National Dairy Show results

There was a tremendous turnout of breeders and visitors for last Saturday’s National Dairy Show, held at its now traditional venue of Millstreet in Co Cork. The main results follow:

National Dairy Show 2013 Supreme Champion –P & D Frawley – Ridgefield Dundee Portea
National Dairy Show Reserve Champion – M. & P.  Jones – Hallow Advent Twizzle
National Dairy Show Exhibitor Bred Reserve Champion – M. & P. Jones – Bodermist Sanchez Fran
National Dairy Show Honourable Mention – M. & P. Jones – Bodermist Sanchez Fran
National Dairy Show Exhibitor Bred Champion – M. & P.  Jones – Hallow Advent Twizzle
National Dairy Show 2013 Highest EBI  – Robert Shannon for both Holstein & Jersey
National Dairy Show Best Udder – P. & D. Frawley – Ridgefield Dundee Portea

Class 1 YMA Showmanship League
Handler aged 16 years & Under on 1st Jan. 13
1st     James O’Sullivan
2nd    Kevin Smith
3rd    Doireann Mulhall

Class 2 YMA Showmanship League
Hander aged 17 – 26 years inclusive on 1st Jan 13
1st    Catriona Neville
2nd    Stacey     O’Sullivan
3rd    Ann-Marie Manley

Class 3  Sponsored by Boveq Scanning
Handler aged under 12 years on 1st January 2013
1st    Pauric Coleman
2nd    Brian Smith
3rd    Claire Smith

Class 4  Sponsored by Provita
Handler aged between 12 & 18 years on 1st Jan. 2013
1st    Lauren O’Toole
2nd    Conor Lynch
3rd    Claire Kirby

Champion Handler: Lauren O’Toole  Sponsored by Dovea Genetics
Reserve Champion Handler:   Conor Lynch  Sponsored by O’Connor Group
Class 4J Jersey Heifer born on or after January 1st 2012
Sponsored by BMJ Consultants

1st    Gerard Lehane – Massrock S1214 Daisy led by Conor Lehane
2nd    Patrick Ahern    – Moorshill Regan Eve
3rd    Patrick Ahern – Moorshill Regan Nikki
4th    Gerard Lehane – Massrock PWI Bambi

Class 5 Heifer born on or after January 1st 2013
Sponsored by Tom Harte Dairy Services – De Laval
1st    Michael McNamara – Barna Ingrid Cricket
2nd    Pat Murphy – Corstown Ayres Kathleen
3rd    M. & P. Jones – Hallow RC Sid Embrace
4th    Donal Bourke – Ballinafinn Million S Anna
5th    Patrick Smith – Cahirmee Braxton Missy

Class 6 Heifer born between July 1st ’12 & December 31st ‘12
Sponsored by Osmonds

1st    John Hurley – Clonpaddin AFT Mona
2nd    Michael McNamara – Laurelelm Stone Daffodil
3rd    Donal Bourke – Chapelhill Rustler Roxy
4th    Patrick Colton – Ardnasalem Million Terri
5th    John Cooney – Hallow SID Nicolette
6th    D. & M. O’Sullivan – Knockbrown Philly 1616

Class 7 Heifer born between January 1st 12 & June 30th ‘12
Sponsored by Barrett’s Agri / Southern Farm Fuels

1st    John Hurley – Clonpaddin WB Fame
2nd    M. & P. Jones – Hallow Boss Twain
3rd    Margaret Laffan – Leagh Damion Princess
4th    Keypoint Holsteins – Sprucegrove Mamouth Illinda
5th    Liam & Sandra Murphy – Bonaghmore Alexander
6th    Gordon Kingston – Kingsleigh S901 Karry 604

Class 8 Heifer born between July 1st 2011 & December 31st 2011
Sponsored by ABS Ireland

1st    John & Nora Walsh – Counguilla Ares Lulu
2nd    Patrick Coffey – Lisnacunna Aftershock Passion
3rd    Patrick Coffey – Lisnacunna Dee Beauty
4th    Gordon Kingston – Lisselan Chloe Ruby
5th    John Cooney – Lumville Jet-Red Marleen
6th    Michael McNamara – Lumville Damion Chrissie

Junior Holstein Champion: John Hurley – Clonpaddin WB Fame
Junior Holstein Reserve Champion: John Hurley – Clonpaddin ROJ Mona

Class 9J – Jersey Heifer born before 31st December ’12 Not in Mil
Sponsored by Keenans

1st    Patrick Gaynor – Mullaghlands Pride Swiss
2nd    Gerard Lehane – Massrock Belle Lily
3rd    Gerard Lehane – Massrock S1214 Brunette
4th    Gerard Lehane – Massrock LXK Rosie
5th    Tim & Mary McCarthy – Foxhall Early Morning

Class 10 – Cow, show not in milk – last calving must be within 18 months of show
Sponsored by Macroom Mills

1st    John O’Callaghan – Mountfarna MOD Wendy
2nd    Robert Helen – Eedy CIX Acclaim
3rd    Richard Whelan – Lumville Danoise 2
4th    Ml O’Sullivan / Liam O’Neill – Knockbrown Integrity Fame

Recipient of the National Recognition Award – Mr. Cyril Dowling – Baldonnel
Class 11 – Confined Heifer in Milk
Sponsored by Alltech Ireland

1st    Richard Helen – Kilgarriffe Pixie 7th
2nd    Eddie O’Flynn – Ryefarm Paula 97
3rd    Patrick Gaynor – Cannontown Acres Erle

Class 12 –  2 year old Heifer in Milk born on or after April 1st 2011
Sponsored by Eurogene A.I. Services

1st    Cyril & John Dowling – Baldonnel Talent Raquel
2nd    Aidan Foody – Baxter Peggy
3rd    Peter Kingston – Cradenhill CH Vera

Class 13 – Junior 3 Year old Heifer / Cow in Milk born between 1st Sept 2010 & 31st March 2011
Sponsored by AIB

1st    T. Bourke/C. Dowling – Baldonnel Goldie Larissa
2nd    Paul Flanagan – Tubbertoby Atwood Maddie
3rd    Brian Hayes – Dock Baltimore Elizabeth
4th    Mervyn Eager – Clonpaddin G Fame
5th    Richard Whelan – Tubbertoby Million Jean
6th    Brian Hayes – Dock Lavenguard Clare

Intermediate Champion  Sponsored by Dairygold  Cyril & John Dowling Baldonnel Talent Raquel
Intermediate Reserve Champion – Aidan Foody – Baxter Peggy

Class 14J Jersey Heifer in Milk
Sponsored by Kerry Agri Business

1st    Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Vindication Poppy
2nd    Patrick Ahern – Moorshill Vindication Sue
3rd    Gerard Lehan – Massrock Bella Rosie
4th    Richard Helen – Kilgarriffe Prance 4th

Class 15 Confined Cow in Milk
Sponsored by Irish Farmers Association

1st    Richard Helen – Kilgarriffe Annie 24
2nd    Liam & Sandra Murphy – Swiftsheath Susie Mist
3rd    Edwin Gaynor / Kevin McGloin – Clongowes Dictator Braun
4th    Eddie O’Flynn – Ryefarm Fabulous Paula

Confined Champion – Richard Helen – Kilgarriffe Annie 24
Confined Reserve Champion – Liam & Sandra Murphy – Swiftsheath Susie Mist 923

Class 16J Jersey Cow in Milk
Sponsored by Carbery Group

1st    Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Commercia Glamour
2nd  Patrick Ahern – Moorshill Buttercup
3rd  Robert Shannon – Gabriel JBY Silky

Jersey Champion – sponsored by Viking Genetics Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Vindication Glamour
Jersey Reserve Champion – Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Vindication Poppy
Irish Jersey Society Exhibitor Bred – Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Vindication Glamour

Class 17 – Sponsored by FBD Insurance
Senior 3 Year old cow in Milk born between Jan. 1st 2010 & Aug 31st 2010

1st    M. & P. Jones – Bodermist Sanchez Fran
2nd    D. & K. Boyd – Glaslough Sanchez Brie
3rd    Victor Jackson – Rossigh Goldwyn Geisha

Class 18 – 4 year old cow born between Jan. 1st ’09 – Dec. 31st ‘09
Sponsored by Southern Milling

1st    Victor Jackson – Crossnacole Precious Gold
2nd    Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Damion Illinda
3rd    Donal Bourke – Ballinafinn Atlas S Hope A
4th    Cyril & John Dowling – Baldonnel Sprite Sylvia

Class 19 – 5 Year old Cow in Milk Born between Jan. 1st ’08 & Dec. 31st ‘08
Sponsored by Norbrook

1st    M. & P. Jones – Hallow Advent Twizzle 3
2nd    P. & D. Frawley – Croagh Susie Mist 47
3rd    D. Boyd / R. Cromie – Dalevalley GWI Ivory
4th    P. & D. Frawley – Croagh Maureen 17
5th    John A. Forrest – Coolroehouse Lenita
6th    Kathleen & Sean Kelly – Coolroe Sam Josey

Class 20 – Mature Cow in Milk born before Dec 31st ‘07
Sponsored by IHFA

1st    P. & D. Frawley – Ridgefield Dundee Portea
2nd    Ricky & John Barrett & Sons – Laurelmore Duplex Impala
3rd    John Hurley – Clonpaddin RTX Jill
4th    Jerry & Diarmuid Murphy – Cannontown Kite Peach
5th    Cyril & John Dowling – Baldonnel Mr S Raquel
6th    Peter Kingston – Cradenhill Advent Ashlyn

Class 21 – Production Class
Sponsored by Zoetis

1st    Patrick Coffey – Lisnacunna Lheros Passion
2nd    Ricky & John Barrett & Sons – Laurelelm Roxen Tina
3rd    E. & S. Murphy – Dalevalley OTI J Lulu
4th    Jerry & Diarmuid Murphy – Cannontown Kite Peach
5th    Richard Whelan – Lumville Danoise 2

Class 22 – Group of 3 Females
Sponsored by Farm Store Bandon in conjunction with SMP Concrete

1st    P & D. Frawley – Croagh
2nd    John Hurley – Clonpaddin

Main Image: Pictured on the National Dairy Council stand at the National Dairy Show in Millstreet, Co Cork are Mairead McGuinness, MEP with Stephen Shorten, Vice Chairman, National Dairy Council. Photo O’Gorman Photography.

 

 

 

 

Comments

Please be considerate of others when commenting. All comments posted are subject to our commenting policy. Comments violating this policy will be removed without notice.