Nenagh Tipperary

Non-thoroughbred Mare & Foal Colton Motors Ford Breeders Challenge for Non-thoroughbred Mare and Foal 384 1st P J Sheerin Newtown Horseleap Moate Westmeath

Non-thoroughbred Mare & Foal Colton Motors Ford Breeders Challenge for Non-thoroughbred Mare and Foal 384 3rd Michael Dooner Creggan Glasson Athlone Westmeath

Irish Draught RID/AID Brood Mare 3 years old and over, with or without Foal at foot. 385 1st Padraig Bohan Gortfadda Mohill Leitrim

Irish Draught RID/AID Brood Mare 3 years old and over, with or without Foal at foot. 385 2nd Penny McClean 29 Dundrine Road Castlewellan Down  BT31 9EX

Irish Draught RID/AID Brood Mare 3 years old and over, with or without Foal at foot. 385 3rd Anne Rabbitte Ballykilcross Clara Offaly

Irish Draught Foal out of RID/AID Mare and by approved RID Stallion 386 1st P J Sheerin Newtown Horseleap Moate Westmeath

Irish Draught Foal out of RID/AID Mare and by approved RID Stallion 386 2nd Derek Joyce Lackaghbeg Turloughmore Galway

Irish Draught Foal out of RID/AID Mare and by approved RID Stallion 386 3rd Anne Rabbitte Ballykilcross Clara Offaly

Irish Draught Irish Draught 2 year old filly 388 1st Padraig Arthur Newpark, Kiltoom Athlone Co. Roscommon

Non-thoroughbred Young Stock Non-Thoroughbred 2 Year Old Colt or Gelding and 3 Year Old Gelding 389 1st John Cusack Clonaslee Laois

Non-thoroughbred Young Stock Non-Thoroughbred 2 Year Old Colt or Gelding and 3 Year Old Gelding 389 2nd Aileen Quinn Cashel Piltown Kilkenny

Non-thoroughbred Young Stock Non-Thoroughbred 2 Year Old Colt or Gelding and 3 Year Old Gelding 389 3rd Cyril Stephens Cranny Kilrush Clare

Non-thoroughbred Young Stock Non-Thoroughbred 2 or 3 Year Old Filly 390 1st Cyril Stephens Cranny Kilrush Clare

Non-thoroughbred Young Stock Non-Thoroughbred 2 or 3 Year Old Filly 390 2nd Ivor Kearney Ropsnastraw Tinahely Wicklow

Ridden Hunters Ridden Small Hunter 393 2nd Ann Regan Misty Meadows Farm Gargadis Rd Trillick Tyrone BT78 3NX

Ridden Hunters Ridden Lightweight Hunter 394 1st Claudia Felstead Cloondalgan Garrafrauns Dunmore Co Galway

Ridden Hunters Ridden Lightweight Hunter 394 2nd Olivia Holohan Boolagh Stud Killusty Fethard Tipperary

Ridden Hunters Ridden Lightweight Hunter 394 3rd Claire Holohan Shragh Rathdowney Laois

Ridden Hunters Ridden Coloured Horse, Mare or Gelding 396 1st Ruth Brogan Coolnahay Slanemore Mullingar Westmeath

Ridden Hunters Ridden Coloured Horse, Mare or Gelding 396 2nd Linda Manning Davidstown Clonalvy Meath

Ridden Hunters Ridden Coloured Horse, Mare or Gelding 396 3rd Neva Mc Namara Bracknahelva, Streamstown Mullingar Westmeath

Ridden Hunters Ridden Cob 397 1st Ann Regan Misty Meadows Farm Gargadis Rd Trillick Tyrone BT78 3NX

Ridden Hunters Ridden Cob 397 2nd Aileen Murray St. Josephs Main Street Celbridge kildare

Ridden Hunters Ridden Cob 397 3rd Kate Boyce Aughrim Ballinasloe Galway

Connemara Connemara Yearling 403 1st David Connaughton Clonark Athlone Roscommon

Connemara Connemara Yearling 403 2nd Noel Flynn High Warren Baylin Athlone Westmeath

Connemara Connemara 2 or 3 Year Old Gelding or Filly 404 1st Pat & Mary Rabbitt Monaghanstown Castletowngeoghegan Westmeath

Connemara Connemara 2 or 3 Year Old Gelding or Filly 404 2nd Noel Flynn High Warren Baylin Athlone Westmeath

Connemara Connemara 2 or 3 Year Old Gelding or Filly 404 3rd PJ Glynn Craobhin House Crannaghmore Athlone Westmeath

Connemara Champion Connemara Pony 405 1st Pat & Mary Rabbitt Monaghanstown Castletowngeoghegan Westmeath

Connemara Champion Connemara Pony 405 2nd David Connaughton Clonark Athlone Roscommon

Welsh Pony & Cob Registered Pure-bred Welsh Pony or Cob Any age, in hand 406 1st Jerry Moloney Richfordstown Clonakilty Cork

Welsh Pony & Cob Registered Pure-bred Welsh Pony or Cob Any age, in hand 406 2nd Frank Williams Rathmoy Borrisoleigh Thurles Tipperary

Welsh Pony & Cob Registered Pure-bred Welsh Pony or Cob Any age, in hand 406 3rd Conor & Evie Monaghan Heath Farm Screggan Tullamore Offaly

Welsh Pony & Cob Registered Part-bred Welsh Pony or Cob – Any age, in hand 407 1st Dermot Horgan Mileen Kilbarry Macroon Co Cork

Welsh Pony & Cob Registered Part-bred Welsh Pony or Cob – Any age, in hand 407 2nd Bernadette Whelan Murphy Liskevin Ardrahan Galway

Welsh Pony & Cob Registered Part-bred Welsh Pony or Cob – Any age, in hand 407 3rd G Fennell Parcglas Ponies Cumminstown Kilbeggan Westmeath

Pony Youngstock Show Pony 409 1st G Fennell Parcglas Ponies Cumminstown Kilbeggan Westmeath

Pony Youngstock Show Hunter Pony 410 1st Dan O’Brien Larchwood Stud Cloncat Fordstown, Navan Co Meath

Pony Youngstock Champion In-Hand Pony 412 1st Dermot Horgan Mileen Kilbarry Macroon Co Cork

Pony Youngstock Champion In-Hand Pony 412 2nd Jerry Moloney Richfordstown Clonakilty Cork

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Starter Stakes 414 1st Cathriona Glynn Castletaylor Ardrahan Ardrahan Galway

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Starter Stakes 414 2nd Cathriona Glynn Castletaylor Ardrahan Ardrahan Galway

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Starter Stakes 414 3rd Eithne McCawley Rathmalone Ballynacarigy Mullingar Westmeath

Working Hunter Ponies Novice Working Hunter Pony 415 1st Paula Dardis Nolagh Ballinalack Mullingar Co.Westmeath

Working Hunter Ponies Novice Working Hunter Pony 415 2nd Tara Carroll Ardrumsgrear Agher Summerhill Meath

Working Hunter Ponies Novice Working Hunter Pony 415 3rd Brenda Marr Hyde Park Killucan Westmeath

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Pony Class 416 1st Terry Whyte Shinglis Ballynore Co Westmeath

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Pony Class 416 2nd Megan Armitage Hilltop Farm Rossamine Shinrone Offaly

Working Hunter Ponies Open Working Hunter Pony Class 416 3rd Hazel Valentine Flemingtown Naas Kildare

Working Hunter Ponies Registered Connemara Pony Working Hunter 417 1st Claire Connor Tullycross Moydrum Athlone Co. Westmeath

Working Hunter Ponies Registered Connemara Pony Working Hunter 417 2nd Phil Kane Greenhills Killucan Westmeath

Working Hunter Ponies Registered Connemara Pony Working Hunter 417 3rd Hazel Valentine Flemingtown Naas Kildare

Working Hunter Horses Novice Working Hunter Mare or Gelding 419 1st Mary Flynn Carraig Rua Brickhill West Cratloe Clare

Working Hunter Horses Novice Working Hunter Mare or Gelding 419 2nd Claudia Felstead Cloondalgan Garrafrauns Dunmore Co Galway

Working Hunter Horses Novice Working Hunter Mare or Gelding 419 3rd Angela Mccabe Fancroft Roscrea Offaly

Working Hunter Horses Novice Working Hunter Mare or Gelding 419 4th Niall O’Reilly Killmurray Tullamore Offaly

Working Hunter Horses Open Working Hunter Mare or Gelding 420 1st Claudia Felstead Cloondalgan Garrafrauns Dunmore Co Galway

Working Hunter Horses Open Working Hunter Mare or Gelding 420 3rd Angela Mccabe Fancroft Roscrea Offaly

Working Hunter Horses Open Working Hunter Mare or Gelding 420 4th Nicola Tottenham Brocca Screggan Tullamore Offaly

Working Hunter Horses Champion Working Hunter Horse 421 1st Claudia Felstead Cloondalgan Garrafrauns Dunmore Co Galway

Working Hunter Horses Champion Working Hunter Horse 421 2nd Mary Flynn Carraig Rua Brickhill West Cratloe Clare

Clydesdale Registered Clydesdale Mare with foal at foot 422 1st Robert Bailey Ballintemple Fethard Tipperary

Clydesdale Registered Clydesdale Mare with foal at foot 422 2nd David Dawdry Castle Lane Dillonstown Dunleer Co Louth

Clydesdale Registered Clydesdale 3 Year Old & Over 424 1st Austin Colton Brookfield House Ballinagar Tullamore Offaly

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Jumping 429 1st Stephen Gavigan Ring Tyrrellspass Westmeath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Jumping 429 2nd Hugh Deegarg Rathmore Stradbally Laois

Miniature Horses & Pony In Hand Young Handlers Aged 7 to 14 years. 430 1st Kellie O’Driscoll c/o Martina Colton Brookfield House Ballinagar, Tullamore Offaly

Miniature Horses & Pony In Hand Young Handlers Aged 7 to 14 years. 430 2nd Conor & Evie Monaghan Heath Farm Screggan Tullamore Offaly

Miniature Horses & Pony In Hand Young Handlers Aged 7 to 14 years. 430 3rd Niamh Gavigan Ring Ring Tyrrellspass Westmeath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Shetland Class 431 1st Nicola Tottenham Brocca Screggan Tullamore Offaly

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Shetland Class 431 2nd Stephen Gavigan Ring Tyrrellspass Westmeath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Stallion 432 1st Suzanne Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Stallion 432 2nd Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Stallion 432 3rd Owen Roberts Ballydermody Ardnahoe Dunhill Waterford

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Broken Colour 433 1st Joan Hawkins Gowla Miniature Stud Chestnut Lane Lower Dangan Galway

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Broken Colour 433 2nd Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Broken Colour 433 3rd Suzanne Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Solid Colour 434 1st Joan Hawkins Gowla Miniature Stud Chestnut Lane Lower Dangan Galway

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Solid Colour 434 2nd Denis Halpenny Drumconrath Village Meath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Solid Colour 434 3rd Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Gelding Incentive 435 1st Joan Hawkins Gowla Miniature Stud Chestnut Lane Lower Dangan Galway

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Gelding Incentive 435 2nd Suzanne Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Gelding Incentive 435 3rd Denis Halpenny Drumconrath Village Meath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Yearling Filly 436 1st Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Yearling Filly 436 3rd Hugh Deegarg Rathmore Stradbally Laois

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature 2 Year Old Filly 437 1st Joan Hawkins Gowla Miniature Stud Chestnut Lane Lower Dangan Galway

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature 2 Year Old Filly 437 2nd Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature 2 Year Old Filly 437 3rd Denis Halpenny Drumconrath Village Meath

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Yearling Colt 438 1st Owen Roberts Ballydermody Ardnahoe Dunhill Waterford

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Yearling Colt 438 2nd Suzanne Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature Yearling Colt 438 3rd Fiona McCarthy 34 Bellinham Green Castlebellingham Dundalk Louth

Miniature Horses & Pony In Hand Miniature 2 Year Old Colt 439 1st Owen Roberts Ballydermody Ardnahoe Dunhill Waterford

Miniature Horses & Pony In Hand Champion Miniature Horse or Pony 440 1st Owen Roberts Ballydermody Ardnahoe Dunhill Waterford

Miniature Horses & Pony In Hand Champion Miniature Horse or Pony 440 2nd Tina Kangley Anne St. Bailieborough Cavan

Family Pony Section Pony Club 441 1st Cathriona Glynn Castletaylor Ardrahan Ardrahan Galway

Family Pony Section Best Turned Out For riders aged 3 to 8 – (may be lead) 442 1st Terence Whyte Rattin Clonfad Kinnegad Westmeath

Family Pony Section Lead Rein Pony 444 1st Terence Whyte Rattin Clonfad Kinnegad Westmeath

Family Pony Section First Ridden Pony 445 1st Cathriona Glynn Castletaylor Ardrahan Ardrahan Galway

Family Pony Section Ridden Pony 446 1st Cathriona Glynn Castletaylor Ardrahan Ardrahan Galway

Family Pony Section Young Handler aged 6 to 12 years. 447 1st Padraig Smyth Cornamuckla Aharsaragh Ballinasloe Galway

Carriage Driving Small Animal Showing Class 449 1st George Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Carriage Driving Small Animal Showing Class 449 2nd Frank Williams Rathmoy Borrisoleigh Thurles Tipperary

Carriage Driving Small Animal Showing Class 449 3rd Elaine Hunt Tonnagh Kiltoghert Carrick-on-Shannon Leitrim

Carriage Driving Small Animal Showing Class 449 4th Norma Cook Knocksedan Glebe East Blessington Wicklow

Carriage Driving Horse Singles 450 1st Alexander Presho Highfield 16 Greenhill Road Brookeborough  BT94 4EE Fermanagh

Carriage Driving Pony Singles 451 1st George Acres Ballykeppogue Farm Wicklow Co. Wicklow

Carriage Driving The Bridge House Hotel Tullamore Open Show Championship 453 1st Alexander Presho Highfield 16 Greenhill Road Brookeborough  BT94 4EE Fermanagh

Carriage Driving Showing Class for Event or Pleasure Vehicles 454 1st Alexander Presho Highfield 16 Greenhill Road Brookeborough  BT94 4EE Fermanagh

Carriage Driving Light Trade & Farm Class 455 2nd Alexander Presho Highfield 16 Greenhill Road Brookeborough  BT94 4EE Fermanagh

Carriage Driving Cones / Obstacle Speed Competition 457 3rd Kevin Nugent Behamore Sopwell Cloughjordan Tipperary

 

Alpacas

Alpacas Alpaca Intermediate Male 501 1st Bernie Neary Mullagh Lane Alpacas Whiterath Dromiskin Louth

Alpacas Alpaca Intermediate Male 501 2nd Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Adult & Senior Male 502 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Adult & Senior Male 502 2nd Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Male Coloured 6-18 months 503 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Male Coloured 6-18 months 503 2nd Mary Murphy Derrycooley Alpaca Derrycooley Rahan, Tullamore Offaly

Alpacas Alpaca Male Coloured Over 18 months 504 2nd Mary Murphy Derrycooley Alpaca Derrycooley Rahan, Tullamore Offaly

Alpacas Alpaca Junior Female 505 1st Paul O’ Brennan Millbrook House, Dysart Mullingar Westmeath

Alpacas Alpaca Junior Female 505 2nd Paul O’ Brennan Millbrook House, Dysart Mullingar Westmeath

Alpacas Alpaca Junior Female 505 3rd Mary Murphy Derrycooley Alpaca Derrycooley Rahan, Tullamore Offaly

Alpacas Alpaca Intermediate Female 506 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Intermediate Female 506 2nd Nigel Brooks Racepark Taughmaconnell Ballinasloe Roscommon

Alpacas Alpaca Intermediate Female 506 3rd Bernie Neary Mullagh Lane Alpacas Whiterath Dromiskin Louth

Alpacas Alpaca Adult & Senior Female 507 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas Alpaca Female Coloured 6-18 months 508 1st Louise Burns Tara Newcastle Co Wicklow

Alpacas Alpaca Female Coloured 6-18 months 508 2nd Mary Murphy Derrycooley Alpaca Derrycooley Rahan, Tullamore Offaly

Alpacas Alpaca Female Coloured Over 18 months 509 1st Bernie Neary Mullagh Lane Alpacas Whiterath Dromiskin Louth

Alpacas Alpaca Female Coloured Over 18 months 509 2nd Nigel Brooks Racepark Taughmaconnell Ballinasloe Roscommon

Alpacas Alpaca Female Coloured Over 18 months 509 3rd Paul MacDonnell Moneyquid Killeigh Laois

Alpacas Alpaca Female Coloured Over 18 months 509 3rd Paul O’ Brennan Millbrook House, Dysart Mullingar Westmeath

Alpacas AIB National Livestock Show Male Alpaca Champion 510 1st Paul MacDonnell Moneyquid Killeigh Laois

Alpacas AIB National Livestock Show Male Alpaca Champion 510 2nd Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas AIB National Livestock Show Male Alpaca Champion 510 3rd Paul O’ Brennan Millbrook House, Dysart Mullingar Westmeath

Alpacas AIB National Livestock Show Female Alpaca Champion 511 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Alpacas AIB National Livestock Show  Alpaca Champion 512 1st Damien Dyar Murrough Ballyvaughan Clare

Obedience Beginners Obedience 530 1st Tina Chadwick 28 Cluain Caoin Borrisokane Rd Nenagh Tipperary

Obedience Beginners Obedience 530 2nd Aiste Krungleviciene 27 Dr.Murphy Place Portlaoise Laois

Obedience Beginners Obedience 530 3rd Owen Murphy 54 oakdale baylough athlone roscommon

Obedience Novice Obedience 531 1st Owen Murphy 54 oakdale baylough athlone roscommon

Obedience Novice Obedience 531 2nd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

 

Showings 

Showing Gundog Group 532 1st Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Gundog Group 532 2nd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Showing Gundog Group 532 3rd Edel McManus Ballintubber Rosemount Moate Westmeath

Showing Gundog Group 532 4th Owen Murphy 54 oakdale baylough athlone roscommon

Showing Working Group 533 1st Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Working Group 533 2nd Derek Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Working Group 533 3rd Merilyn Dennehy Kilpatrick Bandon Cork

Showing Working Group 533 4th Maura Malone Clara Road Moate Westmeath

Showing Terrier Group 534 1st Edel McManus Ballintubber Rosemount Moate Westmeath

Showing Terrier Group 534 2nd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Showing Terrier Group 534 3rd Orla & Aisling Buckley 16 Chancery Park Downs Tullamore Offaly

Showing Utility Group 535 1st Lesley Smith Strattonstown Ballinvea Mullingar Westmeath

Showing Utility Group 535 2nd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Showing Best Family Pet 536 1st Michelle Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Best Family Pet 536 2nd Aiste Krungleviciene 27 Dr.Murphy Place Portloaise Laois

Showing Best Family Pet 536 2nd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Showing Best Family Pet 536 3rd David Joyce Curraghoo Glanworth Cork

Showing Best Family Pet 536 4th Gillian Maddock Raheen Dunnamaggan East Kilkenny

Showing Registered Dog 537 1st Michelle Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Registered Dog 537 2nd Aiste Krungleviciene 27 Dr. Murphy Place Portlaoise Laois

Showing Registered Dog 537 3rd Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Registered Dog 537 4th Caroline Maher 15 Davin Park Mountmellick Laois

Showing Handled by Lady 538 1st Roisin Keegan Cloverhill Derryhay Mountrath Laois

Showing Handled by Lady 538 2nd Michelle Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Handled by Lady 538 3rd Edel McManus Ballintubber Rosemount Moate Westmeath

Showing Handled by Lady 538 4th Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Showing Rescue Dogs 539 1st Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Rescue Dogs 539 2nd Tina Chadwick 28 Cluain Caoin Borrisokane Rd Nenagh Tipperary

Showing Rescue Dogs 539 3rd Geraldine Bigler Mill Lane Walsh Island Offaly

Showing Crossbred Group 540 1st Tina Chadwick 28 Cluain Caoin Borrisokane Rd Nenagh Tipperary

Showing Crossbred Group 540 2nd Edel McManus Ballintubber Rosemount Moate Westmeath

Showing Crossbred Group 540 3rd Geraldine Bigler Mill Lane Walsh Island Offaly

Showing Handled by Gent 541 1st Derek Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Handled by Gent 541 2nd Maura Malone Clara Road Moate Westmeath

Showing Handled by Gent 541 3rd Aiste Krungleviciene 27 Dr. Murphy Place Portlaoise Laois

Showing Handled by Gent 541 4th Caroline Maher 15 Davin Park Mountmellick Laois

Showing Puppy Stakes 542 1st Maura Malone Clara Road Moate Westmeath

Showing Puppy Stakes 542 2nd Roisin Keegan Cloverhill Derryhay Mountrath Laois

Showing Puppy Stakes 542 3rd Edel McManus Ballintubber Rosemount Moate Westmeath

Showing Puppy Stakes 542 4th Mary Kearney Ballybrittas Portlaoise Laois

Showing Hound Group 543 1st Thomas Ryan Cummermoloughney Milestone Thurles Tipperary

Showing Hound Group 543 2nd Thomas Ryan Cummermoloughney Milestone Thurles Tipperary

Showing Toy Group 544 1st Maureen Miles Molly’s Cottage Knockycosker Ballinagore Cvo  westmeath

Showing Toy Group 544 2nd Maura Malone Clara Road Moate Westmeath

Showing Toy Group 544 3rd Mary Kearney Ballybrittas Portlaoise Laois

Showing Toy Group 544 4th Caroline Maher 15 Davin Park Mountmellick Laois

Showing Small House Pet 545 1st Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Showing Small House Pet 545 2nd Avril Rea O’Shaughnessy Chevy chase house Bracknagh Co Offaly Co Offaly

Showing Small House Pet 545 3rd Victoria McMullan Treascon Portarlington Laois

Showing Small House Pet 545 4th Geraldine Bigler Mill Lane Walsh Island Offaly

Showing Qualifier for Gain Dog Food All Ireland Large Dog Championship 547 1st Derek Nevin Ballincloghan Rahan Tullamore Offaly

Showing Qualifier for the All Ireland Gundog Championship 548 1st Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Champion Dog of Tullamore Show 549 1st Sharon Kelly Milady’s Kennels Streamstown Mulingar Co Westmeath

Showing Champion Dog of Tullamore Show 549 2nd Maureen Miles Molly’s Cottage Knockycosker Ballinagore Cvo  westmeath

 

 

Fruit

Fruit 5 Stalks of Rhubarb 573 1st David Barrett 8 Church View Lawns Prosperous Co Kildare

Fruit 5 Stalks of Rhubarb 573 2nd Geraldine Nagle Kinnielty Liscannor Ennis Clare

Fruit 5 Stalks of Rhubarb 573 3rd Padraig Montague Carrickaldragh, Latton, Castleblayney, Monaghan.

Fruit 5 Stalks of Rhubarb 573 4th John Mulderrig Screggan Tullamore Offaly

Fruit Truss of Tomatoes 574 1st Tom Quinn Upper Brackernagh Ballinasloe Galway

Fruit Truss of Tomatoes 574 2nd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Fruit Truss of Tomatoes 574 3rd Tom Quinn Mackney Ballinasloe Galway

Fruit Truss of Tomatoes 574 4th Tom Quinn Mackney Ballinasloe Galway

Fruit 5 Dessert Apples 575 1st Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Fruit 5 Dessert Apples 575 2nd Bronagh Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Fruit 5 Dessert Apples 575 3rd Barry O’Loughlin Ferndale Limerick Rd. Ennis Co. Clare

Fruit 5 Tomatoes 576 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Fruit 5 Tomatoes 576 2nd Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Fruit 5 Tomatoes 576 3rd Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Fruit 5 Tomatoes 576 4th Tom Quinn Upper Brackernagh Ballinasloe Galway

 

Vegetables

Vegetables Bridge House Junior Tray of Vegetables 577 1st David Lawlor Graigue Killenaule Tipperary

Vegetables Bridge House Junior Tray of Vegetables 577 2nd Dan Bonner Falmore Dungloe Donegal

Vegetables Bridge House Junior Tray of Vegetables 577 3rd Roisin Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Vegetables Bridge House Junior Tray of Vegetables 577 4th David Mullery Frevenagh Durrow Tullamore Offaly

Vegetables 2 White Turnip 579 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 2 White Turnip 579 2nd Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables 2 White Turnip 579 3rd Barry O’Loughlin Ferndale Limerick Rd. Ennis Co. Clare

Vegetables 2 White Turnip 579 4th Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables 3 Carrots- Long 580 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 3 Carrots- Long 580 2nd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Ballinasloe Sligo

Vegetables 3 Carrots- Long 580 3rd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 2 Blanch Leeks 581 1st Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 2 Blanch Leeks 581 2nd Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 2 Blanch Leeks 581 3rd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 2 Blanch Leeks 581 4th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 3 Carrots- Stump Rooted 582 1st Padraig Montague Carrickaldragh, Latton, Castleblayney, Monaghan.

Vegetables 3 Carrots- Stump Rooted 582 2nd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 3 Carrots- Stump Rooted 582 3rd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 3 Carrots- Stump Rooted 582 4th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 2 Parsnips 583 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Ballinasloe Sligo

Vegetables 2 Parsnips 583 2nd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Ballinasloe Offaly

Vegetables 2 Parsnips 583 3rd Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 2 Parsnips 583 4th Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 5 Onions under 250 gramme 584 1st David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 5 Onions under 250 gramme 584 2nd Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 5 Onions under 250 gramme 584 3rd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Onions under 250 gramme 584 4th Mary Boylan 49 Holywell Road, Carrickadranton, Belcoo Enniskillen Fermanagh

Vegetables 5 Pods of Peas 585 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables 5 Pods of Peas 585 2nd Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 5 Pods of Peas 585 3rd Reggie Mitchell The Castle Moate Westmeath

Vegetables 5 Pods of Peas 585 4th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Onions over 250 gramme 586 1st Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 5 Onions over 250 gramme 586 2nd Michael McGoldrick Kilcloosey Dromahair Leitrim

Vegetables 5 Onions over 250 gramme 586 3rd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Onions over 250 gramme 586 4th Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 3 Beetroot 587 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 3 Beetroot 587 2nd Marty Bonner Falmore Dungloe Donegal

Vegetables 3 Beetroot 587 3rd Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 3 Beetroot 587 4th Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 2 Courgettes 588 1st John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 2 Courgettes 588 2nd Louise Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Vegetables 2 Courgettes 588 3rd Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Vegetables 2 Courgettes 588 4th David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 3 Radishes 589 1st Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Vegetables 3 Radishes 589 2nd David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 3 Radishes 589 3rd David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 3 Radishes 589 4th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Pods of Broad Beans 590 1st David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 5 Pods of Broad Beans 590 2nd Michelle & Enda Greene Kingscourt Cavan

Vegetables 5 Pods of Broad Beans 590 3rd Padraig Montague Carrickaldragh, Latton, Castleblayney, Monaghan.

Vegetables 5 Pods of Broad Beans 590 4th John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables 5 Shallots 591 1st John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Shallots 591 2nd Padraig Montague Carrickaldragh, Latton, Castleblayney, Monaghan.

Vegetables 5 Shallots 591 3rd Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 5 Shallots 591 4th Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Ballinasloe Sligo

Vegetables 5 Pods of Runner Beans 592 1st Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 5 Pods of Runner Beans 592 2nd Reggie Mitchell Moate Westmeath

Vegetables 5 Pods of Runner Beans 592 3rd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Pods of Runner Beans 592 4th David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 5 Scallions 593 1st Michelle & Enda Greene Kingscourt Cavan

Vegetables 5 Scallions 593 2nd Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables 5 Scallions 593 3rd Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables 5 Scallions 593 4th Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Vegetables 2 Heads of Celery 594 1st Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables 2 Heads of Celery 594 2nd Harold Lawlor Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables 2 Heads of Celery 594 3rd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 2 Heads of Celery 594 4th Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables 1 Vegetable Marrow 595 1st Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Vegetables 1 Vegetable Marrow 595 2nd David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Vegetables 1 Vegetable Marrow 595 3rd Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Vegetables 1 Vegetable Marrow 595 4th John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables 2 Cauliflowers 596 1st John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 2 Cauliflowers 596 2nd Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Vegetables 2 Cauliflowers 596 3rd Anne-Marie Feighery Kilcormac Birr Offaly

Vegetables 5 Stalks of Parsley 597 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables 5 Stalks of Parsley 597 2nd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables 5 Stalks of Parsley 597 3rd Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Vegetables 5 Stalks of Parsley 597 4th Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Vegetables 2 Heads of Lettuce 598 1st Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Vegetables 2 Heads of Lettuce 598 2nd Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Vegetables 2 Heads of Lettuce 598 3rd Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables 2 Heads of Lettuce 598 4th Michael English Boherroe Dromkeen Limerick Limerick

Vegetables 2 Heads of Cabbage 599 1st Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Vegetables 2 Heads of Cabbage 599 2nd Anne Butler Shamar Barradrum Streete Westmeath

Vegetables 2 Heads of Cabbage 599 3rd Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Vegetables 2 Heads of Cabbage 599 4th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables Exhibit of Herbs on a Tray 600 1st Laura Higgins-Lally Liberty Ballydangan Athlone Roscommon

Vegetables Exhibit of Herbs on a Tray 600 2nd Laura Higgins-Lally Liberty Ballydangan Athlone Roscommon

Vegetables Exhibit of Herbs on a Tray 600 3rd Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahair Leitrim

Vegetables Exhibit of Herbs on a Tray 600 4th Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables Basket of Salad Vegetables 601 1st Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables Basket of Salad Vegetables 601 2nd John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables Basket of Salad Vegetables 601 3rd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables Basket of Salad Vegetables 601 4th John Shortt Golden View Killoughter Newcastle Wicklow

Vegetables Tray of Vegetables 602 1st John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables Tray of Vegetables 602 2nd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Vegetables Tray of Vegetables 602 3rd Marty Bonner Falmore Dungloe Donegal

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 1st Michael Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 2nd Harold Lawlor Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 3rd Padraig Montague Carrickaldragh, Latton, Castleblayney, Monaghan.

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 4th Colin Lawlor Clonking Abbeyleix Laois

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 5th John J Mollen Agall Screggan Tullamore Offaly

Vegetables The Bridge House All Ireland Championship for a Collection of Vegetables 603 6th Andrew M. Moynihan Mallow Road Killarney Kerry

 

Farm Produce 

Farm Produce Best Exhibit in the Farm Produce section 604 1st Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Farm Produce 3 Swede Turnips 605 1st Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Farm Produce 3 Swede Turnips 605 2nd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce 3 Swede Turnips 605 3rd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Feeding Barley 606 1st David & Ciara McGrath Ballyduff Tullamore Offaly

Farm Produce Sheaf of Feeding Barley 606 2nd Billy Feighery Kilcormac Birr Offaly

Farm Produce Sheaf of Feeding Barley 606 3rd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Wheat 607 1st John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Wheat 607 2nd Billy Feighery Kicormac Birr Offaly

Farm Produce Sheaf of Wheat 607 3rd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Oats 608 1st John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Oats 608 2nd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sheaf of Oats 608 3rd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sample of Hay 609 1st Michael English Boherroe Dromkeen Limerick Limerick

Farm Produce Sample of Hay 609 2nd John Shortt Goldenview Killoughter Newcastle Sligo

Farm Produce Sample of Hay 609 3rd Katelyn McHugh-Dolan DerryHall House Streamstown Westmeath

 

Potatoes

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, white skinned variety 617 1st Dan Bonner Falmore Dungloe Donegal

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, white skinned variety 617 2nd Barry O’Loughlin Ferndale Limerick Rd. Ennis Co. Clare

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, white skinned variety 617 3rd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, white skinned variety 617 4th Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, Coloured or Part-coloured Variety 618 1st Stephen Ryan Blacklion Blueball Tullamore Offaly

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, Coloured or Part-coloured Variety 618 2nd Barry O’Loughlin Ferndale Limerick Rd. Ennis Co. Clare

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, Coloured or Part-coloured Variety 618 3rd Dan Bonner Falmore Dungloe Donegal

Potatoes 6 Potatoes Any traditional Non-commercial, Coloured or Part-coloured Variety 618 4th Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 1st David Curran Moyglass Fethard Tipperary

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 2nd Margaret Walton Kilmacowen Ballisadare Sligo

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 3rd Margaret McGoldrick killcoosey dromahaire Co.Leitrim

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 4th Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 5th Thomas Carr Dublin Road Kilbeggan Westmeath

Potatoes Bord Bia All Ireland Quality Potato Championship Final 620 6th Michael McGoldrick Kilcoosey Dromahaire Leitrim

 

Turf

Turf 6 sods of Machine Won Turf 621 1st Fergal Ryan Cornels Court Newbridge Co.kildare

Turf 6 sods of Machine Won Turf 621 2nd Thomas Carr Dublin Road Kilbeggan Westmeath

Turf 6 sods of Machine Won Turf 621 3rd Crea Mulderrig Screggan Tullamore Offaly

Turf 6 sods of Machine Won Turf 621 4th David Barrett 8 Church View Lawns Prosperous Co Kildare

 

Flowers

Cut Flowers Best exhibit in the Cut Flower Section 625 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) Mixed Variety, 1 vase 626 1st Sarah Angel Newtown Prospect Kilcock Kildare

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) Mixed Variety, 1 vase 626 2nd Geraldine Adamson 5 Abbey grange Moate Westmeath

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) Mixed Variety, 1 vase 626 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) Mixed Variety, 1 vase 626 4th Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) – One Variety, 1 vase 627 1st Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) – One Variety, 1 vase 627 2nd Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) – One Variety, 1 vase 627 3rd Tom Quinn Mackney Ballinasloe Galway

Cut Flowers Herbaceous Flowers (Perennial) – One Variety, 1 vase 627 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Flowering Shrub 628 1st Sarah Angel Newtownprospect Kilcock Kildare

Cut Flowers Flowering Shrub 628 2nd Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Flowering Shrub 628 2nd Evelyn Sherwin Raynella Killucan Westmeath

Cut Flowers Flowering Shrub 628 3rd Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Flowering Shrub 628 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Hydrangea 629 1st Geraldine Adamson Abbeygrange Moate Westmeath

Cut Flowers Hydrangea 629 2nd Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Hydrangea 629 3rd Evelyn Sherwin Raynella Killucan Westmeath

Cut Flowers Hydrangea 629 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Cut Flowers Annuals 630 1st colin lawlor clunking abbeyleix co.laois

Cut Flowers Annuals 630 2nd Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Cut Flowers Annuals 630 3rd Harold Lawlor “Floraville” Mill Road Durrow Portlaoise Laois

Cut Flowers Annuals 630 4th Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, mixed varities 1 vase 631 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, mixed varities 1 vase 631 2nd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, mixed varities 1 vase 631 3rd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, mixed varities 1 vase 631 4th John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, one variety 1 vase 632 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, one variety 1 vase 632 2nd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, one variety 1 vase 632 3rd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Sweet Pea – Ten Stems, one variety 1 vase 632 4th John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Gladioli 633 1st Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Cut Flowers Gladioli 633 2nd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Cut Flowers Gladioli 633 3rd Pat Geraghty Moylough Galway

Cut Flowers Gladioli 633 4th Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Cut Flowers Pansy 634 1st Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Pansy 634 2nd Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Pansy 634 3rd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Pansy 634 4th Mary Stoddart Grange Aughrim Ballinasloe Galway

Cut Flowers Floribunda Rose 635 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Floribunda Rose 635 2nd Geraldine Rabbitte Curraghmore Mullingar Westmeath

Cut Flowers Floribunda Rose 635 3rd Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers Floribunda Rose 635 4th Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers Hybrid Tea Roses 636 1st Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Hybrid Tea Roses 636 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Cut Flowers Hybrid Tea Roses 636 3rd Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers Hybrid Tea Roses 636 4th Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers Bowl of Roses 637 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Bowl of Roses 637 2nd Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers Bowl of Roses 637 3rd Geraldine Rabbitte Curraghmore Mullingar Westmeath

Cut Flowers Bowl of Roses 637 4th Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Cut Flowers Four Nasturtium Blooms 638 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Four Nasturtium Blooms 638 2nd John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Cut Flowers Four Nasturtium Blooms 638 3rd Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cut Flowers Four Nasturtium Blooms 638 4th Mary Stoddart Grange Aughrim Ballinasloe Galway

Cut Flowers The Single Rose All Ireland Championship 639 1st Bridie Murray Belaggow Foxford Mayo

Cut Flowers The Single Rose All Ireland Championship 639 2nd Geraldine Rabbitte Curraghmore Mullingar Westmeath

Cut Flowers The Single Rose All Ireland Championship 639 3rd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Dahlias Midland Dahlia Championship 640 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Best Exhibit of Dahlias 641 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Miniature Dahlia, any classification 642 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Miniature Dahlia, any classification 642 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Miniature Dahlia, any classification 642 3rd Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias Miniature Dahlia, any classification 642 4th Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Dahlias Medium Decorative Dahlias 643 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Medium Decorative Dahlias 643 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Medium Decorative Dahlias 643 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Small Decorative Dahlias 644 1st Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Dahlias Small Decorative Dahlias 644 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Small Decorative Dahlias 644 3rd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Dahlias Medium Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 645 1st Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias Medium Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 645 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Medium Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 645 3rd Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias Pompon Dahlias 646 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Pompon Dahlias 646 2nd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Dahlias Small Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 647 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Small Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 647 2nd Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias Small Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 647 3rd Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias Small Cactus and/or Semi-cactus Dahlias 647 4th Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Single Giant Dahlia, any colour 648 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Single Giant Dahlia, any colour 648 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias Single Giant Dahlia, any colour 648 3rd Martin Lawlor Mill Road Durrow Laois

Dahlias A Basket of Dahlias 649 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Dahlias A Basket of Dahlias 649 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias A Basket of Dahlias 649 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Dahlias A Basket of Dahlias 649 4th Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Novice/Intermediate Dahlia Section Pompon Dahlias 650 1st Harold Herlihy Ballaghboy Doora Ennis Clare

Novice/Intermediate Dahlia Section Pompon Dahlias 650 2nd Harold Herlihy Ballaghboy Doora Ennis Clare

Novice/Intermediate Dahlia Section Pompon Dahlias 650 3rd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Novice/Intermediate Dahlia Section Pompon Dahlias 650 4th Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Decorative Dahlias 651 1st Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Decorative Dahlias 651 2nd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Decorative Dahlias 651 3rd Mary Stoddart Grange Aughrim Ballinasloe Galway

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Cactus Dahlias 652 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Cactus Dahlias 652 2nd Harold Herlihy Ballaghboy Doora Ennis Clare

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Cactus Dahlias 652 3rd Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Novice/Intermediate Dahlia Section 3 Cactus Dahlias 652 4th Mary Stoddart Grange Aughrim Ballinasloe Galway

 

Pot Plants

Pot Plants Bonsai 654 1st F. Bundess Keelipopore Ballinasloe Galway

Pot Plants Bonsai 654 2nd Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Bonsai 654 3rd Kevin Whelehan Lemongrove Gaybrook Mullingar Westmeath

Pot Plants Fuchsia 655 1st Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Fuchsia 655 2nd Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Fuchsia 655 3rd Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Pot Plants Geranium or Pelargoniuma 656 1st Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Geranium or Pelargoniuma 656 2nd Lucy & Dermot Wogan Littlewood Slane Meath

Pot Plants Geranium or Pelargoniuma 656 3rd Peter Casey Coolnabanch Clonaslee Laois

Pot Plants Geranium or Pelargoniuma 656 4th Pat Geraghty Marless Moylough Galway

Pot Plants Impatiens (Buzy Lizzie) 657 1st John Warren 145 Seapark Malahide Dublin

Pot Plants Impatiens (Buzy Lizzie) 657 2nd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Impatiens (Buzy Lizzie) 657 3rd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Any pot plant in bloom except Fuschia, Geranium or Impatiens 658 1st Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Any pot plant in bloom except Fuschia, Geranium or Impatiens 658 2nd Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Pot Plants Any pot plant in bloom except Fuschia, Geranium or Impatiens 658 3rd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Any pot plant in bloom except Fuschia, Geranium or Impatiens 658 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Foliage, non flowering 659 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Pot Plants Foliage, non flowering 659 3rd Mona Goode Laurencetown Ballinasloe Galway

Pot Plants Foliage, non flowering 659 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Cactus 660 1st Kevin Whelehan Lemongrove Gaybrook Mullingar Westmeath

Pot Plants Cactus 660 2nd Kevin Whelehan Lemongrove Gaybrook Mullingar Westmeath

Pot Plants Cactus 660 3rd Kevin Whelehan Lemongrove Gaybrook Mullingar Westmeath

Pot Plants Cactus 660 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

Pot Plants Succulent 661 1st Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Pot Plants Succulent 661 2nd Kevin Whelehan Lemongrove Gaybrook Mullingar Westmeath

Pot Plants Succulent 661 3rd Eamonn McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Pot Plants Succulent 661 4th Evelyn Sherwin Reynella Killucan Mullingar Westmeath

 

Children’s Classes 

Children’s Classes Wellyboot 662 1st Joan Kelliher Keel Rathmore Edenderry CO.Offaly

Children’s Classes Wellyboot 662 2nd Pierce Galvin Ardnurcher Horseleap Moate Westmeath

Children’s Classes Wellyboot 662 3rd Louise Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Children’s Classes Miniature Garden 663 1st Eadaoin Kilmartin Luganiska Tullamore Offaly

Children’s Classes Miniature Garden 663 2nd Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Children’s Classes Miniature Garden 663 3rd Louana Winter Larchwood Stud Cloncat, Fordstown Navan Meath

Children’s Classes A Weird and Wonderful Animal or Insect 664 1st Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Children’s Classes A Weird and Wonderful Animal or Insect 664 2nd Christine Burke Deerpark Colehill Longford

Children’s Classes A Weird and Wonderful Animal or Insect 664 3rd Carol Evers 261 Greenpark Meadows Ballymahon Road Mullingar Westmeath

Children’s Classes A Weird and Wonderful Animal or Insect 664 4th Carol Evers 261 Greenpark Meadows Ballymahon Road Mullingar Westmeath

Novice Classes “New Baby” – An Exhibit to include a Basket, Flowers and Foliage 665 2nd Mary Stoddart Grange Aughrim Galway

Novice Classes “Breakfast Time” – An arrangement in a Decorated Egg Cup and Spoon 666 1st Maureen Hayes Hillside Birr Co Offaly

Novice Classes “Breakfast Time” – An arrangement in a Decorated Egg Cup and Spoon 666 2nd Mary Stoddart Grange Aughrim Galway

 

Floral Art

Floral Art Best Overall Exhibit 667 1st Marion McGee 7 Clontycarty Lane Tynan Armagh

Floral Art “Wine and Dine” An arrangement which incorporates a wine glass 668 1st Jackie McBryde Claraeen Birr Offaly

Floral Art “Wine and Dine” An arrangement which incorporates a wine glass 668 2nd Fiona Scott Clonshanny Ballycumber Co offaly

Floral Art “Wine and Dine” An arrangement which incorporates a wine glass 668 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Floral Art “Wine and Dine” An arrangement which incorporates a wine glass 668 4th Patricia V Cunningham Mo Cuan Drum Road Sligo

Floral Art “The Power of Simplicity” Modern arrangement using 5 flowers and foliage 669 1st Marion McGee 7 Clontycarty Lane Tynan Armagh

Floral Art “The Power of Simplicity” Modern arrangement using 5 flowers and foliage 669 2nd Patricia V Cunningham Mo Cuan Drum Road Sligo

Floral Art “The Power of Simplicity” Modern arrangement using 5 flowers and foliage 669 3rd Maureen Hayes Hillside Birr Co Offaly

Floral Art “The Power of Simplicity” Modern arrangement using 5 flowers and foliage 669 4th Sarah Angel Newtown Prospect Kilcock Kildare

Floral Art “Golden Wedding Anniversary” A table centre to include flowers, foliage and accessories 670 1st Maureen Hayes Hillside Birr Co Offaly

Floral Art “Golden Wedding Anniversary” A table centre to include flowers, foliage and accessories 670 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Floral Art “Walking forward” A floral design which features a shoe 671 1st Sarah Angel Newtown Prospect Kilcock Kildare

Floral Art “Walking forward” A floral design which features a shoe 671 2nd Jackie McBryde Claraeen Birr Offaly

Floral Art “Walking forward” A floral design which features a shoe 671 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Floral Art “Walking forward” A floral design which features a shoe 671 4th Mary Stoddart Grange Aughrim Ballinasloe Galway

Floral Art “Royal Ascot” An interpretative design using flowers, foliage etc 672 1st Marion McGee 7 Clontycarty Lane Tynan Armagh

Floral Art “Royal Ascot” An interpretative design using flowers, foliage etc 672 2nd Sarah Angel Newtown Prospect Kilcock Kildare

Floral Art “Royal Ascot” An interpretative design using flowers, foliage etc 672 3rd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

Floral Art “Mum’s corsage and Dad’s Button” Both designs should feature flowers, foliage, beads, etc 673 1st Fiona Scott Clonshanny Ballycumber Co offaly

Floral Art “Mum’s corsage and Dad’s Button” Both designs should feature flowers, foliage, beads, etc 673 2nd Maureen Hayes Hillside Birr Co Offaly

Floral Art “Mum’s corsage and Dad’s Button” Both designs should feature flowers, foliage, beads, etc 673 3rd Marion McGee 7 Clontycarty Lane Tynan Armagh

All Ireland Floral Artist of the Year 2013 Country Life 674 1st Felicity Satchwell Mariaville Maynooth Kildare

All Ireland Floral Artist of the Year 2013 Country Life 674 2nd Christopher White Three Gates Westown Naul Dublin

 

Honey

Honey 2 Sections of Honey 675 1st Niall Murphy Bracknagh Rathangan Kildare

Honey 2 Sections of Honey 675 2nd Michael Curran Feenagh Quinn Clare

Honey 2 Sections of Honey 675 3rd Michael Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey 2 containers of Cut Comb Honey 676 1st John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey One frame of Comb Honey suitable for extraction 677 1st Pat O’Connor Kilcommon Cahir Tipperary

Honey One frame of Comb Honey suitable for extraction 677 2nd John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey One frame of Comb Honey suitable for extraction 677 3rd Jerome Phain Garbally Birr Offaly

Honey One frame of Comb Honey suitable for extraction 677 4th Eamonn Jubman Feenagh Leitrim

Honey 2x454g Jars Light Honey 678 1st Michael Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey 2x454g Jars Light Honey 678 2nd Noel Guerin Kilbride Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars Medium Honey Class 679 1st Emma Williams Tineuny Cahir Tipperary

Honey 2x 454g Jars Medium Honey Class 679 2nd John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars Medium Honey Class 679 3rd Michael G Gleeson Ballinakill Enfield Meath

Honey 2x 454g Jars Medium Honey Class 679 4th Des Williams Clonkelly Dundrum Tipperary

Honey 2x 454g Jars Ling Heather Honey 680 1st Michael G Gleeson Ballinakill Enfield Meath

Honey 2x 454g Jars Ling Heather Honey 680 2nd Michael G Gleeson Ballinakill Enfield Meath

Honey 2x 454g Jars Ling Heather Honey 680 3rd John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars Chunk Honey 681 1st Noel Guerin Kilbride Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars of Creamed or Naturally Granulated Honey 682 1st John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars of Creamed or Naturally Granulated Honey 682 2nd Emma Phain Garbally Birr Offaly

Honey 2x 454g Jars Run Honey 683 1st Michael G Gleeson Ballinakill Enfield Meath

Honey 2x 454g Jars Run Honey 683 2nd Ray Guerin Parkmore Roscore Tipperary

Honey 2x 454g Jars Run Honey 683 3rd Noel Guerin Kilbride Tullamore Offaly

Honey 2x 454g Jars Run Honey 683 4th John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey Novice Class – 1x 454g Jar Honey (any type) 684 1st Ray Guerin Parkmore Roscrea Tipperary

Honey Novice Class – 1x 454g Jar Honey (any type) 684 2nd Michael Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey Novice Class – 1 bar frame of comb honey suitable for extraction 685 1st Keith Wolfe Newbridge Street Birr Offaly

Honey Novice Class – 1 bar frame of comb honey suitable for extraction 685 2nd Michael Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey Novice Class – 1 bar frame of comb honey suitable for extraction 685 3rd Michael Wall Fannagh Glebe Longford

Honey Novice Class – 1 bar frame of comb honey suitable for extraction 685 4th Katie Phain Garbally Birr Offaly

Honey Decorative Display of 12 x 454g Jars Honey (same type) labelled with the producers name and address. 686 1st John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 5 x 27g Blocks Beeswax 687 1st Noel Guerin Kilbride Tullamore Offaly

Honey 5 x 27g Blocks Beeswax 687 2nd John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 3 Matching Beeswax Candles 688 1st John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 3 Matching Beeswax Candles 688 2nd Noel Guerrin Kilbride Tullamore Offaly

Honey Honey Cake Plain 689 1st Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Honey Honey Cake Plain 689 2nd Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Honey Honey Cake Plain 689 3rd Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Honey Honey Cake Plain 689 4th Lily Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey Honey Cake Fruit 690 1st Lily Broderick Cuba Banagher Offaly

Honey Honey Cake Fruit 690 2nd Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Honey Honey Cake Fruit 690 3rd Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Honey 1 Bottle Dry Mead 691 1st Emma Williams Tineuny Cahir Tipperary

Honey 1 Bottle Dry Mead 691 2nd John Summerville Lumfield Clonminch Tullamore Offaly

Honey 1 Bottle Sweet Mead 692 1st Emma William Tineuny Cahir Tipperary

Honey Best overall exhibit in the honey section 693 1st Emma William Tineuny Cahir Tipperary

Honey Supreme Run Honey 694 1st Emma Williams Tineuny Cahir Tipperary

Loy Digging Best Loy Digging by girl under 14 years 696 1st Emma Phain Garbally Birr Offaly

 

Cookery

Cookery and Food All Ireland Home Cooking Competition 701 1st Nicola Devine Cloonarragh Castlerea Roscommon

Cookery and Food All Ireland Home Cooking Competition 701 4th Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney Antrim

Cookery and Food All Ireland Home Cooking Competition 701 5th Tasha Anderson 57 Church Meadows Dromore Down BT25 1LZ

Cookery and Food All Ireland Home Cooking Competition 701 6th Mags Gregory 84 Kiltybane Road Crossmaglen Armagh  BT35 9BH

Bread and Scones Traditional Brown Soda Bread 702 1st Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Bread and Scones Traditional Brown Soda Bread 702 2nd Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Bread and Scones Traditional Brown Soda Bread 702 3rd Kathleen Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Bread and Scones Traditional Brown Soda Bread 702 4th Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Bread and Scones Traditonal White Soda Bread 703 1st Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Bread and Scones Traditonal White Soda Bread 703 2nd Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Bread and Scones Traditonal White Soda Bread 703 3rd Rose Egan Leabeg Ballycumber Tullamore Offaly

Bread and Scones Traditonal White Soda Bread 703 4th Rosaleen Conlan Kilsallagh Culfadda Ballymoate Sligo

Bread and Scones Hi-Fibre Loaf Bread 704 1st Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Bread and Scones Hi-Fibre Loaf Bread 704 2nd Kiara Fox Anagh The Pidgeons Athlone Westmeath

Bread and Scones Hi-Fibre Loaf Bread 704 3rd Geraldine Delaney Ballyhinode Ballacolla laois

Bread and Scones Hi-Fibre Loaf Bread 704 4th Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Bread and Scones Banana Bread 705 1st Mary Kilkelly Brookfield Ballydavid Athenry Co.Galway

Bread and Scones Banana Bread 705 2nd Ann Marie Finnerty 156 Petitwood Manor Mullingar Westmeath

Bread and Scones Banana Bread 705 3rd Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Bread and Scones Banana Bread 705 4th Laura Eager Evergrange, Castlebaggot Road Newcastle Co.Dublin

Bread and Scones Cold Tea Brack 706 1st Mary Donnelly Newtown Trim Meath

Bread and Scones Cold Tea Brack 706 2nd Niamh Walsh Newtown Trim Meath

Bread and Scones Cold Tea Brack 706 3rd Emma Walsh Newtown Trim Meath

Bread and Scones Cold Tea Brack 706 4th Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Bread and Scones Spotted Dick 707 1st Kathleen Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Bread and Scones Spotted Dick 707 2nd Rose Egan Leabeg Ballycumber Tullamore Offaly

Bread and Scones Spotted Dick 707 3rd Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Bread and Scones Spotted Dick 707 4th Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Bread and Scones 6 Fruit Scones 708 1st Margaret Comerford The Bungalow Clovergowan Kilkenny

Bread and Scones 6 Fruit Scones 708 2nd Rose Egan Leabeg Ballycumber Tullamore Offaly

Bread and Scones 6 Fruit Scones 708 3rd Fiona Power Adamstown Enniscorthy Wexford

Bread and Scones 6 Fruit Scones 708 4th Helen Gilhooly Lisnagry Limerick

Bread and Scones 9 High Fibre Breakfast Scones 709 1st Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Bread and Scones 9 High Fibre Breakfast Scones 709 2nd Helen Gilhooly Lisnagry Limerick

Bread and Scones 6 Brown Soda Scones 710 1st Kathleen Egan Falty Ballydangan Athlone Westmeath

Bread and Scones 6 Brown Soda Scones 710 2nd Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Bread and Scones 6 Brown Soda Scones 710 3rd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Bread and Scones 6 Brown Soda Scones 710 4th Fiona Power Adamstown Enniscorthy Wexford

Bread and Scones 6 Cherry Scones 711 1st Rose Egan Leabeg Ballycumber Tullamore Offaly

Bread and Scones 6 Cherry Scones 711 2nd Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Bread and Scones 6 Cherry Scones 711 3rd Helen Gilhooly Lisnagry Limerick

Bread and Scones 6 Cherry Scones 711 4th Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Bread and Scones Decorated Chocolate Cake 712 1st Marie Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Bread and Scones Decorated Chocolate Cake 712 2nd Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Bread and Scones Decorated Chocolate Cake 712 3rd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Bread and Scones Decorated Chocolate Cake 712 4th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Odlums Porridge Oats section Granola presented in glass jar 713 1st Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Odlums Porridge Oats section Granola presented in glass jar 713 2nd Mary Mc Donald Knockmore Ballyglass Tipperary Town Tipperary

Odlums Porridge Oats section Granola presented in glass jar 713 3rd Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Odlums Porridge Oats section Granola presented in glass jar 713 4th Helen Jennings 24 Gort Na Ri Raheen Athenry Galway

Odlums Porridge Oats section Oat Fruit Crumble 714 1st Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Odlums Porridge Oats section Oat Fruit Crumble 714 2nd Pamela Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Odlums Porridge Oats section Oat Fruit Crumble 714 3rd Geraldine Delaney Ballyhinode Ballacolla laois

Odlums Porridge Oats section Oat Fruit Crumble 714 4th Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Odlums Porridge Oats section 6 Flapjacks 715 1st Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Odlums Porridge Oats section 6 Flapjacks 715 2nd Mai Clare “Beau-Vista” Ballaghmore Borris – In – Ossory Laois

Odlums Porridge Oats section 6 Flapjacks 715 3rd Margaret Bray Ballyhealy Delvin Westmeath

Odlums Porridge Oats section 6 Flapjacks 715 4th Fern Burdess Clontuskert Ballinsloe Galway

Odlums Porridge Oats section 6 Healthy Snack Bars 716 1st Natasha Daly 5 Hollypark Avenue Birr Offaly

Odlums Porridge Oats section 6 Healthy Snack Bars 716 2nd Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Odlums Porridge Oats section 6 Healthy Snack Bars 716 3rd Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Odlums Porridge Oats section 6 Healthy Snack Bars 716 4th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Pastry/Savoury Rhubarb Tart 717 1st Katie Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Pastry/Savoury Rhubarb Tart 717 2nd Wendy England Beechfield Ballynoe Mallow Cork

Pastry/Savoury Rhubarb Tart 717 3rd Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Pastry/Savoury Rhubarb Tart 717 4th Rebecca Monaghan 27 Great Oaks Mullingar Westmeath

Pastry/Savoury Apple Tart 718 1st Wendy England Beechfield Ballynoe Mallow Cork

Pastry/Savoury Apple Tart 718 2nd Bernadette Faherty Newtown Moycullen Galway

Pastry/Savoury Apple Tart 718 3rd Mairead Brennan Shalom lipstown Narraghmore Athy Kildare

Pastry/Savoury Apple Tart 718 4th Margaret Comerford The Bungalow Clovergowan Kilkenny

Pastry/Savoury Bakewell Tart 719 1st Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Pastry/Savoury Bakewell Tart 719 2nd Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Pastry/Savoury Bakewell Tart 719 4th Aoife McGivern 3603 Avendale drive Kilcullen Kildare

Pastry/Savoury 6 Almond Slices 720 1st Marie Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Pastry/Savoury 6 Almond Slices 720 2nd Breda McHugh 46 Oaklawns Paulstown Kilkenny

Pastry/Savoury 6 Almond Slices 720 3rd Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Pastry/Savoury 6 Almond Slices 720 4th Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Pastry/Savoury Quiche 721 1st Diane Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Pastry/Savoury Quiche 721 2nd Margaret Sexton Cloneybeirne The Walk Roscommon Roscommon

Pastry/Savoury Quiche 721 3rd Kathleen Egan Falty Ballydangan Athlone Westmeath

Pastry/Savoury Quiche 721 4th Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Pastry/Savoury 6 Mini Quiche 722 1st Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Pastry/Savoury 6 Mini Quiche 722 2nd Margaret Sims Kilcock Kildare

Pastry/Savoury 6 Mini Quiche 722 3rd Diane Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Pastry/Savoury 6 Mini Quiche 722 4th Bernice Feighery Ballincloghan Kilcormac Offaly

Convenience Baking Odlums Quick Cookie mix 724 1st Katie Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Convenience Baking Odlums Quick Cookie mix 724 2nd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Convenience Baking Odlums Quick Cookie mix 724 3rd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Convenience Baking Odlums Quick Cookie mix 724 4th Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Convenience Baking Odlums Quick Farmhouse Brown Bread 725 1st Siobhan Kearney Killynon-Cooke Cloughan Mullingar Westmeath

Convenience Baking Odlums Quick Farmhouse Brown Bread 725 2nd Euan McDonnell Oakville Corgrove Streamstown Westmeath

Convenience Baking Odlums Quick Farmhouse Brown Bread 725 3rd Sinéad Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Convenience Baking Odlums Quick Farmhouse Brown Bread 725 4th Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Convenience Baking Odlums Quick 9 Grain Wholemeal Bread 726 1st Sinéad Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Convenience Baking Odlums Quick 9 Grain Wholemeal Bread 726 2nd Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Convenience Baking Odlums Quick 9 Grain Wholemeal Bread 726 3rd Breda Forkin Keash Ballymote Sligo

Convenience Baking Odlums Quick 9 Grain Wholemeal Bread 726 4th Siobhan Kearney Killynon-Cooke Cloughan Mullingar Westmeath

Convenience Baking 6 Decorated Cupcakes 727 1st Nicola Devine Cloonarrow Castlerea Co Roscommon

Convenience Baking 6 Decorated Cupcakes 727 2nd Marie Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Convenience Baking 6 Decorated Cupcakes 727 3rd Gretta Delaney Clonolea Toomevara Nenagh Tipperary

Convenience Baking 6 Decorated Cupcakes 727 4th Deirdre Hennessy Lislevane Bandon Co. Cork

Convenience Baking 6 Odlums Quick Fruit Scones 728 1st Aisling Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Offaly

Convenience Baking 6 Odlums Quick Fruit Scones 728 2nd Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Convenience Baking 6 Odlums Quick Fruit Scones 728 3rd Ellen Farnan cloncarnisle kildalkey meath

Convenience Baking 6 Odlums Quick Fruit Scones 728 4th Sinéad Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Convenience Baking 6 Odlums Quick Chocolate Brownies 729 1st Eddie Moffit Ballynagargy Westmeath

Convenience Baking 6 Odlums Quick Chocolate Brownies 729 2nd Marie Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Convenience Baking 6 Odlums Quick Chocolate Brownies 729 3rd Fern Burdess Clontuskert Ballinasloe Galway

Convenience Baking 6 Odlums Quick Chocolate Brownies 729 4th Katie Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Teenagers Section Brown Soda Bread 731 1st Siobhan Kearney Killynon-Cooke Cloughan Mullingar Westmeath

 

Teenagers cooking

Teenagers Section Brown Soda Bread 731 2nd Grainne Moffit Ballynacargy Westmeath

Teenagers Section Brown Soda Bread 731 3rd Niamh Donovan Lynally Glebe Tullamore Offaly

Teenagers Section Brown Soda Bread 731 4th Ciara Foxe Annagh The Pigeons Athlone Co. Westmeath

Teenagers Section 6 Shortbread Biscuits 732 1st Eimear Kenny Clonmacnois, Athlone Athlone Offaly

Teenagers Section 6 Shortbread Biscuits 732 2nd Anna Buhler-Ryan Cullina Cappamore Limerick

Teenagers Section 6 Shortbread Biscuits 732 3rd Lauren O’Hagen Glendaniel Tullamore Offaly

Teenagers Section 6 Shortbread Biscuits 732 4th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Teenagers Section Banana Bread 733 1st Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Teenagers Section Banana Bread 733 2nd Aisling Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Teenagers Section Banana Bread 733 3rd Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Teenagers Section Banana Bread 733 4th Laura Molloy Bun Brosna Mullingar Westmeath

Teenagers Section Decorated Chocolate Cake 735 1st Rebecca Healy Ballina Ballycumber Offaly

Teenagers Section Decorated Chocolate Cake 735 2nd Georgina Byrne Annagh Ballykeeran Athlone Westmeath

Teenagers Section Decorated Chocolate Cake 735 3rd Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Teenagers Section Decorated Chocolate Cake 735 4th Eimear Kenny Clonmacnois, Athlone Athlone Offaly

Teenagers Section Chocolate Biscuit Cake 736 1st Jessica Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Teenagers Section Chocolate Biscuit Cake 736 2nd Rebecca Healy Ballina Ballycumber Offaly

Teenagers Section Chocolate Biscuit Cake 736 3rd Sile Finnerty Newtown Mountbellew Ballinasloe Galway

Teenagers Section Chocolate Biscuit Cake 736 4th Georgina Byrne Annagh Ballykeeran Athlone Westmeath

Teenagers Section Light Fruit Cake 737 1st Siobhan Kearney Killynon-Cooke Cloughan Mullingar Westmeath

Teenagers Section Light Fruit Cake 737 2nd Eimear Mooney Oakley Park Clareen Birr Offaly

Teenagers Section Light Fruit Cake 737 3rd Eimear Mooney Oakley Park Clareen Birr Offaly

Teenagers Section Light Fruit Cake 737 4th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Teenagers Section Apple Tart 738 1st Therese Sims The Grange Kilcock Kildare

Teenagers Section Apple Tart 738 2nd Eimear Mooney Oakley Park Clareen Birr Offaly

Teenagers Section Apple Tart 738 3rd Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Teenagers Section Apple Tart 738 4th Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Teenagers Section 6 Chocolate Muffins 739 1st Karen Mullery Eyre Court Ballinasloe Galway

Teenagers Section 6 Chocolate Muffins 739 2nd Emily Mc Kearney Curragh Hill Geashill Offaly

Teenagers Section 6 Chocolate Muffins 739 3rd Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Teenagers Section 6 Chocolate Muffins 739 4th Vanessa Finnan lowerwood,castledaly,moate,Co.Westmeath castledaly moate westmeath

Teenagers Section 12 Cake Pops 740 1st Bronagh Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Teenagers Section 12 Cake Pops 740 2nd Shauna Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 1st Aishling Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Co.Tipperary

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 2nd Lorraine Sheridan 41 Whitehall Tullamore Offaly

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 3rd Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 4th Aisling Devery Springfield Rath Birr Offaly

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 5th Sile Finnerty Newtown Mountbellew Ballinasloe Galway

Teenagers Section The Odlum’s Youth All Ireland Home Baking Championship 741 6th Roisin Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

 

Kids cooking

Kids Section 6 Plain Scones 743 1st Adam Wallace Woodlands Timoney Roscrea Tipperary

Kids Section 6 Plain Scones 743 2nd Niamh Donovan Lynally Glebe Tullamore Offaly

Kids Section 6 Plain Scones 743 3rd Christian Buhler-Ryan Cullina Cappamore Limerick

Kids Section 6 Plain Scones 743 4th Aisling Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Kids Section 6 Rice Krispie Buns 744 1st Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Kids Section 6 Rice Krispie Buns 744 2nd Ellen Kearney Ranawn House Ballinahown Athlone Westmeath

Kids Section 6 Rice Krispie Buns 744 3rd Pauline Kelly Ballywinna Craughwell Galway

Kids Section 6 Rice Krispie Buns 744 4th Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Kids Section 6 Flapjacks 745 1st Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Kids Section 6 Chocolate Biscuit Cake Pieces 746 1st Mary McCarton Cadamstown Birr Offaly

Kids Section 6 Chocolate Biscuit Cake Pieces 746 2nd Zara Power Adamstown Enniscorthy Wexford

Kids Section 6 Chocolate Biscuit Cake Pieces 746 3rd Ella Daly Kilclomfert Rhode Offaly

Kids Section 6 Chocolate Biscuit Cake Pieces 746 4th Rachel Power Adamstown Enniscorthy Wexford

Kids Section 6 Chocolate Muffins 747 1st Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Kids Section 6 Chocolate Muffins 747 2nd Frances Neville Lynally Glebe Tullamore Offaly

Kids Section 6 Chocolate Muffins 747 3rd Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Kids Section 6 Chocolate Muffins 747 4th Rachel Power Adamstown Enniscorthy Wexford

Gluten Free Section 6 Gluten Free Scones 748 1st Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

Gluten Free Section 6 Gluten Free Scones 748 2nd Yvonne Doyle Elm Farm Murntown Barntown Co.Wexford

Gluten Free Section Gluten Free Bread 749 1st Deirdre Molloy Ballykeenlan Rahan Offaly

Gluten Free Section Gluten Free Bread 749 2nd Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

Gluten Free Section Gluten Free Bread 749 3rd Yvonne Doyle Elm Farm Murntown Barntown Co.Wexford

Gluten Free Section Gluten Free Bread 749 4th Wendy England Newtown Ballynoe Mallow Cork

Gluten Free Section Gluten Free Victoria Sponge 750 1st Yvonne Doyle Elm Farm Murntown Barntown Co.Wexford

Gluten Free Section Gluten Free Victoria Sponge 750 2nd Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

Gluten Free Section Gluten Free Victoria Sponge 750 3rd Kathleen Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Gluten Free Section Gluten Free Pasta Salad 751 1st Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

 

Berries and all things Jam

Preserves Strawberry Jam 752 1st Val Lewis Ivylawn Dunkerin Birr Offaly

Preserves Strawberry Jam 752 2nd Emma Walsh Newtown Trim Meath

Preserves Strawberry Jam 752 3rd Mary Donnelly Newtown Trim Meath

Preserves Strawberry Jam 752 4th Niamh Walsh Newtown Trim Meath

Preserves Gooseberry Jam 753 1st Ina Blackwell Ballybritt House Roscrea Co Tipperary

Preserves Gooseberry Jam 753 2nd Iris Bourke 2 Cypress Gardens Cartrontroy Athlone Westmeath

Preserves Gooseberry Jam 753 3rd Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Preserves Raspberry Jam 754 1st Charlene Boyland 101 Ballykinler Down

Preserves Raspberry Jam 754 2nd Anne McDonald Suaimhneas Clonterm Longford

Preserves Raspberry Jam 754 3rd Ina Blackwell Ballybritt House Roscrea Co Tipperary

Preserves Raspberry Jam 754 4th Mairead Brennan Shalom lipstown Narraghmore Athy Kildare

Preserves Blackcurrant Jam 755 1st Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Preserves Blackcurrant Jam 755 2nd Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Preserves Blackcurrant Jam 755 3rd Ina Blackwell Ballybritt House Roscrea Co Tipperary

Preserves Blackcurrant Jam 755 4th Mary McDonald Knockmore Ballyglass Tipperary town Tipperary

Preserves Rhubarb Jam 756 1st Iris Bourke 2 Cypress Gardens Cartrontroy Athlone Westmeath

Preserves Rhubarb Jam 756 2nd Helen Gilhooly Lisnagry Limerick

Preserves Rhubarb Jam 756 3rd Rita Molloy Gleebe Belmont Ferbane Offaly

Preserves Rhubarb Jam 756 4th Reggie Mitchell The Castle Moate Westmeath

Preserves Jelly Jam 757 1st Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Preserves Jelly Jam 757 2nd Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Preserves Jelly Jam 757 3rd Mary Gilbride Lisaeoghill Drumkerin Leitrim

Preserves Jam from any stoned fruit 758 1st Mai Bannon Collierstown Ballynacargy Westmeath

Preserves Jam of any kind that is not classed 759 1st Laura O’Rourke Maree Oranmore Galway

Preserves Jam of any kind that is not classed 759 2nd Reggie Mitchell The Castle Moate Westmeath

Preserves Jam of any kind that is not classed 759 3rd Laura O’Rourke Maree Oranmore Galway

Preserves 1 Marmalade 760 1st Laura O Rourke Maree Oron more Galway

Preserves 1 Marmalade 760 2nd Iris Bourke 2 Cypress Gardens Cartrontroy Athlone Westmeath

Preserves 1 Marmalade 760 3rd Val Lewis Ivylawn Dunkerin Birr Offaly

Preserves 1 Marmalade 760 4th Geraldine Adamson 5 Abbey grange Moate Westmeath

Preserves 3 Fruit Marmalade 761 1st Iris Bourke 2 Cypress Gardens Cartrontroy Athlone Westmeath

Preserves 3 Fruit Marmalade 761 2nd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Preserves 3 Fruit Marmalade 761 3rd Paula Dunne Kiltrough Beabeg Drogheda Meath

Preserves Lemon Curd 762 1st Mary McDonald Knockmore Ballyglass Tipperary Town Tipperary

Preserves Lemon Curd 762 2nd Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Preserves Lemon Curd 762 3rd Mai Clare “Beau-Vista” Ballaghmore Borris – In – Ossory Laois

Preserves Mincemeat 1lb jar 763 1st Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Preserves Mincemeat 1lb jar 763 2nd Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Preserves Mincemeat 1lb jar 763 3rd Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Preserves Mincemeat 1lb jar 763 4th Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Preserves Jar of Chutney of your choice 764 1st Reggie Mitchell The Castle Moate Westmeath

Preserves Jar of Chutney of your choice 764 2nd Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Preserves Jar of Chutney of your choice 764 3rd Margaret Bray Ballyhealey Delvin Westmeath

Preserves Jar of Chutney of your choice 764 4th Bernice Feighery Ballincloghan Kilcormac Offaly

Preserves Back to School Lunch Box 766 1st Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Preserves Back to School Lunch Box 766 2nd Louise Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

Preserves Back to School Lunch Box 766 3rd Hannah Delaney Knockbrack Pike of Rushall None None Laois

Preserves Back to School Lunch Box 766 4th Roisin Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Preserves Yogurt Loaf 767 1st Kathleen Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Preserves Yogurt Loaf 767 2nd Kathleen Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Preserves Yogurt Loaf 767 3rd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Preserves Yogurt Loaf 767 4th Katie Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Preserves Yogurt Loaf 767 5th Breda Forkin Keash Ballymote Sligo

Preserves Yogurt Loaf 767 6th Mary Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Preserves Sugar Veil Creations 768 1st Evelyne Claffey Pollanorman Dolla Nenagh Tipperary

Preserves Sugar Veil Creations 768 2nd Breda Forkin Keash Ballymote Sligo

 

Cakes

Cakes Carrot Cake 769 1st Liz O’Donnell 9 Bewley Avenue Lucan Dublin

Cakes Carrot Cake 769 2nd Mary Donnelly Newtown Trim Meath

Cakes Carrot Cake 769 3rd Pamela Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Cakes Carrot Cake 769 4th Margaret Sexton Cloneybeirne The Walk Roscommon Roscommon

Cakes Plain Sponge 770 1st Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Cakes Plain Sponge 770 2nd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Plain Sponge 770 3rd Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Plain Sponge 770 4th Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Cakes Jam Swiss Roll 771 1st Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Jam Swiss Roll 771 2nd Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cakes Jam Swiss Roll 771 3rd Eamonn Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Cakes Jam Swiss Roll 771 4th Marie Murphy Clonduff Rosenallis Laois

Cakes Decorated Coffee Victoria Sponge 772 1st Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Cakes Decorated Coffee Victoria Sponge 772 2nd Margaret Bray Ballyhealy Delvin Westmeath

Cakes Decorated Coffee Victoria Sponge 772 3rd Nicola Devine Cloonarrow Castlerea Co Roscommon

Cakes Decorated Coffee Victoria Sponge 772 4th Yvonne Doyle Elm Farm Murntown Barntown Co.Wexford

Cakes Boiled Fruit Cake 773 1st Aine Kelly Cregclare Ardrahan Co Galway Galway

Cakes Boiled Fruit Cake 773 2nd Jackie McBryde Claraeen Birr Offaly

Cakes Boiled Fruit Cake 773 3rd Marie Hehir Carrowkeel West Inagh Clare

Cakes Boiled Fruit Cake 773 4th Aine Kelly Cregclare Ardrahan Galway

Cakes Light Fruit Cake 774 1st Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Light Fruit Cake 774 2nd Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Light Fruit Cake 774 3rd Paula Dunne Kiltrough Beabeg Drogheda Meath

Cakes Light Fruit Cake 774 4th Maura Allen Clonbullogue Tullamore Offaly

Cakes Ginger Cake 775 1st Jackie McBryde Claraeen Birr Offaly

Cakes Ginger Cake 775 2nd Jackie McBryde Claraeen Birr Offaly

Cakes Ginger Cake 775 3rd Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Cakes Ginger Cake 775 4th Laura Eager Evergrange, Castlebaggot Road Newcastle Co.Dublin

Cakes Cherry Cake 776 1st Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Cakes Cherry Cake 776 2nd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Cherry Cake 776 3rd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Cherry Cake 776 4th Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Harvest Fruit Loaf 777 1st Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Harvest Fruit Loaf 777 2nd Mary Maxwell Corr’s Lane Rush Co dublin

Cakes Harvest Fruit Loaf 777 3rd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Harvest Fruit Loaf 777 4th Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Cakes Porter Cake 778 1st Rose Egan Leabeg Ballycumber Tullamore Offaly

Cakes Porter Cake 778 2nd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Porter Cake 778 3rd Marie Hehir Carrowkeel West Inagh Clare

Cakes Porter Cake 778 4th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Cakes Seed Cake 779 1st Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Seed Cake 779 2nd Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Seed Cake 779 3rd Muriel Hobson Kilcarney Hacketstown Carlow

Cakes Seed Cake 779 4th Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Cakes 6 Chocolate Muffins 780 1st Iris Allen Ballaghmore Borris-in-Ossory Laois

Cakes 6 Chocolate Muffins 780 2nd Katelyn McHugh-Dolan DerryHall House Streamstown Westmeath

Cakes 6 Chocolate Muffins 780 3rd Katie Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Cakes 6 Healthy Snack Bars 782 1st Mai Clare “Beau-Vista” Ballaghmore Borris – In – Ossory Laois

Cakes 6 Healthy Snack Bars 782 2nd Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Cakes 6 Healthy Snack Bars 782 3rd Kiara Fox Annagh The Pidgeons Athlone Westmeath

Cakes 6 Healthy Snack Bars 782 4th Mary Gilbride Lisacoghill Drumkeerin Leitrim

Cakes Presentation of 12 Home-made Biscuits 783 1st Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Cakes Presentation of 12 Home-made Biscuits 783 2nd Natasha Daly 5 Hollypark Avenue Birr Offaly

Cakes Presentation of 12 Home-made Biscuits 783 3rd Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Cakes Presentation of 12 Home-made Biscuits 783 4th Valerie St Leger Cloncourse Borris In Ossory Laois

Cakes 6 Lemon Decorated Cupcakes 784 1st Breda Forkin Keash Ballymote Sligo

Cakes 6 Lemon Decorated Cupcakes 784 2nd Hazel Wasson 79 Fivey Road Stranocum Ballymoney  BT55 8JJ Antrim

Cakes 6 Lemon Decorated Cupcakes 784 3rd Pamela Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Cakes 6 Lemon Decorated Cupcakes 784 4th Gretta Delaney Clonolea Toomevara Nenagh Tipperary

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 1st Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 2nd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 3rd Maureen Kelleher McNally Kilclare PO Carrick-on-Shannon Leitrim

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 4th Breda Mc Hugh 46 Oaklawns Paulstown Kilkenny

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 5th Lucy & Dermot Wogan Littlewood Slane Meath

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 6th Evelyn Roycroft Lisball Bailieborough Cavan

Cakes Uniced Rich Fruit Cakes 785 7th Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Cakes Novelty Sugarcraft Competition 786 1st Niamh Gunning Ballykelly Borris-in-Ossory Portlaoise Laois

Cakes Novelty Sugarcraft Competition 786 2nd Pauline Cooney Knockowen Road Tullamore Offaly

Cakes Novelty Sugarcraft Competition 786 3rd Katherine Sweeney The Lodge Mountpleasant Blueball Tullamore

Cakes Novelty Sugarcraft Competition 786 4th Breda Forkin Keash Ballymote Sligo

Desserts Fresh Fruit Meringue Roulade 787 1st Gretta Delaney Clonolea Toomevara Nenagh Tipperary

Desserts Fresh Fruit Meringue Roulade 787 2nd Margaret Bray Ballyhealy Delvin Westmeath

Desserts Black Forest Gateaux 788 1st Pauline Kilmartin Luganiska Kilcormac Offaly

Desserts Black Forest Gateaux 788 2nd Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

Desserts Black Forest Gateaux 788 3rd Margaret Bray Ballyhealy Delvin Westmeath

Desserts Cheesecake 789 1st Rosarie Maher Kylemore Templemore Tipperary

Desserts Cheesecake 789 2nd Rebecca Monaghan 27 Great Oaks Mullingar Westmeath

Desserts Cheesecake 789 3rd Wendy England Beechfield Ballynoe Mallow Cork

 

Crafts

Junior Crafts under 16 years Any Item from Lollipop Sticks or Matches 790 1st Ciara Coughlan Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Any Item from Lollipop Sticks or Matches 790 2nd Hannah Delaney Knockbrack Pike of Rushall None None Laois

Junior Crafts under 16 years Any Item from Lollipop Sticks or Matches 790 3rd Peter Mc Keagney Curragh Hill Geashill Offaly

Junior Crafts under 16 years Any Item from Lollipop Sticks or Matches 790 4th Megan Burke Deerpark Colehill Longford

Junior Crafts under 16 years Best Toy, Doll or Puppet 791 1st Tierna Maguire Bunsallagh Croghan Rhode Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Toy, Doll or Puppet 791 2nd Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Junior Crafts under 16 years Best Item in Playdough, Femo, Clay or Plaster 792 1st Patrick Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Item in Playdough, Femo, Clay or Plaster 792 2nd Megan Burke Deerpark Colehill Longford

Junior Crafts under 16 years Best Item in Playdough, Femo, Clay or Plaster 792 3rd Jane Walsh Knocknagapple None Conna Co Cork

Junior Crafts under 16 years Best Item in Playdough, Femo, Clay or Plaster 792 4th Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Junior Crafts under 16 years Best Soft Toy in Fabric or Wool 793 1st Rebecca Healy Ballina Ballycumber Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Soft Toy in Fabric or Wool 793 2nd Jane Walsh Knocknagapple None Conna Co Cork

Junior Crafts under 16 years Best Soft Toy in Fabric or Wool 793 3rd Rebecca Healy Ballina Ballycumber Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Soft Toy in Fabric or Wool 793 4th Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Junior Crafts under 16 years Best Item in Papercraft 794 1st Rosie Whelehan Woodfield House Ryane Oylegate Wexford

Junior Crafts under 16 years Best Item in Papercraft 794 2nd Emily Mc Keagney Curragh Hill Geashill Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Item in Papercraft 794 3rd Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Junior Crafts under 16 years Best Item in Papercraft 794 4th Rosie Whelehan Woodfield House Ryane Oylegate Wexford

Junior Crafts under 16 years Best item in Needlecraft 795 1st Jane Walsh Knocknagapple None Conna Co Cork

Junior Crafts under 16 years Best item in Needlecraft 795 2nd Elma Butler Tinnashinnagh Gorey Wexford

Junior Crafts under 16 years Best item in Needlecraft 795 3rd Jane Walsh Knocknagapple None Conna Co Cork

Junior Crafts under 16 years Best item in Needlecraft 795 4th Christian Buhler-Ryan Cullina Cappamore Limerick

Junior Crafts under 16 years Best Decorated Egg 796 1st Grace Caraher 31 Common Grove Dromiskin Louth

Junior Crafts under 16 years Best Decorated Egg 796 2nd Nicole M Bannon Milltown Rathconrath Mullingar Westmeath

Junior Crafts under 16 years Best Decorated Egg 796 3rd Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Junior Crafts under 16 years Best Decorated Egg 796 4th Roisin Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Collection of Leaves 797 1st Grace Caraher 31 Common Grove Dromiskin Louth

Junior Crafts under 16 years Best Collection of Leaves 797 2nd Jason Maher Bennett Dovel House Kerr’s Acre Stoke Poges SL2 4FB England

Junior Crafts under 16 years Best Collection of Leaves 797 3rd Patrick Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Collection of Leaves 797 4th Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Junior Crafts under 16 years Best Poster made of Computer 798 1st Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Junior Crafts under 16 years Best Poster made of Computer 798 2nd Ruth Mathews Cushina Portarlington Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Poster made of Computer 798 3rd Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Junior Crafts under 16 years Best Poster made of Computer 798 4th Caoimhe Condron Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Item of Jewellery 799 2nd Niamh Deehan Belville Dromore West Sligo

Junior Crafts under 16 years Best Item of Jewellery 799 3rd Ciara Coughlan Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Crafts under 16 years Best Item of Jewellery 799 4th Caoimhe Condron Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Handwriting Junior Handwriting – 6 to 9 years 800 2nd Katelyn McHugh-Dolan DerryHall House Streamstown Westmeath

Junior Handwriting Junior Handwriting – 10 to 13 years 801 1st Clodagh Redmond Sragh Rd Tullamore Offaly

Junior Handwriting Junior Handwriting – 10 to 13 years 801 2nd Euan McDonnell Corgrove Streamstown Westmeath

Junior Handwriting Junior Handwriting – 10 to 13 years 801 3rd Euan McDonnell Oakville Corgrove Streamstown Westmeath

Junior Handwriting Junior Handwriting – 10 to 13 years 801 4th Euan McDonnell Oakville Corgrove Streamstown Westmeath

Patchwork Patchwork Quilt 803 1st Mary O’Connor Freemount Charleville Cork

Patchwork Patchwork Quilt 803 2nd Geraldine Adamson 5 Abbey grange Moate Westmeath

Patchwork Patchwork Quilt 803 3rd Frances Flanagan Coroe Ballycumber Offaly

Patchwork Patchwork Quilt 803 4th Mary O’Connor Freemount Charleville Cork

Patchwork Best Original Quilt 804 1st Mary Kilkelly Brookfield Ballydavid Athenry Co.Galway

Woodwork Best Item in Woodcarving 808 1st Louana Winter Larchwood Stud Cloncat, Fordstown Navan Meath

Woodwork Best Item in Woodcarving 808 2nd Fergal Ryan Cornels Court Newbridge Co.kildare

Woodwork Best Item in Woodcarving 808 3rd Pat J Kelly Castlearmstrong Ballycumber Tullamore Offaly

Woodwork Best Item in Woodcarving 808 4th Eugene Lee 7 Beechpark Athlone Westmeath

Junior Woodwork Best Item in Woodwork 810 1st Jimmy Murphy Kilmyshall Bunclody Wexford

Junior Woodwork Best Item in Woodwork 810 2nd William Butler Tinnashinnagh Gorey Wexford

Junior Woodwork Best Item in Woodwork 810 3rd Sinéad Bergin Cornhill Riverstown Birr Co. Offaly

General Crafts Most Attractive Pin Cushion 811 1st Margaret Buckley Ballyboy Kilcormac Birr Offaly

General Crafts Most Attractive Pin Cushion 811 2nd Jennifer Carter Cloncrane Clonbullogue Edenderry Co.Offaly

General Crafts Most Attractive Pin Cushion 811 3rd Isabelle Walsh Knocknagapple Conna Co Cork

General Crafts Most Attractive Pin Cushion 811 4th Breda Condron Bunatern Screggan Tullamore Offaly

General Crafts Best Collage Item 812 1st Rosie Whelehan Woodfield House Ryane Oylegate Wexford

General Crafts Best Collage Item 812 2nd Ruth Mathews Cushina Portarlington Offaly

General Crafts Best Collage Item 812 3rd Niamh Deehan Belville Dromore West Sligo

General Crafts Any Souvenier Item 813 1st Jane Maxwell Ballyhuppahaun Rosenallis Co Laois

General Crafts Any Souvenier Item 813 2nd Michael Gordon Knockaskeehaun Crossmolina Mayo

General Crafts Any Souvenier Item 813 3rd Margaret Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

General Crafts Any Souvenier Item 813 4th Crea Mulderrig Screggan Tullamore Offaly

General Crafts Best Item from Recycled Materials 814 1st Pauline Cooney Knockowen Road Tullamore Offaly

General Crafts Best Item from Recycled Materials 814 2nd Mary Roche 26 Clonminch Road Tullamore Offaly

General Crafts Best Item from Recycled Materials 814 3rd Marie Hughes Fearbranagh Multyfarnham Westmeath

General Crafts Best Item from Recycled Materials 814 4th Ciara Coughlan Ross Road Screggan Tullamore Offaly

General Crafts Any Handcraft Item 815 1st Anthony Walsh Newtown Trim Meath

General Crafts Any Handcraft Item 815 1st Anthony Walsh Newtown Trim Meath

General Crafts Any Handcraft Item 815 2nd Mary McKenna Staplestown Donadea Kildare

General Crafts Any Handcraft Item 815 3rd Kathleen Flanagan Gurteen Roscrea Tippeary

General Crafts Any Handcraft Item 815 3rd Kathleen Flanagan Gurteen Roscrea Tippeary

General Crafts Any Handcraft Item 815 4th Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

General Crafts Any Handcraft Item 815 4th Helen Jennings 24 Gort Na Ri Raheen Athenry Galway

General Crafts Best Decorated Wooden Spoon 816 1st Niamh Deehan Belville Dromore West Sligo

General Crafts Best Decorated Wooden Spoon 816 2nd Jane Maxwell Ballyhuppahaun Rosenallis Co Laois

General Crafts Best Decorated Wooden Spoon 816 3rd Bronagh Kane Holmshill Blueball Tullamore Offaly

General Crafts Best Decorated Wooden Spoon 816 4th Josie Molloy Leamore Tullamore Offaly

General Crafts Best Seasonal Item 817 1st Mary Kilkelly Brookfield Ballydavid Athenry Co.Galway

General Crafts Best Seasonal Item 817 2nd Margaret Buckley Ballyboy Kilcormac Birr Offaly

General Crafts Best Seasonal Item 817 3rd Freda Flanagan Ballyfarrell Blueball Tullamore Offaly

General Crafts Best Seasonal Item 817 4th Anne McRedmond Knockhill Kilcormac Birr Offaly

General Crafts Best Decorated Egg, hard boiled 818 1st Oliver Connolly 1 Cluain na Spideoga Cloghan Offaly

General Crafts Best Decorated Egg, hard boiled 818 2nd Pauline Cooney Knockowen Road Tullamore Offaly

General Crafts Best Decorated Egg, hard boiled 818 3rd Margaret Buckley Ballyboy Kilcormac Birr Offaly

General Crafts Best Decorated Egg, hard boiled 818 4th David Caraher 31 Commois Grove Dromishin Louth

Knitting & Crochet Best Garment in Aran Knitting 821 1st Linda Cleary High Road Durrow Tullamore Offaly

Knitting & Crochet Best Garment in Aran Knitting 821 2nd Bridget Burns Robinstown Granard Longford

Knitting & Crochet Best Garment in Aran Knitting 821 3rd Bridget Burns Robinstown Granard Longford

Knitting & Crochet Best Garment in Aran Knitting 821 4th Noreen Patterson Pellick Castlelyons None Co Cork

Knitting & Crochet Any Item in Babywear 822 1st Margaret Prendergast Irishtown Claremorris Mayo

Knitting & Crochet Any Item in Babywear 822 2nd Ita O’Kelly Bunatern Creggan Tullamore Offaly

Knitting & Crochet Any Item in Babywear 822 3rd Paula Dunne Kiltrough Beabeg Drogheda Meath

Knitting & Crochet Any Item in Babywear 822 4th Kathleen Carroll Tara Court Portlaoise Laois

Knitting & Crochet Any Child’s Garment in Fine Wool 823 2nd Lillan Patterson Pellick Castlelylons Cork

Knitting & Crochet Any Child’s Garment in Fine Wool 823 3rd Noreen Patterson Pellick Castlelyons None Co Cork

Knitting & Crochet Any Child’s Garment in Fine Wool 823 4th Mary Roche 26 Clonminch Road Tullamore Offaly

Knitting & Crochet Any Garment in Knitted Cotton 824 1st Maura Allen Clonbullogue Tullamore Offaly

Knitting & Crochet Any Garment in Knitted Cotton 824 2nd Noreen Patterson Pellick Castlelyons None Co Cork

Knitting & Crochet Any Garment in Knitted Cotton 824 3rd Isabelle Walsh Knocknagapple Conna Co Cork

Knitting & Crochet Any Garment in Knitted Cotton 824 4th Liz Patterson Pellick Castlelyons Co-cork

Knitting & Crochet Best Soft Toy Knitted or Crochet 825 1st Carol Lynch Kilderry Muff Donegal

Knitting & Crochet Best Soft Toy Knitted or Crochet 825 2nd Margaret Buckley Ballyboy Kilcormac Birr Offaly

Knitting & Crochet Best Soft Toy Knitted or Crochet 825 3rd Breda Condron Bunatern Screggan Tullamore Offaly

Knitting & Crochet Best Soft Toy Knitted or Crochet 825 4th Hazel Eades Birr Offaly

Knitting & Crochet Any Crocheted item in Wool or Cotton 826 1st Elizabeth Stone Ballinamodagh Moate Co Westmeath

Knitting & Crochet Any Crocheted item in Wool or Cotton 826 2nd Olive Parke Crehennan Quigley’s Point Donegal

Knitting & Crochet Any Crocheted item in Wool or Cotton 826 3rd Margaret Mc Cormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Knitting & Crochet Any Crocheted item in Wool or Cotton 826 4th Elizabeth Stone Ballinamodagh Moate Co Westmeath

Knitting & Crochet Most Attractive Tea Cosy – Any Medium 827 1st Margaret Buckley Ballyboy Kilcormac Birr Offaly

Knitting & Crochet Most Attractive Tea Cosy – Any Medium 827 2nd Brigie Beirns Robinstown Granard Longford

Knitting & Crochet Most Attractive Tea Cosy – Any Medium 827 3rd Rebecca Healy Ballina Ballycumber Offaly

Knitting & Crochet Most Attractive Tea Cosy – Any Medium 827 4th Jane Maxwell Ballyhuppahaun Rosenallis Co Laois

Needlework & Sewing Best Item in Cross Stitch 831 1st Isabelle Walsh Knocknagapple Conna Co Cork

Needlework & Sewing Best Item in Cross Stitch 831 2nd Noreen Patterson Pellick Castlelyons None Co Cork

Needlework & Sewing Best Item in Cross Stitch 831 3rd Mary Kilkelly Brookfield Ballydavid Athenry Co.Galway

Needlework & Sewing Best Item in Cross Stitch 831 4th Linda Cleary High Road Durrow Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Best Item in Cross Stitch 831 4th Linda Cleary High Road Durrow Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Best Item in Wool/Cotton Tapestry on Canvas 832 1st Lillan Patterson Pellick Castlelylons Cork

Needlework & Sewing Best Item in Wool/Cotton Tapestry on Canvas 832 2nd Jane Maxwell Ballyhuppahaun Rosenallis Co Laois

Needlework & Sewing Best Item in Wool/Cotton Tapestry on Canvas 832 3rd Bernie Connolly 1 Cuain na Spideoga Cloghan Offaly

Needlework & Sewing Any Item in Coloured Embroidery 833 1st Carol Lynch Kilderry Muff Donegal

Needlework & Sewing Any Item in Coloured Embroidery 833 2nd Miriam Lambe Laka Garryglass Templederry Tipperary

Needlework & Sewing Any Item in Coloured Embroidery 833 3rd Linda Cleary High Road Durrow Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Any Item in Decoupage 834 1st Kathleen Flanagan Gurteen Roscrea Tippeary

Needlework & Sewing Any Item in Decoupage 834 2nd Martina Mc Guiness Daars Sallins Kildare

Needlework & Sewing Any Item in Decoupage 834 3rd Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Needlework & Sewing Any Item in Decoupage 834 4th Helen Jennings 24 Gort Na Ri Raheen Athenry Galway

Needlework & Sewing Most Attractive Cushion Cover or Cushion 835 1st Patty Delaney 112 Wellpark Grove Galway

Needlework & Sewing Most Attractive Cushion Cover or Cushion 835 2nd Linda Cleary High Road Durrow Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Most Attractive Cushion Cover or Cushion 835 3rd Geri Flanagan Chestnut cottage Screened Manorhamilton Co Leitrim

Needlework & Sewing Most Attractive Cushion Cover or Cushion 835 3rd Jennifer Carter Cloncrane Clonbullogue Edenderry Co.Offaly

Needlework & Sewing Most Attractive Cushion Cover or Cushion 835 4th Kathleen Monaghan Shrule Rd Headford Galway

Needlework & Sewing Best Item in Needlework, unclassified 836 1st Margaret McCormack Ardikellan Strokestown Roscommon

Needlework & Sewing Best Item in Needlework, unclassified 836 2nd Mary Burns Robinstown Granard Longford

Needlework & Sewing Best Item in Needlework, unclassified 836 3rd Olive Parke Crehennan Quigley’s Point Donegal

Needlework & Sewing Best Item in Needlework, unclassified 836 4th Mary Kilkelly Brookfield Ballydavid Athenry Co.Galway

Needlework & Sewing Thrift class, something new from something old 837 1st Pauline Cooney Knockowen Road Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Thrift class, something new from something old 837 2nd Josie Molloy Leamore Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Thrift class, something new from something old 837 3rd Jennifer Carter Cloncrane Clonbullogue Edenderry Co.Offaly

Needlework & Sewing Thrift class, something new from something old 837 4th Jimmy Murphy Kilmyshell Bunclody wexford

Needlework & Sewing Knitted Scarf & Bag 838 1st Mary Burns Robinstown Granard Longford

Needlework & Sewing Knitted Scarf & Bag 838 2nd Noreen Patterson Pellick Castlelyons None Co Cork

Needlework & Sewing Knitted Scarf & Bag 838 3rd Olive Parke Crehennan Quigley’s Point Donegal

Needlework & Sewing Knitted Scarf & Bag 838 4th Isabelle Walsh Knocknagapple Conna Co Cork

Needlework & Sewing The Best Soft Toy 839 1st Jennifer Carter Cloncrane Clonbullogue Edenderry Co.Offaly

Needlework & Sewing The Best Soft Toy 839 2nd Sarah Jobson 36 college park newbridge kildare

Needlework & Sewing The Best Soft Toy 839 3rd Frances Flanagan Coroe Ballycumber Offaly

Needlework & Sewing The Best Soft Toy 839 4th Carol Lynch Kilderry Muff Donegal

Needlework & Sewing Any Small Item in Patchwork 840 1st Carol Lynch Kilderry Muff Donegal

Needlework & Sewing Any Small Item in Patchwork 840 2nd Frances Flanagan Coroe Ballycumber Offaly

Needlework & Sewing Any Small Item in Patchwork 840 3rd Geraldine Adamson 5 Abbey grange Moate Westmeath

Needlework & Sewing Any Small Item in Patchwork 840 4th Freda Flanagan Ballyfarrell Blueball Tullamore Offaly

Needlework & Sewing Best Item in Trapunto 841 1st Anne McRedmond Knockhill Kilcormac Birr Offaly

Needlework & Sewing Best Item in Trapunto 841 2nd Mary Burns Robinstown Granard Longford

Needlework & Sewing Best Item in Trapunto 841 3rd Margaret Walton Kilmacowen Ballindare Sligo

Needlework & Sewing Best Item in Trapunto 841 4th Margaret Walton Kilmacowan Ballisdare Sligo

Junior Art Theme: My Favourite Game/Toy 850 1st Padraig Smyth Cornamuckla Aharsaragh Ballinasloe Galway

Junior Art Theme: My Favourite Game/Toy 850 2nd Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Junior Art Theme: Bright & Beautiful 851 3rd Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Junior Art Theme: Down on the Farm 852 2nd Eabha O’Rourke Maree Oranmore Galway

Junior Art Theme: Down on the Farm 852 3rd Louana Winter Larchwood Stud Cloncat, Fordstown Navan Meath

Senior Art Theme: Rural Landscape 853 1st Mary Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Senior Art Theme: Rural Landscape 853 3rd Kathleen Egan Falty Ballydangan Athlone Westmeath

Senior Art Theme: Still Life 854 1st Mary Pollard Morette Emo Portlaoise Laois

Senior Art Theme: Still Life 854 2nd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Senior Art Theme: Still Life 854 3rd Mary Roche 26 Clonminch Road Tullamore Offaly

Senior Art Theme: Portrait (Human and/or animal) 855 1st Ludmilla Pennefather Ballinclea Stadbally Laois

Senior Art Theme: Portrait (Human and/or animal) 855 2nd Olive Payne Charlestown House Clara Offaly

Senior Art Theme: Portrait (Human and/or animal) 855 3rd Gearóid Kelly Cregclare Ardrahan Galway

Senior Art Theme: Abstract 856 1st Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Senior Art Theme: Abstract 856 3rd Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Senior Art Qualifer For the Fleetwood Paints All Ireland Amateur Painting Championship 857 2nd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Senior Art Qualifer For the Fleetwood Paints All Ireland Amateur Painting Championship 857 3rd Stephen Abbott Killane Edenderry Offaly

Junior Photography Theme: From the Mountain to the Sea 858 1st Tom Larkin Tullaghanogue Trim Meath

Junior Photography Theme: From the Mountain to the Sea 858 2nd Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Junior Photography Theme: From the Mountain to the Sea 858 3rd Patricia Gilbride Cloncallow Ballymahon Longford

Junior Photography Theme: Portrait (Human/Animal/Bird) 859 1st Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Junior Photography Theme: Portrait (Human/Animal/Bird) 859 2nd Mary Anne O’Carroll 6, mountain villa Church road Killiney Dublin

Junior Photography Theme: Portrait (Human/Animal/Bird) 859 3rd Geraldine Nagle Kinnielty Liscannor Ennis Clare

Junior Photography Theme: From a Country Garden 860 1st Ciarain Condron Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Photography Theme: From a Country Garden 860 2nd Ciarain Condron Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Junior Photography Theme: From a Country Garden 860 3rd Ciarain Condron Ross Road Screggan Tullamore Offaly

Senior Photography Theme: Farming – Times past 865 1st Aisling Deverell Annaharvey Farm Tullamore Offaly

Senior Photography Theme: Farming – Times past 865 2nd Geraldine Nagle Kinnielty Liscannor Ennis Clare

Senior Photography Theme: Farming – Times past 865 3rd John Gill Kilcormac Birr Offaly

Senior Photography Theme: Landscape Photography 866 1st Aileen Ryan Cullina Cappamore Limerick

Senior Photography Theme: Landscape Photography 866 2nd Olive Payne Charlestown House Clara Offaly

Senior Photography Theme: Landscape Photography 866 3rd Gerald Kenna Pullough Tullamore Offaly

Senior Photography Theme: Portrait Photography 867 1st Aileen Ryan Cullina Cappamore Limerick

Senior Photography Theme: Portrait Photography 867 2nd Ita O’Kelly Bunatern Creggan Tullamore Offaly

Senior Photography Theme: Portrait Photography 867 3rd Aileen Ryan Cullina Cappamore Limerick

Senior Photography Theme: Low Light (Indoor or Outdoor) 868 1st Gerald Kenna Pullough Tullamore Offaly

National Inventions Competition Inventions In Agriculture, Horticulture & Forestry 900 1st Maeve O’ Keeffe Kilphilibeen Ballynoe Mallow Co.Cork

 

National Inventions

National Inventions Competition Inventions In Agriculture, Horticulture & Forestry 900 2nd Vincent Kiernan Coolarty Granard Longford

National Inventions Competition Inventions In Agriculture, Horticulture & Forestry 900 3rd Diarmuid Corcoran 3 Cluain Muillean Nenagh Tipperary

National Inventions Competition Inventions in Home, Leisure & Building 902 1st Eugene & Gerry Murphy & Duffy 17 Priory Lawn Rhode Offaly

National Inventions Competition Inventions in Home, Leisure & Building 902 2nd Sam Watchorn The Grove Curraghmore, Saltmills, New Ross Wexford

National Inventions Competition Inventions in Home, Leisure & Building 902 3rd George Mc Grath Srah Cross Loughrea Galway

National Inventions Competition Labour Saving Devices 904 1st Bernard Conroy Mucklon Ballyforan Ballinasloe Galway

National Inventions Competition Labour Saving Devices 904 2nd Neilus Murphy Coolagown Fermoy Cork

 

Poultry

Poultry  Bantam Hard Feather Male 960 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Bantam Hard Feather Male 960 2nd Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Bantam Hard Feather Male 960 3rd Michelle & Enda Greene Valley View House Cortubber Kingscourt Cavan

Poultry Bantam Hard Feather Male 960 4th Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Bantam Hard Feather Female 961 1st Conor & Derek Craig Coolarty Edgeworthstown Longford

Poultry Bantam Hard Feather Female 961 2nd Michelle & Enda Greene Valley View House Cortubber Kingscourt Cavan

Poultry Bantam Hard Feather Female 961 3rd Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Bantam Hard Feather Female 961 4th Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Bantam Wyandot Male 962 1st Conor & Derek Craig Coolarty Edgeworthstown Longford

Poultry Bantam Wyandot Male 962 2nd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Wyandot Male 962 3rd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Wyandot Male 962 4th Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Bantam Wyandot Female 963 1st Conor & Derek Craig Coolarty Edgeworthstown Longford

Poultry Bantam Wyandot Female 963 2nd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Wyandot Female 963 3rd David Caraher 31 Common’s Grove Dromiskin Louth

Poultry Bantam Wyandot Female 963 4th Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Bantam Heavy Soft Feather Male other than Wyandot 964 1st Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Bantam Heavy Soft Feather Male other than Wyandot 964 2nd Ollie Lowry Castletown Ballycumber Offaly

Poultry Bantam Heavy Soft Feather Male other than Wyandot 964 3rd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Heavy Soft Feather Female other than Wyandot 965 1st Eric Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Bantam Light Soft Feather Male 966 1st Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Bantam Light Soft Feather Male 966 2nd John Coughlan Denver Knockdomney Moate Westmeath

Poultry Bantam Light Soft Feather Male 966 3rd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Bantam Light Soft Feather Male 966 4th Charlie Bourke Tavanaughmore Foxford Mayo

Poultry Bantam Light Soft Feather Female 967 1st Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Light Soft Feather Female 967 2nd John Coughlan Denver Knockdomney Moate Westmeath

Poultry Bantam Light Soft Feather Female 967 3rd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Bantam Light Soft Feather Female 967 4th Ethan Hayes The Pike Ballingarry Roscrea Co Tipperary

Poultry True Bantam Male other than Pekin 968 1st Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry True Bantam Male other than Pekin 968 2nd Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry True Bantam Male other than Pekin 968 3rd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry True Bantam Male other than Pekin 968 4th Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry True Bantam Female other than Pekin 969 1st Liam Ryan Morette Emo Portaloise Laois

Poultry True Bantam Female other than Pekin 969 2nd Ollie Lowry Castletown Ballycumber Offaly

Poultry True Bantam Female other than Pekin 969 3rd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry True Bantam Female other than Pekin 969 4th Philip Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Large Fowl Hard Feather Male 970 1st Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Large Fowl Hard Feather Female 971 1st Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Large Fowl Hard Feather Female 971 2nd Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Large Fowl Hard Feather Female 971 3rd Ollie Lowry Castletown Ballycumber Offaly

Poultry Large Fowl Hard Feather Female 971 4th Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Large Fowl Heavy Soft Feather Female 973 1st Carol Evers 261 Greenpark Meadows Ballymahon Road Mullingar Westmeath

Poultry Large Fowl Heavy Soft Feather Female 973 2nd Jessica Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Large Fowl Heavy Soft Feather Female 973 3rd Brendan White Jnr Mountpleasant Blueball Tullamore Offally

Poultry Large Fowl Heavy Soft Feather Female 973 4th Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Male other than Leghorn 974 1st John McCord Knockanboy Longford

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Male other than Leghorn 974 2nd John O’Hara 6 Oliver Plunkett Gec Moate Westmeath

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Male other than Leghorn 974 3rd Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Male other than Leghorn 974 4th Ollie Lowry Castletown Ballycumber Offaly

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Female other than Leghorn 975 1st Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Female other than Leghorn 975 2nd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Female other than Leghorn 975 3rd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Large Fowl Light Soft Feather Female other than Leghorn 975 4th Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Best Large Drake 976 1st Oliver Flanagan Moydrum Castle Poultry Farm Moydrum Athlone Westmeath

Poultry Best Large Drake 976 2nd John Greene Hazelwood Murrintown Wexford

Poultry Best Large Drake 976 3rd Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Best Large Drake 976 4th John Greene Hazelwood Murrintown Wexford

Poultry Best Large Duck 977 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Best Large Duck 977 2nd Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Best Large Duck 977 3rd John Greene Hazelwood Murrintown Wexford

Poultry Best Large Duck 977 4th Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Best Call Drake 978 1st Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Best Call Drake 978 2nd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Best Call Drake 978 3rd John McCord Knockanboy Longford

Poultry Best Call Drake 978 4th Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Best Call Duck 979 1st Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Best Call Duck 979 2nd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Best Call Duck 979 3rd Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Best Call Duck 979 4th Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Best Gander 980 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Best Gander 980 2nd Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Best Gander 980 3rd Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Best Goose 981 1st John Mc Cord Knockawboy Longford

Poultry Best Goose 981 2nd Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Best Stag Turkey 982 1st Robert Deegan Clonminch Tullamore Offaly

Poultry Best Stag Turkey 982 2nd Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Bantam Male – Exhibited by person under 16 984 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Bantam Male – Exhibited by person under 16 984 2nd Aisling Roche Blackhill Kill Naas Kildare

Poultry Bantam Male – Exhibited by person under 16 984 3rd Eric Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Bantam Female – Exhibited by person under 16 985 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Bantam Female – Exhibited by person under 16 985 2nd Eric Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Bantam Female – Exhibited by person under 16 985 3rd Grace Caraher 31 Common Grove Dromiskin Louth

Poultry Bantam Female – Exhibited by person under 16 985 4th Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Large Fowl Male – Exhibited by person under 16 986 1st Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Large Fowl Female – Exhibited by person under 16 987 1st Aisling Roche Blackhill Kill Naas

Poultry Large Fowl Female – Exhibited by person under 16 987 2nd Jessica Stewart Ballinamore Killashee Longford Longford

Poultry Large Fowl Female – Exhibited by person under 16 987 3rd Jack Pilkington Pilko’s Poultry Clonearl Daingean Offaly

Poultry Champion Bantam & Reserve 988 1st Liam Ryan Morette Emo Portaloise Laois

Poultry Champion Bantam & Reserve 988 2nd Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Champion Large Fowl & Reserve 989 1st Daniel Moore 76 Gortnagola Road Promeroy Dungannon Co. Tyrone

Poultry Champion Large Fowl & Reserve 989 2nd Peter Hamill 3 Lisnagowan Road Dungannon Tyrone

Poultry Champion Bantam Duck & Reserve 990 1st Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Champion Bantam Duck & Reserve 990 2nd Tommy & Colin Butler Coolfin Banagher Offaly

Poultry Champion Large Duck & Reserve 991 1st Joshua Kittle 60 Clea Lough Road Killyleagh Downpatrick Down

Poultry Champion Large Duck & Reserve 991 2nd Ryan Daly Killelary Geashill Offaly